301 yönlendirme nasıl yapılır? konusunu sizler için derliyoruz. 301 atmak yönlendirmedir genellikle domain değiştirdiğimizde ve link yapısını değiştirdiğimizde 301 atmamız gerekmektedir. Bu şekilde google tarafından indexlenen linklerimiz de herhangi bir ziyaretçi kaybı olmadan bu şekilde bu sorunu atlatmamızı sağlamaktadır.

Şimdi elinizde eski bir domain var o domain yerine başka bir domaine geçtiğinizde eski domaininizin otoriterliğini ve googledeki indexlerini çöpe atmamak için 301 atmanız şarttır yada eski domaininizin google üzerinden tüm indexlerini silmelisiniz (webmaster tools) üzerinden bu işlemi yapmazsanız yeni siteni clone olarak sayılacaktır ancak bu silip çöpe atmak yerine 301 işlemi daha mantıklıdır.

301 Atılmasının genelde nedeni yeni bir domaine geçiş yapan şahsın/webmaster ın eski domainde kaldığı yerden 0 hit ve link kaybı ile devam etmesine denir. (Başka amaçlar içinde kullananlar var antiseo gibi)

301 Yönlendirme Nasıl Yapılır?

301 yönlendirme yapmak için iki seçenek vardır aşağıda onlardan bahsedelim.

.htaccess ile 301 atma

CPanel/FTP ile sitenizin ana dizinine geldikten sonra .htaccess dosyanızı açıp içindekileri silin yoksa yeni bir .htaccess dosyası oluşturup içerisine kopyalayın.

RewriteEngine on

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^eskidomain.org [NC,OR]

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.siberbasin.net [NC]

RewriteRule ^(.*)$ http://sbnew.org/$1 [L,R=301,NC]

Olarak kaydettiğinizde hit, google index ve backlink kaybı yaşamadan yeni domaine geçmiş olucaksınız.

PHP ile 301 atma

Bu işlemi WordPress gibi scriptler kullanıyorsanız yani tüm dosyalar “index.php” ye bağımlı ise yapmalısınız aksi bi durumsa hemen üstteki “.htaccess” işlemini yapınız.

İşleme geçelim scriptinizin index.php yada hangi dosyayı 301 lemek istiyorsanız dosyayı açıp en üstüne bu kod satırını eklemeniz yeterli olucaktır.

<?php

header(“HTTP/1.1 301 Moved Permanently”);

header(“Location: https://eskidomain.org/”);

exit;

?>

301 Yönlendirme

301 yönlendirme nasıl yapılır? konusunu sizler için derledik umarım sizlere faydalı olmuştur. Bir başka makalemiz olan WordPress Sitesinde İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nasıl Kullanılır? makalemize de göz atabilirsiniz.

Share.

Siber dünyada gerçekleşen tüm olayları, hack haberlerini, teknoloji gelişmelerini ve bir çok konuda bilgilendirici makaleleri araştırıp sizler ile paylaşıyorum.

Leave A Reply

Exit mobile version