ABD Telegramı yasaklayacak mı?, ABD’de mahkeme Telegram’ın AppStore’dan kaldırılmasını talep etti. Amerikan STK Güvenli İnternet Koalisyonu, Telegram’ın App Store’dan kaldırılması talebiyle Apple aleyhine dava açtı. Bunun nedeni, 6 Ocak 2021’de Trump destekçileri tarafından Kongre Binası’nın baskınından sonra ortaya çıkan aşırılık yanlısı açıklamaların Pavel Durov’un platformunda (telegram) yayılmasıdır.

Ginsberg’e göre Telegram, habercinin “gizli sohbetleri” yeteneklerini kullanan, uçtan uca şifreleme ile korunan beyaz üstünlükçiler ve neo-Naziler tarafından oluşturulan içeriği aktif olarak dağıtıyor. Aktivistlere göre, mevcut ABD Başkanı Donald Trump’ın destekçilerinin de katıldığı 6 Ocak’ta Kongre Binası’nda yaşanan fırtınanın ardından bu tür yayınların sayısı keskin bir şekilde arttı.

Ginsberg, “Telegram, Parler ile karşılaştırıldığında bile tek başına nefret söyleminin süper dağıtıcısı olarak öne çıkıyor” dedi.

“Telegram’ın hizmetlerinin sağlanmasına müdahale etmek istediğini zaten duydum. İlginç olacak”

Coalition for Safer Internet başkanı tarafından söz edilen sosyal ağ Parler, daha önce App Store ve Google Play’den kaldırılmış, ayrıca Amazon Web Services barındırma hizmetleriyle bağlantısı kesilmiş ve bu da bu hizmetin geçici olarak askıya alınmasına neden olmuştu. Parler’de Trump’ın gücünü destekleyen kullanıcıların kendilerine bir sığınak buldukları bildirildi. 

Parler’ın başkanı John Matze, bilişim devlerinin boykotunu haksız buluyor ona göre Silikon Vadisi şirketleri “İnternetteki ifade özgürlüğünü tamamen yok etme” niyetinde.

Matze, “6 Ocak’ta meydana gelen olaylardan bir şekilde sorumlu olduğumuzu kanıtlamaya çalışıyorlar” dedi. Daha sonra, kendilerine yönelik ölüm tehditleri nedeniyle kendisinin ve ailesinin saklanmak zorunda kaldığını bildirdi. 

Parler ile olan durum, Silikon Vadisi’nin BT devlerinin sevmedikleri bir hizmeti “İnternetten ayırma” yeteneğine sahip olduklarını açıkça gösterdi. Bu nedenle Telegram’ın en büyük uygulama mağazalarından kaldırılması artık harika bir şey gibi görünmüyor.

Bununla birlikte, B&C Ajansı iletişim ajansının yönetici ortağı Mark Sherman’a göre , Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ifade özgürlüğü Anayasa’daki ilk değişiklikle korunmaktadır. Bu nedenle Koalisyon Güvenli İnternet’ten gelen bir davanın güçlü dava beklentilerine sahip olma olasılığı düşüktür.

ABD Telegramı yasaklayacak mı?

“Burada, büyük sosyal platformların ve mobil ekosistem sahiplerinin gücünün ne kadar ileri gittiğine ilişkin bir tartışmayla uğraşıyoruz. Nitekim, ülkeden çıkarma hamleleri hükümet müdahalesi olmadan devam ederken, yani bir özel işletme, farklı siyasi görüşler veya toplumda kurulan fikir birliği nedeniyle başka bir özel işletme ile uğraşmak istemiyor” diye açıklıyor.

Sherman’a göre, Kongre Binası ve Trump’ın uzun süredir devam eden seçim anlaşmazlığının fırtınası, sosyal medyayı ne kadar düzenleyecekleri tartışması için katalizördü, bu yüzden ilk adımı kendileri attılar.

Telegram aleyhine açılan davanın hikayesi, bu hikayenin yankısı, mahkeme kararı almak, emsal oluşturmak ve devam etmenin mümkün olup olmadığını görmek için bir mihenk taşı oldu. 

“Elbette, AppStore’dan herhangi bir uygulamanın” kesilmesi “çekiciliğini azaltır. Sonra her şey, kullanıcının onu yüklemek için çeşitli teknik numaralara ne kadar istekli olduğuna bağlı olacaktır. Ağda, Telegram uygulamasının AppStore’u atlayarak iOS’a nasıl yükleneceği hakkında bilgi zaten var.

Extyl başkanı Oleg Gromov, Telegram’ı Rusya’da zaten engellemeye çalıştılar. Ancak bu herhangi bir sonuç vermedi, bu yüzden şimdi işte ciddi bir kesinti olmayacak, diyor. Buna ek olarak, yaptırımlar durumunda bile, Telegram’ın engellemeyi aşmak için çeşitli seçenekleri vardır. Neyse ki, zaten deneyimimiz var.

 

“En önemli şey, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tutkuların, Trump’ın sosyal ağları bloke etmesi gerçeğiyle zaten çok ısınması. Telegram’ın bardağı taşıran son damla olabilir. Bize öyle geliyor ki buna izin verilmeyecek” diyor Gromov.

Telegram’ı engelleme, Parler’ı uygulama mağazalarından kaldırma, Twitter’da Trump’ı engelleme, Whatsapp ile Facebook arasında veri aktarma tehdidi aynı zincirdeki bağlantılardır. 65apps’ın analitik başkanı Rustam Nurullin, bu olayların genel küresel insan casusluk eğilimini doğruladığını söyledi. 

“Telegram diğer haberciler tarafından kullanılan sansür kurallarına uymuyor ve bu ona ilginin artmasını sağladı. Tüm açık alanların sorunu, onları iletişim için kullanan radikal kullanıcılardır. Büyük olasılıkla, Telegram’ı kaldırmaktan korkmamalısınız. Uzman, Apple Telegram’ı piyasadan kaldırsa bile, tüm “istenmeyen kişiler” onu kullanmayı bıraktıktan sonra haberci yeniden indirilebilir hale gelecek,” sonucuna vardı.

Share.

Teknoloji Meraklısı bir kişiliğim bir çok alanda araştırma yapıp sizler için sunuyorum aynı zamanda hacking bilgim ile sizlere bilgilendirici konular paylaşıyorum.

Leave A Reply

Exit mobile version