Sıradaki içerik:

Apex Legends Sezon 9 Çıkış Tarihi ve Detaylar

e
sv

Amazon dünyanın en büyük dizisi The Lord of the Rings’i çekiyor

22 Nisan 2021 00:55
avatar

Musa

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Amazon dünyanın en büyük dizisi The Lord of the Rings’i çekiyor. Yeni Zelanda Ekonomik Kalkınma ve Turizm Bakanı Stuart Nash, Amazon’un yeni Tolkien dizisinin ilk sezonunu çekmek için ülkede 465 milyon dolar harcamayı planladıkları doğruladı. Bu, onu tarihteki en iddialı ve maliyetli proje olarak adlandırmamızı sağlar. Sürümün bu yılın sonunda yapılması planlanıyor.

Resmi açıklamada serideki olayların “Yüzüklerin Efendisi” üçlemesiyle aynı evrende olacak. Fakat ondan binlerce yıl önce gerçekleştiğini öğrenebilirsiniz. Tolkien tarafından The Silmarillion’da anlatılan uzun ve zengin bir tarihe sahiptir. Antik çağlarda, hobbitlerin Doom Dağı’na yaptığı gezinin ve orkların Gondor kuşatmasının küçük bir kasaba kavgasına benzediği bu dünyada, inanılmaz boyutlarda epik olaylar yaşandı. Kısacası, senaristlerin yapacak çok şeyi var.

Amazon, franchise haklarını 2017 yılında satın aldı ve bunun için 250 milyon dolar ödedi. Yeni Zelanda yetkililerinden gelen raporlara göre, yalnızca ilk sezonu çekmenin maliyeti 650 milyon Yeni Zelanda doları. Ancak yerel aktivistler mutsuz. Çünkü ülke ekonomisi için böylesine büyük bir proje için şirket devlet bütçesinden 160 milyon dolar para yardımı alacak. Uzlaşma olarak, dizi için sahne üretimi siparişlerinin neredeyse tamamının yerel işletmelere aktarılması için bir anlaşmaya varıldı.

Şimdiye kadar hiç kimse dizinin tamamının ne kadar büyük ölçekli ve maliyetli olacağını değerlendirmeyi üstlenmeyi kabul etmedi. Ancak karşılaştırma için, “Game of Thrones” un en pahalı geçen sezonu sadece 90 milyon dolara mal oldu. “The Mandalorian’ın ilk sezonu 100 milyon dolara, Disney’in Marvel evrenindeki WandaVision serisi 225 dolara mal oldu.

Amazon dünyanın en büyük dizisi The Lord of the Rings’i çekiyor.

The Lord of the Rings Nedir?

The Lord of the Rings İngiliz filolojist ve Oxford Üniversitesi profesörü J. R. R. Tolkien’in yazdığı epik fantezi türündeki romandır. Hikâye, Tolkien’in çocuklar için yazdığı 1937 tarihli Hobbit’in devamı olarak başlamıştı ancak sonunda ondan çok daha büyük bir eser haline geldi. Çoğu II. Dünya Savaşı’nda olmak üzere 1937 ve 1949 yılları arasında aşamalar halinde yazıldı. 150 milyonun üstündeki satış sayısıyla tüm zamanların en çok satan ikinci romanıdır.

Romanın ismi bütün Orta Dünya’yı fethedip hakimiyetine almakta kullandığı diğer Güç yüzüklerine hükmeden Tek Yüzüğü ilk çağlarda yaratan, hikâyenin kötü karakterlerinden biri olan Lord Sauron’u kasteder. İngiliz kırsalından pek de farklı olmayan Hobbit diyarı Shire’da sakince başlayan hikâye, Orta Dünya’nın kuzeybatısına kadar uzanırken Hobbitler; Frodo, Sam, Merry ve Pippin’in yanı sıra Hobbitlerin müttefikleri ve yol arkadaşları olan Kuzey Kolcusu Aragorn, Gondor kumandanı Boromir, savaşçı Cüce Gimli, Elf prensi Legolas ve büyücü Gandalf’ın gözünden Yüzük Savaşı’nın gidişatı takip edilir.

The Lord of the Rings Hikayesi

Kara Lord olarak da bilinen Sauron, kendi efendisi Melkor’un görevini tamamlamak üzere Orta Dünya’daki halkların zaaflarından yararlanıp güç yüzüklerini yapar.

Üç yüzük göğün altında yaşayan elf krallarına.

Yedisi taştan saraylarındaki cüce hükümdarlara, Dokuzu ölümlü insanlara, ölecekler ne yazık; Bir yüzük gölgeler içindeki Mordor Diyarı’nda, Kara tahtında oturan Karanlıklar Efendisi’ne. Hepsine hükmedecek bir yüzük, hepsini o bulacak, Hepsini bir araya getirip, karanlıkta birbirine bağlayacak, Gölgeler içindeki Mordor Diyarı’nda. Güç Yüzükleri’nin sahipleri kandırıldıklarını anlamıştı fakat iş işten geçmişti.

Elfler, Sauron’a karşı savaş açtı ve Kara Lord, Elflerle büyük bir savaşa girdi. Birçok Elf şehri yok oldu. Daha sonra Elfleri yenemeyeceğini anlayan Sauron bir süre saklandı. Sonra tekrar yüzükten aldığı güçle iyice güçlenen Sauron, çok geçmeden Orklar, Haradrim halkı, Rhûn halkı ve kötülüğün hizmetine girmeye hazır diğer halklarla, Orta Dünya’nın tek hakimi olmak için işgale başladı. Elfler ve insanlardan oluşan ve Son İttifak olarak adlandırılan bir ordu Sauron’u durdurmayı başardı. Parmağındaki tek yüzük İsildur’un eline geçti fakat güce düşkün olan insanlar yüzüğü yok etmedi. Daha sonra yüzük efendisine ihanet etti ve İsildur’un ölümüne sebep oldu. Bir nehrin içinde kayboldu. Böylece unutulmaması gereken değerler unutulup gitti.

Aradan yüzyıllar geçti ve yüzük eski bir Hobbit olan Smeagol’un eline geçti. Sméagol yüzüğü 500 yıl boyunca dumanlı dağların derinliklerinde sakladı. Fakat Bilbo Baggins adlı Hobbit, Gollum’u yüzüğü düşürürken gördü ve onu aldı. Yıllar boyunca Mordor’daki Barad-Dûr’da gücünü yeniden toparlayan Sauron, kötülüğe hizmet eden tüm halkları yeniden birleştirerek tekrar saldırıya geçti. Sauron’un Orta Dünya’yı ele geçirmesi için ihtiyacı olan tek şey yüzüktü. Tüm bu olanların farkında olan Gri Büyücü Gandalf, Elf temsilcisi Elrond’un ülkesinde bir meclis toplamayı başararak yüzüğün yok edilmesi gerektiğine karar verdi. Yüzüğü yok etme görevi ise Frodo Baggins adlı Hobbit’e verildi. Böylece serüven başlamış oldu.

The Lord of the Rings Hikayesi

Hikâyenin ilerleyen bölümlerinde, Elrond, Aragorn’a Elendil’in “Narsil” adlı sadece kralların taşıyacağı kılıcını verir. Aragorn ona Andúril Batının Alevi ismini verdi. Bilbo Frodo’ya Mithril ve Sting kılıcını verdikten sonra Charadras (Karadras) Geçidi’ne giderler. Saruman dokuz yoldaşı büyüleyerek dağa şimşek çaktırır, üstlerine çığ düşer. Frodo’ya hangi taraftan gitmeleri gerektiğini sorar. Frodo madenlerden gitmeyi seçer. Moria Madenlerine girdiklerinde Khazad-Dûm köprüsü yakınlarında Melkor’un hizmetkarı Balrog yollarını keser. Gri Büyücü Gandalf, Balrog’u etkisiz hale getirmesine rağmen Balrog düşerken onu da kırbacıyla çeker. Gandalf’ın Khazad-Dûm köprüsü’nden düşmesinin üzerine Aragorn grubun yeni lideri olur. Lothlorien’e doğru giderler. Kahin gözlü, büyüleyici görünüşü olan Lothlorien’in Hanımı Galadriel ile görüşürler.

Galadriel’in eşi Celeborn Sam’e ip, Merry ve Pippin’e keskin bir hançer, Aragorn’a büyüleyici bir hançer, Legolas’a prenslerin soyundan gelenlerin kullandığı özel bir yay, Frodo’ya ise Galadriel aynasını gösterir. Altın saçlarından bir tel isteyen Gimli’ye ise üç tel altın saç verir. Nehirlerin kıyısına varınca Boromir, yüzüğü Frodo’dan almak ister fakat alamaz. Yüzük onu zapt ettikten sonra Boromir keşke olanları değiştirseydim der fakat Aragorn, onun yerine Frodo’yu Mordor’a yollar. Mordor yoluna doğru giderken Frodo’nun peşine Sam takılır. Savaş ortaya çıkınca Boromir Uruk-hailar tarafından okla öldürülür. Üç Avcı Aragorn, Gimli ve Legolas, kardeşlik bozulunca kendilerine yeni bir grup kurup Boromir’i ararlar. Kardeşlik dağılmıştır, Merry ve Pippin, Boromir’in söylediğine göre Isengard’a doğru esir alınmıştır, Sam ve Frodo, Mordor yolundadır, Üç Avcı, Merry ve Pippin’i aramak için yola çıkarlar.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli