Android ADB Nedir? konusun sizler için araştırdık. ADB veya Android Debug Bridge, oldukça sık karşılaşacağınız bir terimdir. Cihazınızı bilgisayarınıza kabloyla her bağladığınızda veya ‘Geliştirici Seçenekleri’ne göz attığınızda, kısaca Android Hata Ayıklama Köprüsü veya ADB terimiyle karşılaşacaksınız.

Ama bu ne demek? Ve amacı nedir? Android cihazınızın olduğu gibi çalışmasına yardımcı olan çok yönlü bir araçtır, bu yüzden size ADB hakkında daha fazla bilgi verelim.

Android ADB Nedir?

Yeni başlayanlar için Google, ADB’nin önemini mümkün olan en basit şekilde anlatan aşağıdaki açıklamayı detaylandırıyor.

“Android Hata Ayıklama Köprüsü (ADB), bir emülatör örneğinin veya Android destekli cihazın durumunu yönetmenize olanak tanıyan çok yönlü bir araçtır.”

Hala özünü anlamadıysanız, daha da ayrıntılı bir şekilde incelememize izin verin. ABD iki farklı uygulamadır: biri bilgisayarınızda çalışır, Windows 10, Linux veya hatta macOS çalıştırabilir, diğeri ise telefonunuzda çalışır.

Telefonunuz herhangi bir masaüstü işletim sistemini çalıştıran makineye bağlandığında ve USB hata ayıklama etkinse, komut satırı yardımcı programını kullanarak komutlar verebilir ve telefonla iletişim kurabilirsiniz. Google, onu Windows, Mac ve Linux için Android yazılım geliştirme kitinin bir parçası haline getirdi, bu nedenle uyumsuzluk, sorunlarınızın en küçüğü olacak.

Android işletim sisteminin kendisi Linux’a dayalıdır ve bu nedenle Linux çekirdeğini ve araçlarını temel olarak kullanır. Bunun anlamı, ADB sunucusu üzerinden (bu sunucu, bilgisayarınızda çalışan uygulama) ADB istemcisine (telefonunuzda çalışan programdır) gönderilebilecek epeyce Linux komutu olmasıdır.

Sunucu-istemci ilişkisini kullanarak, bu etiket ekibi, sizin için hiçbir şey veya çok az şey doğru gitmediğinde bazı şeylerde hata ayıklayabileceğiniz için faydalı bir araç haline gelebilir. Ayrıca, korsanlık çılgınlığınızdayken keşfedilmemiş komutları da çalıştırabilirsiniz, keşif devam ettiği sürece, parmaklarınızın ucunda birkaç seçenek vardır.

Çoğu zaman, aktif olarak bir şeyde hata ayıklamaya çalışırken veya inatla akıllı telefonunuzu hacklemeye çalışıyorsanız, ADB özelliğine ihtiyaç duyacaksınız. Ne olursa olsun, bir şansınız olursa ADB özelliğini olabildiğince kullanmaya çalışın ve cihazınızla eğlenin. Neyi kaçırdığını asla bilemezsin.

Umarım bu makaleyi Android Debug Bridge veya ADB’de faydalı bulmuşsunuzdur. Herhangi bir şeyi kaçırmışsak veya bazı girdileri paylaşmak isterseniz, aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Android ADB SSS’leri

ADB’nin çalışıp çalışmadığını nasıl kontrol edebilirim?

ADB’nin cihazınızda çalışıp çalışmadığını test etmek için, bilgisayarınızı uygun bir kablo kullanarak bir Android cihaza bağladıktan sonra terminali açın. Adb devices komutunu çalıştırdıktan sonra bağlı cihazların bir listesinin çıktısını almalısınız. Cihazınızın seri numarasına sahip bu sonuç, ADB’nin cihazınızda çalıştığını doğrular.

ADB güvenli midir?

Bir araç olarak ADB çok güvenli olsa da, her şey onu nasıl kullandığınıza bağlıdır. Bu yüzden emin olmadığınız değişiklikleri yapmak için ADB’yi kullanmayın.

ADB kullanarak ne yapabilirim?

ADB’yi kullanarak ekranınızı yansıtma, dosya aktarma, cihazınızı uzaktan kontrol etme, dosya izinlerini değiştirme gibi işlevleri gerçekleştirebilirsiniz.

Android ADB

Android ADB nedir? konusunu sizler için derledik bir başka makalemiz olan Android Auto Nasıl Kullanılır? makalemize de göz atabilirsiniz.

Share.

Siber dünyada gerçekleşen tüm olayları, hack haberlerini, teknoloji gelişmelerini ve bir çok konuda bilgilendirici makaleleri araştırıp sizler ile paylaşıyorum.

Leave A Reply

Exit mobile version