Android önbellek verileri nasıl temizlenir? konusunu sizler için araştırdık. Cihazlarımızın zamanlarda yeterli depolama sağlamak için görünmüyor 64GB veya hafıza 128GB ile yılda önemli ölçüde artmıştır ve hatta bir telefon gelmiş medya dosyalarının ize.

Android’inizde kalan son bayta geldiğinizde, gereksiz dosyaları temizlemek  ve gereksiz verileri kaldırmak çok yardımcı olabilir. Önbelleğe alınan verilerin ne olduğunu ve Android Önbellek verilerinin nasıl temizleneceğini merak ettiyseniz, doğru yere geldiniz. Biz edilir kolayca Android cihazınızda önbelleğe alınmış verileri silebilirsiniz hangi çeşitli yollar ele alacağız. Android Önbellek Verileri Nasıl Temizlenir?  geçmeden önce Android’de önbelleğe alınmış veriler nedir? bir bakalım.

Android’de Önbelleğe Alınmış Veriler Nedir?

Önbelleğe alınan veriler, bir uygulama veya web sitesi tarafından cihazlarınızda depolanan dosyalar, resimler ve diğer medya dosyalarıdır. Önbelleğe alınan veriler uygulamaya özeldir ve bir uygulama tarafından ayrılmış bir alanda depolanır, böylece uygulamayı her yüklediğinizde size hızlı bir şekilde göstermeye hazır bilgiler zaten bulunur. Örneğin, bir web sitesinin düzeni önbelleğe alınmış veriler olarak kaydedilebilir, böylece sayfayı bir sonraki ziyaretinizde daha hızlı yüklenir.

Telefonumdaki Önbellek Verilerini Silebilir Miyim? Android’de Önbelleği Temizlemek Tamam Mı?

Önbelleğe alınan veriler otomatik olarak oluşturulur ve önbelleğe alınan verilerin silinmesi, kaydedilmiş şifreler veya oyun verileri gibi hassas bilgilerin silinmesine neden olmaz. Uygulama sorunlarını veya cihaz sorunlarını giderme genellikle önbelleğe alınmış verileri temizlemeyi içerir.

Android Önbellek Verilerini Ne Zaman Temizlemeliyim?

Belleğiniz azalıyorsa, uygulamalarınızdan herhangi biri hatalı çalışıyorsa veya cihazınızın geciktiğini düşünüyorsanız, önbelleğe alınmış verilerden kurtulmak iyi bir uygulamadır. Bir başka makalemiz olan Kişileri Android’den iPhone’a Nasıl Aktarırım? makalemize de göz atabilirsiniz.

Android Önbellek Verileri Nasıl Temizlenir?

1. Cihazınızda önbelleğe alınmış tüm verileri temizlemek için Cihaz Ayarlarını kullanın

Android’deki Ayarlar uygulamasını kullanarak önbelleğe alınmış tüm verileri toplu olarak silebilirsiniz.

 • Ayarlar uygulamanıza gidin ve Depolama veya  Depolama ve bellek üzerine dokununBurada, cihazınızda uygulamalar ve diğer medyalar tarafından tüketilen bellek miktarını bulabilirsiniz.
 •  Cihazınızda önbelleğe alınmış verilerin miktarını da gösteren Önbelleğe alınmış verilere dokunun.
 • Bir açılır pencere, önbelleğe alınmış verileri silmek için onayınızı isteyecektir. Uygulama önbelleğine alınmış tüm verilerinizi silmek için Tamam’a  dokunun.

2. Uygulama başına önbelleğe alınmış verileri temizleyin

Tüm uygulamaların uygulama verilerini temizlemek sizin için uygun değilse, uygulamaların önbellek verilerini tek tek silmeyi tercih edebilirsiniz.

 • Ayarlar’a gidin ve Uygulamalar’a dokunun.
 • Önbelleği temizlemek istediğiniz uygulamayı seçin.
 • On Uygulama Bilgileri  arayüzü dokunun Depolama.
 •  Burada, Önbelleği Temizle seçeneğinin üzerine tek bir dokunuşla önbellek verilerini temizleyebilirsiniz.

3. Üçüncü taraf uygulamaları kullanın

Android temizleyiciler, gereksiz dosyaları veya önbelleğe alınmış verileri bulma konusunda iyi bir iş çıkarır ve bunları silmenize yardımcı olur. Play Store’da çok sayıda daha temiz uygulama var. Önbelleğe alınmış verileri kaldırmanın yanı sıra, kullanılmayan APK’leri kaldırmanıza, reklam önemsizlerini kaldırmanıza, pil ömrünü uzatmanıza ve diğer birçok özelliğe yardımcı olabilirler.

4. Önbelleği Kurtarma’dan temizleyin

Not: Bu gelişmiş bir prosedürdür ve cihazınıza zarar verirseniz hiçbir sorumluluk üstlenmeyiz. Cihazınızı köklendirme konusunda deneyiminiz varsa veya belirli cihazınız için web araması yoluyla prosedürü iyice öğrendiyseniz, verilen adımlara devam etmenizi öneririz.

Cihazınız çok yavaşladıysa veya cihaz performansınızda herhangi bir anormallik yaşıyorsanız, sistem önbellek bölümünü önyükleyiciden temizleyebilirsiniz.

 • Cihazınızı kapatın.
 • Bu yöntem farklı üreticiler için farklıdır ve daha fazla ilerlemeden önce bunu internette araştırmalısınız. Bir tuş kombinasyonunu basılı tutarak bootloader ekranınıza yükleyin. Bazı cihazlarda, Sesi kısma tuşu olan Güç  düğmesine  aynı anda basmanız gerekir. Diğer cihazlarda, her iki Ses tuşunun da bulunduğu Güç düğmesine aynı anda basılması gerekir.
 • Dokunmatik ekran çalışmayabilir ve Ses  tuşlarını kullanarak gezinmeniz gerekir.
 • Kurtarma’ya  gidin ve Güç  düğmesine dokunarak  seçin.
 • Önbellek bölümünü sil seçeneğine gidin ve seçmek için Güç düğmesine dokunun.
 • Önbellek temizlendikten sonra Sistemi şimdi yeniden başlat’ı seçin.

Bir OTA güncellemesinden veya herhangi bir ürün yazılımı güncellemesinden sonra önbellek bölümünü silmek gelenekseldir.

Android’de önbelleğe alınmış veriler nedir? konusu umarım size faydalı olmuştur. Bir başka makalemiz olan Android Şarj Ömrünü Arttırma Yolları makalemize de göz atabilirsiniz.

Share.

Siber dünyada gerçekleşen tüm olayları, hack haberlerini, teknoloji gelişmelerini ve bir çok konuda bilgilendirici makaleleri araştırıp sizler ile paylaşıyorum.

Leave A Reply

Exit mobile version