Android’de mobil veri kullanımını azaltmanın yolları, Son yıllarda mobil veri kullanımı hızla arttı. Uygulamalar daha fazla veriye aç hale geldi ve sürekli olarak güncelleme için yeni sürümler zorluyor. Daha önce, web teknolojilerinde çok fazla gelişme olmadığı için web’de gezinme çoğunlukla metin tabanlıydı.

Şimdi, video akış hizmetleri yaygın bir popülerlik kazandı ve Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformları da ana akım bir çekicilik olarak video hizmetlerini entegre etti. Android’de veri kullanımını azaltmak giderek zorlaştı. Burada, Android verilerini kaydetmenin en etkili yollarından bazılarını derledik.

Android’de Mobil Veri Kullanımını Azaltmanın Yolları

1. Android Ayarlarında veri kullanımınızı sınırlayın.

Aylık veri kullanımınız için bir sınır belirlemek, bilginiz olmadan fazla miktarda veri kullanmaktan kaçınmak için yapabileceğiniz en kolay şeydir. Android’de mobil veri kullanımınızı Ayarlar uygulaması aracılığıyla sınırlandırabilirsiniz.

Başının üzerinde Ayarlar  ve üzerinde musluk Veri Kullanımı >> Fatura Döngüsü >> Veri sınırı ve fatura döngüsü. Orada, bir ayda kullanmayı düşündüğünüz maksimum veri miktarını ayarlayabilirsiniz. Ek olarak, veri sınırına ulaşıldığında ağ bağlantısını otomatik olarak kesmeyi de seçebilirsiniz.

2. Uygulama arka plan verilerini kısıtlayın

Bazı uygulamalar, akıllı telefon kullanımda değilken bile mobil veri tüketmeye devam ediyor. Arka plan verileri, çoklu görev sırasında veya ekran kapalıyken uygulamalarınızın izlenmesini ve güncellenmesini sağlar. Ancak her uygulamanın her zaman arka plan verilerini kullanması gerekmez. Git Ayarlar >> Veri Kullanımı, ve söz konusu uygulama ne kadar veri tüketen edildiği istatistikleri görebilirsiniz.

Bir uygulamaya dokunun ve o uygulamanın hem ön plan hem de arka plan veri kullanımını görebilirsiniz. Ön plan veri kullanımı, açıkken sizin tarafınızdan aktif olarak kullanıldığında uygulama tarafından tüketilen verilerdir. Arka plan verileri, uygulamayı kullanmadığınızda tüketilen verilerdir ve uygulama arka planda çalışır. Herhangi bir işlem gerektirmez ve otomatik olarak gerçekleşir. Bu, otomatik uygulama güncellemeleri veya senkronizasyon gibi şeyleri içerebilir.

Arka plan verilerinin bir uygulama için çok yüksek olduğunu fark ederseniz ve uygulamanın her zaman arka planda kalmasına ihtiyacınız yoksa ” Uygulama arka plan verilerini kısıtla ” seçeneğine dokununBu, uygulamanın yalnızca açıldığında veri tüketmesini ve dolayısıyla daha az veri kullanmasını sağlar.

3. Chrome’da veri sıkıştırmayı kullanın

Google Chrome, en popüler Android tarayıcılarından biridir. Bir sahiptir dahili özelliği önemli ölçüde Android’de veri tüketimini azaltabilir.

Veri sıkıştırması etkinleştirildiğinde, tüm trafiğiniz Google tarafından çalıştırılan bir proxy üzerinden geçirilir. Verileriniz, telefonunuza gönderilmeden önce sıkıştırılır ve optimize edilir. Bu, daha düşük veri tüketimiyle sonuçlanır ve ayrıca web içeriğinde önemli bir değişiklik olmaksızın sayfaların yüklenmesini hızlandırır.

Veri sıkıştırmayı kullanmak için Chrome’u açın, sağ üst köşedeki 3 noktalı menüye dokunun, Ayarlar’a dokunun ve Veri Tasarrufu’na gidin. Veri Tasarrufu’nu açmak için sağ üst köşeye dokunabilirsiniz.

Veri tasarrufunu AÇIK duruma getirmek, kötü amaçlı sayfaları tespit etmek ve sizi kötü amaçlı yazılımlardan ve zararlı içerikten korumak için Chrome’un Güvenli Tarama Sistemini de uygular. Yukarıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi, Chrome bir aylık süre içinde verilerin% 17’sini kurtarmayı başardı.

Bir dönem boyunca ne kadar veri kaydettiğinizi görmek için Chrome’daki bu ayarlar panelini yeniden ziyaret edebilirsiniz.

4. Uygulamaları yalnızca Wi-Fi üzerinden güncelleyin

Mobil veri tüketimini azaltmanın en etkili yollarından biri, Play Store’da otomatik uygulama güncellemelerini devre dışı bırakmaktır. Play Store’a gidin ve Menü >> Ayarlar >> Uygulamaları otomatik güncelle seçeneğine dokunun

Uygulamaları yalnızca Wi-Fi üzerinden otomatik güncelle ” yi seçtiğinizden emin olun. Alternatif olarak, “Uygulamaları otomatik güncelleme” yi seçebilirsiniz, ancak zaman zaman uygulamalarınızı manuel olarak güncellemeyi hatırlamanız gerekeceği için bu önerilmez.

5. Akış hizmetleri kullanımınızı sınırlayın

Müzik ve video akışı, yüksek kaliteli görüntülerin yanı sıra veriye en aç içeriktir. Mobil veri kullanırken bunlardan kaçınmaya çalışın. Müzik ve videoları yerel olarak deponuzda saklamayı veya WiFi’ye bağlıyken indirmeyi seçebilirsiniz.

Mobil veri üzerinden akış gerçekleştirirken veri kullanımınızı azaltmak için akışın kalitesini düşürebilirsiniz. Youtube çok fazla veri tüketir, bu nedenle Android’de mobil verileri kullanırken video çözünürlüğünü düşürdüğünüzden emin olun.

Netflix ve YouTube Go gibi birçok Android akış uygulaması, akıllı telefonlar için veri kullanımını etkili bir şekilde azaltan veri tasarrufu modu sunar.

6. Uygulamalarınıza bir göz atın.

Veriye aç uygulamaların kullanılması, mobil ağınızdayken veri tüketiminizi ciddi şekilde etkileyebilir. Google Fotoğraflar uygulamasının fotoğraflarınızı her tıkladığınızda arka planda senkronize ediyor olabileceğini fark etmeyebilirsiniz. Facebook ve Instagram gibi sosyal medya uygulamaları çok fazla veri tüketir. Bu uygulamalarda video ve GIF izlemekten kaçınmaya çalışın.

Daha az veri tüketirken gerekli işlevleri yerine getirmeye devam edecek bazı uygulamalara alternatifler kullanmayı deneyin. Örneğin, Facebook Lite, Facebook uygulamasına oldukça basit bir alternatiftir. Dahası, pil ömründen ve veri kullanımından tasarruf sağlar. TweetCaster, Twitter uygulaması için benzer bir seçenektir.

7. Google Haritalar’ı çevrimdışı kullanım için önbelleğe alın

Haritaları Google Haritalar uygulamasına kaydedebileceğinizi biliyor muydunuz? Google haritalarını çevrimdışı kullanım için önbelleğe almak hem zamandan hem de verilerinizden tasarruf sağlayabilir. Bir harita indirildikten sonra, sadece GPS’inizi kullanarak telefon çevrimdışıyken bile gezinebilirsiniz.

Bu özellik, günlük işe gidip gelirken ve seyahat ederken kullanışlı olduğunu kanıtlıyor, çünkü bazı yerlerin kapsama alanına girip girmeyeceğinden asla emin olamayacaksınız. Yaşadığınız bölgenin ve sık seyahat ettiğiniz bölgelerin haritasını indirmek iyi bir fikirdir.

Bu nedenle, bir dahaki sefere Wi-Fi’ye bağlandığınızda Google Haritalar’ı açın, Menü’ye gidin ve” Çevrimdışı Haritalar’ı seçin .  Eğer “konulu Orada dokunabilirsiniz Kendi haritanızı seçin“  ve çevrimdışı kullanılabilir olmasını istediğiniz alanı seçmek için yakınlaştırma veya uzaklaştırma.

Bölgeye karar verdikten sonra “İndir” e basın.

8. Hesap Eşitleme Ayarlarını Optimize Edin

Hesap senkronizasyon ayarlarınız varsayılan olarak otomatik senkronizasyona ayarlanmıştır. Fotoğraflar ve videolar gibi dosyaları senkronize etmek için senkronizasyon hizmetlerini kullanan ve işlem sırasında çok fazla veri tüketen Facebook ve Google+ gibi veriye aç uygulamalar için otomatik senkronizasyonu devre dışı bırakın.

Google, bir değişiklik yapıldığında verilerinizi sürekli olarak senkronize eder. Bu senkronizasyon hizmetlerinin çoğu gerekli olmayabilir. Bu arka plan senkronizasyon hizmeti hem veri tüketiminizi hem de pil ömrünüzü etkiler.

Senkronizasyon ayarınızı yapmak için Ayarlar >> Hesaplar’a gidin . Orada farklı uygulamalar için senkronizasyon ayarlarında ince ayar yapabilirsiniz. Google senkronizasyon dokunun optimize etmek için Google’da  ve gerektirmeyen seçenekleri kapatın.

Örneğin, senkronize edilmek için Google Fit verilerine, Google Play Filmler’e ve Google Play Müzik’e ihtiyacım yok. Bu yüzden, senkronize edilmek üzere diğer hizmetleri AÇIK tutarken onları kapattım.

9. Kötü amaçlı yazılımdan kurtulun

Yalnızca telefonunuzdaki normal Android uygulamaları değil, veri sınırının her seferinde tükenmesinin başka nedenleri olabilir.

Bazı iyi antivirüs uygulamalarıyla Android telefonunuzu kötü amaçlı yazılımlara karşı düzenli olarak tarayın. Kötü amaçlı uygulamalar, değerli bilgilerinizi saldırganlara gönderirken arka planda bant genişliğinizi emiyor olabilir. Bunu yapmak, Android telefonunuzu hızlandırmanıza da yardımcı olacaktır.

Android’de mobil veri kullanımını azaltmak için Bonus İpuçları ve Püf Noktaları:

  • Wi-Fi üzerindeyken büyük dosyaları indirin.
  • Alanınızı boşaltmanın başka bir yolu yoksa Sistem Önbelleğinizi temizlemeyin.
  • Gerekmediğinde mobil veriyi kapatın.
  • Bildirim almanıza gerek olmayan uygulamalar için bildirimleri kapatın.
  • Sık güncellenen ana ekran widget’ları için daha uzun güncelleme aralığı ayarlayın.

Mobil Veri Kullanımı Azaltmanın Yolları

Android’de Mobil Veri Kullanımını Azaltmanın Yolları  konusunu faydalı buldunuz mu? Bir başka makalemiz olan En iyi Android VPN uygulamaları 2021 makalemize de göz atabilirsiniz.

Share.

Siber dünyada gerçekleşen tüm olayları, hack haberlerini, teknoloji gelişmelerini ve bir çok konuda bilgilendirici makaleleri araştırıp sizler ile paylaşıyorum.

Leave A Reply

Exit mobile version