Sıradaki içerik:

Valorant eDPI Ayarları Nasıl Hesaplanır ve Optimize Edilir?

e
sv

Apple, Geçen Yıl 1,62 Milyar Dolardan Fazla Para Cezası Verdi

22 Mart 2021 19:00
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Apple

Brezilya, iPhone 12’yi şarj cihazı olmadan sattığı için Apple’a 2 Milyon Dolar para cezası verdi. Apple ilk kez para cezasına çarptırılmasa da, 2021’de şirkete uygulanan ilk para cezası. Bir Talihsizlik Serisi Film olmasaydı, Apple’ın 2020 belgeselinin bir parçası olacaktı.

Cupertino devi radarda yer aldı ve geçen yıl birden fazla ihlalle para cezasına çarptırıldı. Aslında Apple, Fransız rekabet otoriteleri tarafından 1,2 milyar dolarlık en yüksek ceza rekorunu elinde tutan şirkettir. Övünecek en iyi şeyler değil. Ama soru şu: Apple neden para cezasına çarptırıldı? 

Apple Neden Brezilya’da Cezalı !

Apple’daki Brezilya cezası, beni Apple’da neyin yanlış olduğunu, dünya çapında bir milyar doların üzerinde para cezasına çarptırıldığını merak etmeye itti. En son cezalarda, Cupertino devi iPhone 12’yi Brezilya’da şarj cihazı olmadan göndermek için 2 milyon dolar ödemek zorunda.

Şirket, iPhone 12 serisi lansmanında şarj cihazının kaldırılması hakkında aktif olarak konuştu. Ayrıca Apple çevrimiçi mağazasında kutunun içinde şarj cihazı bulunmadığı yazıyor. Şirkete göre, şarj cihazının çıkarılması daha küçük ambalaj ve daha az e-atık anlamına geliyor. Apple, bu nedenleri Brezilyalı bekçi köpeği Procon SP’ye gösterdi, ancak yine de para cezasına çarptırıldı.

2 milyon dolarlık cezalara Procon SP, Apple’ın yanıltıcı suya dayanıklılık iddialarını da içeriyordu. Şirket, iPhone 12’nin ‘sıçrayıp sıçrayabileceğini’ ve ardından iPhone 12 cihazlarında su hasarı olan kişilere garanti kapsamında olmayan onarımları reddettiğini duyurmuştu. Apple, İtalya’da da aynı şeyden para cezasına çarptırıldı.

Bir Dizi Talihsiz Olay

Apple 6 kez para cezasına çarptırıldı ve bu 2 milyon dolarlık ceza, en düşük ödeme emri oldu. Hem Avrupa’da hem de Amerika’da iPhone ile ilgili çatışmaların yanı sıra Apple, Amerika Birleşik Devletleri’nde DoJ tarafından oluşturulan antitröst vakalarının da bir parçası.

İlk büyük darbe, Fransız düzenleyici kurum DGCCRF’nin Apple’a 25 milyon € (kabaca 29 milyon $) para cezası verdiği Şubat 2020’de geldi. Bunun nedeni Apple’ın eski iPhone’ları kısıtlamasıydı. Şirket, eski iPhone’ları çalışmaya devam ettirmek için yavaşlattığını iddia ederken, yavaşlama konusunda kullanıcıları bilgilendirmemek için bir savunması yoktu. Yaraya tuz ekleyerek, Apple’dan bir ay boyunca Fransızca web sitesinde “ihmal ederek aldatıcı ticari uygulama suçunu işlediğini” göstermesi istendi.

Ardından Mart 2020’de Fransız düzenleyiciler Apple’a bir darbe daha indirdi. Apple, karteller oluşturmak ve rekabeti baltalayarak pazarı kısırlaştırmakla suçlandı. Bu, şirkete 1,2 milyar dolar para cezası verdi ve bu, Fransız düzenleyiciler tarafından bir durumda verilen en büyük ceza.

Şimdi yıl sonuna gelindiğinde, Apple 2 kez daha isabet aldı. Bu sefer ABD düzenleyicileri, eski iPhone’ların yavaşlaması konusunda şirketi yakaladı. ‘Batterygate’ davası Apple’a yerleşim yerlerinde 113 milyon dolara mal oldu. Son olarak 2020, Apple’ın İtalyan rekabet otoritesinden 11 milyon dolarlık bir ceza daha almasıyla sona erdi.

İtalya’nın ulusal rekabet otoritesi AGCM, Apple’ın iPhone’ları üzerindeki suya dayanıklılık iddialarının şartlı ve yanıltıcı olduğu sonucuna vardı. Apple, garantisindeki su hasarlarını karşılamayı reddettikten sonra 11 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

Mart 2021’de şirket, iPhone 12 kutularına şarj cihazı koymadığı için Brezilya tarafından para cezasına çarptırıldı. Ayrıca, iPhone 12 Mini’nin ABD’de yaklaşık 799 dolar ve Brezilya’da 1100 doların üzerinde olduğunu da bilmelisiniz. Apple, şarj cihazını hariç tutan tek şirket de değil. Samsung, Brezilyalı bekçi köpeğiyle bir anlaşma yaptı ve cihazlarına bir ‘hediye şarj cihazı’ eklemeyi kabul etti.

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli