Sıradaki içerik:

Raspberry Pi İşletim Sistemi Nasıl Kurulur ve Kurulur?

e
sv

Apple Verilerinizi Satıyor mu? Bilmeniz Gereken Her Şey

31 Mart 2021 23:48
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Apple Verilerinizi Satıyor mu?

Apple verilerinizi satıyor mu? Apple, verilerinizi Google gibi üçüncü şahıslara mı satıyor? Bunlar, yaygın Google sorgularından bazılarıdır. Apple’ın verilerinizi nasıl kullandığını bilmek istiyorsanız, bu tamamen haklı ve bence bu soruya biraz karmaşık bir cevabımız var.

Bu makaleyi burada iki bölüme ayıracağım. Biri Apple’ın verilerinizi Google’a karşı topladığı verileri, diğeri ise Apple’ın verilerinizi nasıl kullandığı hakkında bilgi vereceğiz.. Bu iki segmentin birleşimi, ‘Apple verilerinizi paylaşıyor mu?’ Sorusunun yanıtlandıracağız.

Apple Verilerinizi Nasıl Kullanıyor?

Şimdi Apple reklamlarını daha iyi anlamak için, Apple’ın verilerinizi nasıl kullandığından kısaca bahsedelim. Önceki paragrafta belirlediğimiz gibi, sizinle ilgili kişisel verileri toplar ve bunları reklam göstermek için kullanır. Ancak Apple, reklamları yalnızca App Store, News uygulaması ve Borsa uygulamasında sunar. Şirket politikası, reklamların benzer beğenilere sahip kişilerin segmentlerini hedeflediğini açıkça ortaya koymaktadır.

Öyleyse, Apple’ın verilerinizi nasıl kullandığını keşfetmek için bir örnek verelim. Moda hikayelerini okumak için Apple News uygulamasını kullandığınızı varsayalım, Apple sizi modayla ilgilenen insanların bir kesimine yerleştiriyor. Bu olduğunda, uygulamada modayla ilgili daha fazla reklam göreceksiniz. Bunu yaparak, Apple size alakalı reklamlar gösteriyor, ancak bunlar doğrudan sizi hedef almıyor.

Gerçek: Google, iOS ve Safari’de varsayılan arama motoru olarak kalması için Apple’a 12 milyar dolara kadar ödeme yapıyor. Bunun nedeni, Google’ın Apple cihazlarınızda gerçekleşen Google araması yoluyla sizinle ilgili bilgileri toplamasıdır.

Apple ayrıca, bir segmentin yalnızca uygulamada benzer ilgi alanlarına sahip 5.000’den fazla kullanıcı olması durumunda oluşturulduğunu söylüyor. Bu, Apple’ın 1 milyardan fazla kullanıcı tabanını görmek oldukça kolay bir rakam olsa da, gerçekten benzersiz bir kar tanesi iseniz, Apple hizmetlerinde herhangi bir hedeflenmiş reklam görmezsiniz.

Ayrıca Bilmeniz Gerekenler: 9to5Mac’in yakın tarihli bir raporu, Google’ın Android’den Apple’ın iOS kullanıcı arayüzünden topladığından 20 kat daha fazla veri topladığını söylüyor. Size okuyabilir Google’ın kendi gizlilik politikası gibi hiç şaşırtıcı değildir burada, bütün Maps YouTube’a her şeyi size izlemek için kullanılır şöyle bahseder.

Apple Cihazlarda Kişiselleştirilmiş Reklamlar Nasıl Kapatılır?

Evet, Apple kişisel verilerinizi toplar ve size kişiselleştirilmiş reklamlar sunmak için kullanır. Ancak, hedeflenen reklamlardan vazgeçmek de aynı derecede basittir. Bu tür reklamları devre dışı bırakabilirsiniz, ancak Apple yine de sizden topladığı verileri toplar. İOS’ta kişiselleştirilmiş reklamları devre dışı bırakmak için Ayarlar> Gizlilik> Apple Reklamcılığı’na gidin ve Kişiselleştirilmiş Reklamları kapatın .

Apple Verilerinizi Satıyor mu?

Artık Apple’ın verilerinizi toplayıp reklam sunmak için kullandığını anladığımıza göre, verilerinizi de satıyor mu? Cevabın Hayır olduğu ortaya çıktı, Apple verilerinizi üçüncü taraf reklamcılara satmıyor. Cupertino devi, size App Store’da ve diğer uygulamalarda reklam gösterme hakkına sahiptir. Bu, verilerinizin Apple tarafından reklam göstermek için kullanıldığı, ancak başka reklamverenlere satılmadığı anlamına gelir.

Şaşırtıcı bir şekilde, Google benzer bir anlaşma sunuyor. Şirket, kişisel verilerinizi hedefli reklamlar için toplar ve kullanır, ancak üçüncü taraf reklamcılara satmaz. Bu, reklamverenlerin iPhone veya Android cihazınızda görünmesi için Google veya Apple’a ödeme yapabileceği anlamına gelir. Ancak, reklamcılar sizin kim olduğunuzu bilemez ve kendi başlarına peşinize düşemezler.

Buradaki durumu daha iyi anlamak için bir örnek alalım. McDonald’s’ın piyasaya sürdüğü yeni bir burgerin reklamlarını göstermek istediğini varsayalım. Şimdi bu reklam için en iyi kitle, Google’da tariflere göz atan veya Apple haberlerinde yemek bloglarını okuyan gurmelerdir. Yani McDonald’s, reklamlarını oradaki “gurmeler” e göstermeleri için Apple ve Google’a ödeme yapabilir. McDonald’s’ın bilmediği şey, gurmelerin kim olduğu. Yani özünde, Apple ve Google sizi tanımlayacak verilere sahip, ancak bunu başkalarıyla paylaşmıyorlar.

Bununla birlikte, “Apple verilerimi satıyor mu?”  sorusuna karmaşık bir cevabımız var. Ne Apple ne de Google verilerinizi doğrudan satmıyor, ancak rakamları satıyorlar. Bir milyardan fazla iOS kullanıcısı, Google’ın hizmetlerini kullanan 2 milyardan fazla cihaz, her iki şirket tarafından reklam verenleri daha fazla kişiye ulaşmaya davet etmek için kullanılıyor. Yani verilerinizi satmıyorlar, ancak kullanıcılarından biri olduğunuz gerçeğini satıyorlar, bu da sizi reklamverenin ürünleri için başka bir potansiyel alıcı haline getiriyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli