e
sv

2020’nin En Yüksek İMDB Puanlı Hacker Filmleri!

avatar

Omer

 • e 2

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Merhaba sevgili siber basın okurları. Bu yazımızda sizlere Covid-19 sebebiyle evde vakit geçirirken izleyebileceğiniz 2020 yılında güncelliğini koruyan en yüksek imdb puanlı hack & hacker temalı filmleri listeleyeceğiz. Bu listede yer almasını istediğiniz, önerdiğiniz filmler olursa bizimle paylaşmayı unutmayın.

1) The Matrix

IMDb Puanı: 8,7
Yapım Yılı: 1999
Film İçeriği: 
Bu filmde konu hackerler değil ancak film içinde konuların işlendiği sahneler çoğunluktadır.

Hemen hemen her film listesinde ilk sıralara adını gördüğümüz bir başyapıtla listemize başlıyoruz. 1999 yapımı Matrix, gündüzleri yazılım mühendisi geceleri ise Neo lakaplı bir hacker olan Thomas Anderson’ın yaşamış olduğu dünyanın aslında bir simülasyondan ibaret olduğunu anlatan distopik bir filmdir. Filmin oyuncuları, çekim teknikleri ve birçok özelliği günümüz yapımlarına örnek olmaktadır.

2) Enigma (The Imitation Game)

IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2014
Film İçeriği: 
Bu filmde konu hacker üzerinden geçmektedir.

Belki de tarihi değiştiren en önemli hacklerden biri, ünlü matematik dehası Alan Turing tarafından gerçekleştirilmiştir. II. Dünya Savaşı’nda, Nazi Almanya’sı tarafından gizli mesajları şifrelemek için tasarlanan Enigma adındaki bir şifre makinesi, karşı devletlere büyük bir zorluk çıkarıyordu. Ancak Turing ve ekibi gecelerini gündüzlerine katarak Enigma’nın şifresini çözdüler. Böylece II. Dünya Savaşı’nın seyrini değiştirmeyi başardılar. Benedict Cumberbatch, Keira Knightley, Matthew Goode, Mark Strong ve Charles Dance gibi başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla fark yaratan Enigma (The Imitation Game) filmi de Turing’in başarısını ve sonrasında yaşamış olduğu acı sonu anlatıyor.

3) Ben Kimim? (Who Am I) (Editör Önerisi)

IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2014

Gelmiş geçmiş en iyi filmlerinden biri olan Ben Kimin (Who Am I); vizyona girmiş olduğu tarihten bu yana izleyicilerin beğenisini kazanmaya devam ediyor. 2014 yılında vizyona giren bu yapım; Berlin’deki bir grup hackerın yaşadıklarına odaklanıyor. Genç ve asosyal bir bilgisayar kullanıcısı olan Benjamin, yeteneğini CLAY adındaki bir grupla daha da geliştirir ve hacker dünyasının en ünlü ismi olan MRX’in dikkatini bir şekilde çekmeyi başarır. Ancak Alman Gizli Servisi’ne ve Europol’e konuşan diğerlerinin kimliklerini de açığa çıkarmış ve onları MRX’in hedefi haline getirmiştir.

4) Sanal Hayatlar (Disconnect)

IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2012

Jason Bateman, Alexander Skarsgard, Paula Patton ve Andrea Riseborough gibi birbirinden ünlü isimlerden oluşan oyuncu kadrosunun yanı sıra senaryosuyla da en iyiler arasında yer alan Sanal Hayatlar (Disconnect) filmiyle listemize devam ediyoruz.

İletişim teknolojilerinin gelişmesi, insanlar arasındaki bağların da kopmasına neden olmuştur. Ayrıca bu teknolojiler içerisinde pek de güvenli bir ortam olmayan internet, sırlarınızın da bir anda etrafınızdaki insanlarla paylaşılmasına neden olabilir. Ailesine vakit ayıramayan iş kolik bir avukatın, sırları internet üzerinden ifşa edilmiş bir çiftin, internette zorbalık yapan çocuğunu eğitmeye çalışan eski bir polisin ve kariyer hedefiyle gözü hiçbir şeyi görmeyen bir gazetecinin yetişkin sitelerindeki mücadelesini konu alan Sanal Hayatlar, internet tehlikesini konu alan yapımlar deyince başı çekenlerden.

5) Devlet Düşmanı (Enemy Of State)

IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 1998

Etkileyici bir Tony Scott filmi olan, başrollerinde ise Will Smith, Gene Hackman ve Jon Voight gibi başarılı isimleri barındıran Devlet Düşmanı (Enemy Of State) ile listemize devam ediyoruz.

ABD hükümetinde gerçekleşen bir cinayet, çok fazla tanınmamış bir beyaz yaka korsanı tarafından kaydedilir. Olaylara tanıklık etmesinden dolayı, amansız bir kovalamaca başlar. Kahramanımız, bu koşuşturmanın sonucunda ise cinayet kaydını, olayla hiçbir ilgisi olmayan bir avukatın çantasına bırakır. Fakat bu olaydan kısa bir süre sonra hayatını yitirir. Sonrasında bu kaydın peşine düşen istihbarat servisi, CD’nin avukat Robert Dean’in eline geçtiğini öğrenir ve rotayı avukata çevirir

6) Biz Birliğiz: Hacktivistlerin Hikayesi

IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2012

Aslında bir belgesel olan Biz Birliğiz: Hacktivistlerin Hikayesi (We Are Legion: The Story of the Hacktivists); dünyaca ünlü Anonymous’un kuruluşuna ve Christopher Pole’ün 4chan sitesini yarattığı dönemlere bizleri götürüyor. Yazarlar, Anonymous üyeleri, akademisyenler gibi birçok insanla gerçekleştirilen röportajların bulunduğu bu belgesel; Tom Cruise’un Scientology videosunda başarıya ulaşan ve Arap Bahar’ıyla akılalmaz bir işe imza atıp, hükümetlerin kabusu haline gelen Anonymous ekibini anlatıyor.

7) Snowden

IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2016

Eski ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ve eski Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) çalışanı olan Amerikalı bilgisayar uzmanı Edward Snowden’in gerçek hikayesinin anlatıldığı bu film, şüphesiz listemizin en beğenilenlerinden bir tanesi. ABD’nin “güvenlik” olarak tanımladığı gizli izleme programı, Snowden sayesinde gün yüzüne çıkarılıyor. E-postalardan sosyal medya hesaplarına, mesajlardan bilgisayar kameralarına kadar istediği her şeye erişebilen ABD hükümetinin gizli izleme programını 2013 yılında ifşa eden Snowden’in hayatını konu alan bu etkileyici filmin başrollerinde ise birçok başarılı oyuncu yer alıyor.

8) 23

IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 1998

Alman bir hack grubunun gerçek hikayesinden ilham alınan 23 filminde; 1980’lerin sonlarında Karl Koch adında bir yetim, ailesinden kalan mirasını bir daireye ve bilgisayara yatırır. İlk iş R.A. Wilson’ın en sevdiği romanı olan “Illuminatus” eserinde bulunan komplo teorilerini araştırmak için forum sitelerine dadanır. Fakat çok geçmeden hem kendisi hem de yakın arkadaşı David, hükümet ve askeri bilgisayarlara sızmaya başlarlar. Sonrasında ise Karl, tanıdığı Pepe’nin bilgisayarına erişerek, hesabında sakladığı paraları çalar ve Doğu Berlin’e doğru kaçarak, KGB ile iletişime geçmeye çalışır.

9) Zor Ölüm 4 (Live Free or Die Hard)

IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2007

Halihazırda en iyi aksiyon filmleri arasında bulunan Zor Ölüm serisinin dördüncü filmiyle listemize devam ediyoruz. 2007 yapımı olan bu film, baş karakter John McClane’in tamamıyla tepetaklak olmuş hayatıyla başlıyor. Polislikten emekli olan ve görevine bir güvenlik şirketinde bilgisayar korsanlarını takip eden bir memur olarak çalışan McClane, yine belayı üzerine çekmeyi başarır. Tam aradığı kişileri yakalayıp, merkeze götürdüğü sırada, çok daha büyük bir çete ile karşılaşır. Ülkedeki aktif yaşamı durdurmak adına bütün sistemler çökertilir. Bu çeteyi durdurmak adına genç hacker Matt Foster da McClane’e yardım edecektir.

10) Savaş Oyunları (WarGames)

IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 1983

Matthew Broderick’in yıldızının parladığı yapımlardan biri olan Savaş Oyunları (WarGames), tüm zamanların en başarılı yapımının ta kendisidir. 1983 yapımı bu etkileyici film; genç bir hacker olan David Lightman’ın neredeyse 3. Dünya Savaşı’nı başlatacak bir girişimde bulunmasını konu alıyor.

Sevgilisini etkilemek adına oyun yapımcısının sistemini ele geçireyim derken, Amerikan Savunma Bakanlığı’nı hackleyen David, nükleer savaş durumunda yaşanabilecek olayları hesaplayan önemli bir simülasyonu ele geçirir. Sonrasında ise bunun bir oyun olduğunu sanan David, neredeyse III. Dünya Savaşı’nı başlatmak üzeredir.

Bonus: Lolipop (Hard Candy)

IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2005

2005 yılının en iyi gerilim filmleri arasında yer alan Lolipop (Hard Candy) filmi listemizde yerini alıyor. Ellen Page ve Patrick Wilson ikilisinin başrollerini paylaştıkları bu etkileyici yapım, internet ortamında karşılaşabileceğiniz tehlikelerin farkına varmanızı sağlıyor. İnternet merkezli bir arkadaşlık sitesinden sohbet eden 32 yaşındaki Jeff ve 14 yaşında bir genç kız olan Hayley, buluşmaya karar verirler. Yaşına rağmen Jeff ile flört ederek evine giden Hayley’in aslında sistemin ve yasaların onu korumadığını savunarak, kaba kuvvet kullanıp asayişi sağlamak isteyen (vigilante) bir kız olduğu ortaya çıkar. Jeff’in içkisine ilaç atan Hayley, sonrasında çeşitli işkenceler uygular.

Bonus2: Siber Zorbalık (Cyberbully)

IMDb Puanı: 6,8
Yapım Yılı: 2015

Game of Thrones dizisinde Arya Stark karakterini canlandıran başarılı oyuncu Maisie Williams’ın başrolünde oynadığı Siber Zorbalık (Cyberbully), 2015 yılının başarılı yapımlarından bir tanesiydi. Olayların sadece bir oda içerisinde geçmesine rağmen, gizem ve gerilimi sonuna kadar yaşattığı Siber Zorbalık; tabiri caizse “ibretlik” bir filmdir. Sosyal medyanın adeta elimiz ayağımız olduğu şu günlerde, genç bir kızın hesapları bir internet korsanı tarafından çalınıyor. Ayrıca bu kişi; elinde genç kızın özel fotoğraflarının bulunduğu belirtir ve kıza şantaj yaparak vermiş olduğu emirleri yerine getirmesini ister.

EK DİZİ: Mr Robot

Sezon Sayısı: 4 İlk Yayın Tarihi: 24 Haziran 2015

Dizinin baş karakteri Elliot Alderson (Rami Malek), sosyal anksiyete bozukluğu, Çoklu Kişilik Bozukluğu ve klinik depresyon ile boğuşan bir siber güvenlik uzmanı ve hacker‘dır. Elliot, “Mr. Robot” (Christian Slater) lakabıyla tanınan bir anarşist tarafından “fsociety” adlı hacktivist gruba katılmaya davet edilir. Grubun amacı, dünyanın en büyük şirketler topluluğu olana E Corp’un finansal verilerini şifreleyerek tüm borç kayıtlarını yok etmektir.

Bir listemizin daha sonuna geldik. Bu filmlerden hangisini izlediniz ve beğendiniz? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın!

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Avatar
 • Takipçi3 ay önce
 • Emeğine sağlık admin, %74,99 izlemiştim güzel öneriler..

  Omer
  • Omer3 ay önce
  • Rica ederiz 🙂 Listeye eklemedik fakat Türk yapımı kısa bölüm ve sezonlardan oluşan Hile isimli diziyi de izleyebilirsiniz. Ben çok beğendim.