Sıradaki içerik:

Instagram Kişisel Blog Nasıl Yapılır?

e
sv

Ağ ve Siber Güvenlik Uzmanı Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

71 okunma — 14 Şubat 2021 14:44
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Ağ ve Siber Güvenlik Uzmanı Nasıl Olunur?

Ağ ve Siber Güvenlik Uzmanı Nasıl Olunur?  konusunu sizler için derledik. Bu yazımızda kurum kuruluş ve büyük firmalarda gereken mesleklerden birisi olan ağ ve siber güvenlik uzmanın nasıl olunduğunu ve ne iş yaptığınız ele alacağız.

Çoğumuz ağ ve güvenlik uzmanı mesleğini duymuşuzdur ve ağ ve güvenlik uzmanı ne iş yapar sorusunu az çok cevaplayabiliriz. Bu yazımızda ise bu mesleğin daha detaylı olarak ele almaktayız. Kurum ve kuruluşların özellikle gelişen ve yenilenen teknolojik hamlelerle beraber gelen teknolojik altyapısını korumayla görevlendiren ve burada çalışanlara teknolojiyle alakalı bilgiler veren kişilere ağ ve siber güvenlik uzmanı denir.

Ağ ve siber güvenlik uzmanları özel ya da devlet kurumu olsun fark etmeksizin her türlü iş yerinde çalışabilir. Özellikle teknolojinin artması ve bu teknolojinin kurumlar arası rekabette önemli bir yer edinmesiyle ağ ve siber güvenlik uzmanlığının mesleki tanımına verilen önemde artmıştır.

Şirketler veya kamu kurum kuruluşlarına başvuru yapanların verileri bilgisayarlara kaydedilir. Bu verileri burada depolayan kişi siber güvenlik uzmanıdır. Eğer buradaki veriler herhangi bir siber saldırıya uğrarsa ya da veriler kaybolursa onları koruması gereken kişi ağ ve siber güvenlik uzmanıdır.

Ağ ve Siber Güvenlik Uzmanı Nasıl Olunur?

Çoğu kişinin merak ettiği ağ ve siber güvenlik uzmanı nasıl olunur? Sorusu özellikle teknolojiyle uğraşan, bilgisayarda bolca vakit geçiren ya da kodlama yapmayı seven kişilerin merak ettiği bir sorudur. Bu nedenle bu mesleği tercih etmek isteyenlerin sayısı pek fazladır.

Fakat üzülerek söylüyoruz ki herkes ağ ve siber güvenlik uzmanı olamamaktadır. Bu mesleği yapabilmek için belli başlı şartlar vardır. Öncellikle dört yıllık lisans programından mezun olmak gerekir. Bunun yanı sıra Linux gibi işletim sistemlerini, Pyhton programlama dillerini ve algoritma oluşturma işlemlerini bilmek gerekir.

Ağ ve Siber Güvenlik Uzmanı Ne İş Yapar?

Geçmişte ve gelecekte internet ortamının baş belası haline gelen siber korsanlar her geçen gün saldırılarını büyük şirketlere veya kamu kurum ve kuruluşların internet sitelerine karşı arttırmaktadır. Buradaki verileri ele geçirilmesini önleyen kişiler ise ağ ve siber güvenlik uzmanlarıdır.

Ağ ve siber güvenlik uzmanları bu tür olası saldırılara karşı bu tür siteleri kollayan ve çeşitli yazılımlar veya programlar geliştirmekle görevlendirilir.Ağ ve siber güvenlik uzmanı ne kadar maaş alır sorusuna ise en düşük 3310 en yüksek ise 9910 lira civarı bir değer söyleyebiliriz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli