Sıradaki içerik:

Küresel Siber Güvenlik Harcamaları 2021’de % 10 Artacak

e
sv

Akıllı Telefonumun Kamerasının İçinde Neler Var

98 okunma — 22 Ocak 2021 18:03
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Akıllı Telefonumun Kamerasının İçinde Neler Var

Akıllı Telefonumun Kamerasının İçinde Neler Var konusunu sizler için derledik. Telefonlar büyüdükçe ve daha iyi hale geldikçe, akıllı telefon kameraları da büyüdü. Bir akıllı telefon kamerasının içinde ne olduğunu bilmek istiyorsanız, nasıl çalıştığını ve telefon fotoğrafçılığını mümkün kılan hassasiyeti bilmeniz gerekir. Akıllı Telefonumun Kamerasının İçinde Neler Var bir bakalım.

Akıllı Telefonumun Kamerasının İçinde Neler Var

Akıllı Telefon Kamera Bileşenleri Açıklandı
 • Lens
 • Diyafram
 • Sensör
 • ISP (Görüntü Sinyal İşlemcisi)
 • Uçuş Süresi Sensörü
 • Akıllı Telefon Kamerası ve DSLR Arasındaki Fark Nedir?
 • Pozlama Üçgeni nedir?
 • Telefonlarda Neden Üçlü veya Dörtlü Kameralar Var?
 • Telefon Kameraları Neden Yapılır?

İlk önce, bir akıllı telefonun görüntüleri nasıl yakaladığı hakkında konuşmadan önce, içinde ne olduğunu bilmeliyiz. Geleneksel akıllı telefon kamera donanımı belirli bileşenleri içerir. Bunlar lens, sensör, ISP veya görüntü sinyali işlemcisi ve bazı durumlarda bir ToF sensörüdür. Bir akıllı telefon kamerasının içindeki parçalar hakkında konuşalım.

Lens

SZ Tech videosundan bir LG V30 lensinin ekran görüntüsü

SZ Tech videosundan bir LG V30 lensinin ekran görüntüsü

Bir akıllı telefon kamera lensi, ışığı kamera sensörüne odaklayan parlak, şeffaf bir malzemedir (plastik veya cam). Pratik olarak, bir akıllı telefon kamerasının sizin tarafınızdan görülebilen tek parçasıdır.

Işığı sensöre doğru bükerek odaklar ve bir fotoğraf oluşturmak için ihtiyaç duyduğu temel ayrıntıları besler. Telefonunuzun kamerasının odak uzaklığı görüş alanını (fotoğrafın ne kadar geniş veya dar olacağını) belirler.

Örneğin, Samsung Galaxy S20 Ultra birincil kameranın odak uzaklığı 25 mm, ultra geniş odak uzaklığı 13 mm ve telefoto lens 103 mm olarak ayarlanmıştır. Bununla birlikte, akıllı telefon kamerası odak uzaklığı sabittir, bu nedenle geniş, ultra geniş ve telefoto için üç farklı lens elde edersiniz.

Diyafram açıklığı

Bir diyafram, lensten kamera sensörüne ne kadar ışık gireceğine karar veren açıklıktır. Geniş diyafram açıklığına sahip olmak, düşük ışıkta daha iyi ve daha kararlı fotoğraflar çekebileceğiniz anlamına gelir.

Diyafram, ƒ-stop (ƒ /) sembolü ile belirlenir. Diyafram açıklığı genişse daha fazla ışık alır ve dar bir açıklığa ayarlandığında kamera sensörüne daha az ışık gelir.

Ƒ / sayı ne kadar küçükse, diyafram o kadar geniş olur. Bu, diyaframın ƒ / 1.7’de tamamen açık ve ƒ / 8 veya üzerinde neredeyse tamamen kapalı olduğu anlamına gelir. Çoğu akıllı telefon kamerası sabit bir diyafram açıklığına sahiptir, bu da ayarlanabilir olmadığı anlamına gelir.

Telefonunuzun portre modundaki arka plan bulanıklığı, kısmen geniş (ƒ / 1,7 veya benzeri) diyafram nedeniyle elde edilir. Daha geniş bir diyafram, sığ bir alan derinliği yakalar, bu da odakta bulunan nesnenin arkasındaki / çevresindeki her şeyi bulanıklaştırmak anlamına gelir. Arka plan da konu kadar odaklandığında daha derin bir alan derinliği ortaya çıkar.

Örneğin, iPhone 12 birincil kamerası ap / 1.6 diyafram açıklığına ve ultra geniş lens ƒ / 2.4 diyafram açıklığına sahiptir. Akıllı telefonlar, daha düşük bir ƒ / sayıyı hedefler, böylece sensör düşük ışık koşullarında daha parlak bir görüntü yakalayabilir.

Sensör

Akıllı telefon kamera sensörü. SZ Tech videosundan ekran görüntüsü

Akıllı telefon kamera sensörü. SZ Tech videosundan ekran görüntüsü

Bu, akıllı telefon kameranızın dışarıdan gelen ışığın sinyallere dönüştürüldüğü ve onu fotoğraf olmaya bir adım daha yaklaştıran kısmıdır. Sensör, bir akıllı telefon kamerasının içindeki en karmaşık parçalardan biridir.

Telefonunuzun 12 MP kamerası olduğunu söylediğinizde, temelde sensörden bahsediyorsunuz. 12 MP kamera, bu kameranın sensörünün üzerinde 12 megapiksel olduğu anlamına gelir. 1 megapiksel, 1 milyon piksele eşittir. Yani akıllı telefonunuzun kamera sensöründe, dışarıdan gelen ışığı yakalamak için kırmızı, yeşil ve mavi renk filtreli 12 milyon küçük kare bulunur.

Daha Yüksek Piksel Her Zaman Daha İyi Kalite Değildir

Bir pikselin teknik adı fotosittir ve bir fotosit farklı boyutlarda, mikrometre veya µm ölçülerinde gelir. Basitçe söylemek gerekirse, fotosit ne kadar büyükse, o kadar fazla ışık yakalayabilir. Bu nedenle, o.8µm piksel / fotosite sahip 64MP sensörlü bir akıllı telefon kamerası, 12MP sensör 2.4µm piksel kadar iyi performans göstermeyebilir.

Akıllı Telefon Fotoğrafçısı ile ilgili bir makale , Samsung Galaxy S20 Ultra’nın kameralarından bahsediyor. Telefondaki 108MP kamera, 9: 1 oranında ayarlanmış olan 0.8µm piksel boyutuna sahip ve 2.4µm büyük bir süper piksel oluşturuyor ki bu iyi bir şey. Sadece karşılaştırma amacıyla, bir DSLR kamera 8.4µm büyüklüğünde ayrı piksellere sahip olabilir.

ISP (Görüntü Sinyal İşlemcisi)

Bir ISS veya görüntü sinyali işlemcisi, bir kameranın beynidir. ISS’nin ana görevi, bir görüntü sinyalini telefonunuzun ekranından görebileceğiniz bir görüntülenebilir görüntüye dönüştürmektir. Bugünün ISS’leri ışığı sinyallerden görüntüye dönüştürmekten çok daha fazlasını yapıyor.

Bir akıllı telefon ISP’si, görüntü kalitesini iyileştirmek için HDR düzeltmesini, renk düzeltmesini, hasarlı piksel onarımını ve hatta AI düzeltmesini yönetir.

Genellikle, ISP’yi telefonunuzun işlemcisine dahil edersiniz, bu nedenle telefonunuzun fiziksel kamera modülü yalnızca ona yardımcı olan işlemci kadar iyidir. Örneğin, en son Qualcomm Snapdragon 888 işlemci Qualcomm Spectra 580 ISP ile birlikte gelir.

Şirket, ISP’yi, Snapdragon 888 yongasını paketleyen telefonların, üçlü kamera kurulumunun tüm lenslerinden aynı anda 28 MP’ye kadar resim çekebilecek bir düzeye getirdi. Piksellere dönüştürüldüğünde, ISP’nin aynı anda 84 milyon piksel tarafından yakalanan ışığı işlemek için optimize edildiği anlamına gelir.

Uçuş Süresi Sensörü

Oldukça yeni bir bileşen ancak akıllı telefon kamera deneyimini yeni bir seviyeye taşıyabiliyor. Uçuş süresi sensörü, bir sahnenin derinliğini ölçmek için kızılötesi lazer yayan ek bir sensördür.

Sonuç, daha iyi odaklanmış fotoğraflar ve doğru AR (artırılmış gerçeklik) uygulamalarıdır. İPhone 12 Pro serisindeki LiDAR tarayıcı, ToF sensörüne bir örnektir. Çevreyi taramak, engellerden kaçınmak (temizlik botlarında) ve bir sahne için doğru derinliği ölçmek için lazerler kullanır.

Akıllı Telefon Kameranız Nasıl Çalışır?

Akıllı Telefonumun Kamerasının İçinde Neler Var

Resim: Pixabay

Artık akıllı telefon kamera bileşenlerini bildiğinize göre, büyük resmi bir araya getirelim. Geleneksel bir DSLR fotoğraf makinesinde odağı, diyaframı, deklanşör hızını, ISO’yu ve ardından tıklayıp görüntüyü ayarlayabilirsiniz. Bununla birlikte, bir telefon kamerası çok farklıdır ancak prensipler aynı kalır.

Bir telefon kamerasındaki odak uzaklığı ve diyafram sabittir ve fiziksel deklanşör de yoktur. Böylece sensörü açarak ışık miktarını kontrol edersiniz. Deklanşöre tıkladığınızda, telefonunuz sensörü açar ve ışığı yakalamaya başlar. Yeterince yakalandığında, ışık sensör tarafından sinyale dönüştürülür ve ISP’ye gönderilir.

ISS daha sonra sinyali alır, gerekli düzeltmeyi yapar ve son görüntüyü telefonunuzun ekranında görürsünüz.

Düşük ışıkta bir görüntüye tıkladığınızda, yakaladığınız görüntünün, tıklayacağınız zaman görebildiğinizden daha parlak ve çok daha iyi olacağını fark edeceksiniz. Telefonunuzun ISS’si veya görüntü sinyali işlemcisi tarafından yapılan sihir budur.

Bilmek de isteyebilirsiniz

Akıllı Telefon Kamerası ve DSLR Arasındaki Fark Nedir?

Özellik DSLR Akıllı Telefon Kamerası
Boyut En hafif DSLR fotoğraf makinesi yaklaşık 700 gramdır Çoğu akıllı telefon 500 gramın altındadır
Sensör Boyutu 25,1 X 16,7 mm (Geleneksel APS-C sensör) 12,8 X 9,6 mm (Daha büyük sensör boyutlarından biri)
Lens Yeteneği Farklı odak uzunluklarından çekim yapmak için tek lens Birden çok lens gerekli
Diyafram açıklığı Arka plan bulanıklığını yakalamak veya keskin tutmak için ayarlanabilir diyafram açıklığı Sabit diyafram
Fiziksel Perde Evet Hayır
istikrar Optik Görüntü Sabitleme Optik Görüntü Sabitleme (modele göre değişir)
Görüntü işleme Ne gördüğün, ne yakaladığındır AI kullanarak İSS aracılığıyla tıklama sonrası düzeltme
Optik Yakınlaştırma / Uzaklaştırma Evet Modele bağlıdır

İşlem farklılıkları her geçen gün azalırken, akıllı telefon kameraları ile DSLR kameralar arasında bazı temel farklılıklar vardır. Bunlardan bazıları:

Pozlama Üçgeni nedir?

Akıllı Telefonumun Kamerasının İçinde Neler Var

Pozlama üçgeni, deklanşör hızı, diyafram açıklığı ve ISO’nun bir kombinasyonudur. DSLR fotoğraf makinesi kullananlar için temel prensiptir. Pozlamayı bir akıllı telefonda fiziksel olarak kontrol edemediğiniz için, deklanşör hızı veya telefonunuzun kamera sensörünün ışığa açık kaldığı süre ile ayarlanır.

Telefonlarda Neden Üçlü veya Dörtlü Kameralar Var?

DSLR lenslerin değişken odak uzunlukları vardır ve size sorunsuz bir şekilde yakınlaştırma veya uzaklaştırma olanağı sağlar. Henüz telefonlara dahil edilmediğinden, akıllı telefonlar artık geniş, ultra geniş, telefoto ve makro lenslerle donatılmıştır.

Böylece, telefonunuzda bir video kaydederken, görüntünün kalitesinden ödün vermeden optik olarak yakınlaştırabilir veya uzaklaştırabilirsiniz.

ISS’ler daha karmaşık hale geldi ve bileşenler çok daha az alan kullanarak sığabiliyor, bu da telefonları birden fazla kamerayı barındırabilecek hale getiriyor

Telefon Kameraları Neden Yapılır?

Geleneksel bir akıllı telefon lensi cam veya plastikten yapılır, sensör ışığa duyarlı yarı iletkenden yapılır. Bir telefonun arkasında gördüğünüz bir kameranın dış kasası safir cam gibi sertleştirilmiş bir malzemeden yapılmıştır.

Yuvarlama

Akıllı Telefonumun Kamerasının İçinde Neler Var

Bu kadar. Bu, akıllı telefonunuzdaki tüm bileşenlerin ışığı sinyale, yazdırılabilir bir fotoğrafa dönüştürmesinin yoludur. Bununla birlikte, akıllı telefon sektöründeki yenilik, bu kameraların çalışma şeklini yükseltiyor.

En basit ama en şaşırtıcı yeniliklerden biri, telefon kamerasındaki OIS’dir. Bu, fotoğraf çekerken lens modülünün titremeleri önlemek için fiziksel olarak ayarlandığı anlamına gelir. Samsung, Samsung Galaxy S9’a ayarlanabilir bir diyafram açıklığı ekleyerek aşırı ışıklı senaryolarda bile net fotoğraflar elde edilmesini sağladı.

Bugün, Google Pixel ve tek kamera lensli iPhone SE 2, AI, gelişmiş ISS düzeltmesi ve AI uygulamalarının örnekleridir. Dolayısıyla, akıllı telefonunuzun içinde ne olduğunu veya bir akıllı telefon kamerasının nasıl çalıştığını sorduğunuzda, cevap, donanım ve yazılımın birleşimidir.

Bir başka makale: En İyi  Şifreli Mesajlaşma Uygulamaları [Android ve iOS]

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli