e
sv

AliExpress Güvenli mi? Güvenle Alışveriş Yapmanın İpuçları

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

AliExpress Güvenli mi? Güvenle Alışveriş Yapmanın İpuçları

AliExpress Güvenli mi? konusunu sizler için araştırdık. Çevrimiçi alışverişle ilgileniyorsanız, Çin e-ticaret platformu AliExpress’i duymuş olabilirsiniz. Bilmeyenler için Alibaba, AliExpress’in ana şirketidir. Dünyanın en zengin insanları listesinde 17. sırada yer alan Jack Ma tarafından kuruldu (bu makaleyi yazarken).

Platform son birkaç yılda muazzam bir şekilde büyüdü ve insanların şüpheciliği de arttı. Bu nedenle, çok aldığım bir soru, AliExpress güvenli midir?

Bu sorunun cevabı birçok faktöre bağlıdır. Gördüğünüz gibi, pazarlarda gördüğünüz pek çok şey aslında Çin’deki satıcılardan geliyor, ayrıca ürünlerini çeşitli ülkelere toplu ihracat için çok daha düşük fiyatlar için AliExpress’te listeliyorlar.

AliExpress Güvenli mi?

AliExpress’ten sipariş vermek güvenli mi? Evet öyle. İşte AliExpress’ten satın almadan önce hatırlamanız gereken üç şey.

1. Satıcı Puanları ve Güvenlik Bilgileri

Diğer herhangi bir çevrimiçi e-ticaret platformu gibi, alıcılar, ürünün kalitesinden memnun kalırlarsa satıcıları derecelendirebilir. Daha yüksek puan alan satıcılardan satın alırsanız en iyisi olur. Değerlendirmesi çok az olan veya hiç olmayan bir satıcıyla karşılaşırsanız, satıcıdan satın almak istediğiniz ürünün derecelendirmelerini ve incelemelerini kontrol edin. Ayrıca, satıcının gerçek olduğunu onaylamak için kullanıcıların ürünün herhangi bir resmini yükleyip yüklemediğini kontrol edin.

Derecelendirilmeyen satıcıların çoğu sizi dolandırmak için bekliyor olacak. İnan bana; Tüm bu süreç neredeyse üç ila dört hafta sürebileceğinden, AliExpress’in dahil olmasını ve geri ödemeyi başlatmasını bekleme zahmetinden geçmek istemezsiniz. Bir kez dolandırıldım ama AliExpress Alıcı Koruması sayesinde paramı geri aldım . Ayrıca, fiyat etiketi gerçek olamayacak kadar iyi olan bir ürün bulursanız, görmezden gelin.

Ürünün kalitesinden memnun kalmazsanız 15 gün içinde bir anlaşmazlık açabilirsiniz ve hem satıcı hem de siz bir anlaşmaya varabileceksiniz. Sonunda, satıcı ürünün hatalı olduğunu kabul ederse, ya tam para iadesi ya da değiştirme ürünü alırsınız.

Satıcı birkaç gün içinde yanıt vermezse, AliExpress devreye girecek ve sorunu çözmek için sizinle satıcı arasında aracı olarak hareket edecektir.

2. Kargo Maliyeti ve Teslimat Süreleri

Nakliye süresi, satıcıların ürünleri göndermeyi seçtiği taşıyıcılara bağlı olarak değişir. Satıcının onu saygın lojistik şirketleri aracılığıyla gönderdiğini varsayarsak, paketlerin teslimi 6 haftadan fazla sürmemelidir, ancak iki aydan fazla beklediğim durumlar oldu.

Siparişlerinizin boyutu küçükse, nakliye sırasında kaybolabilir ve para iadesi için satıcıyla iletişime geçmeniz gerekebilir. Ancak siparişinizin kaybolma şansı çok daha azdır.

Çin ile diğer ülkeler arasındaki artan gerilim nedeniyle son zamanlarda artan ithalat vergileri ve vergileri de aklınızda bulundurmanız gerekecek.

AliExpress’te hangi kargo yöntemi tercih edilir?

AliExpress Standart Nakliye’yi seçerseniz, genellikle çok az nakliye ücreti vardır veya hiç yoktur. Siparişinizin hızlı bir şekilde elinize ulaşmasını istiyorsanız Standart Nakliye tamamen güvenli olsa da, DHL ve FedEx gibi diğer maliyetli gönderim yöntemlerini de seçebilirsiniz.

AliExpress Standart Gönderi takibi için önerdiğim uygulamalar 17Track ve AfterShip’tir .

AliExpress’te nasıl ödeme yapılır?

Satıcılara Kredi / Banka kartınızı (Visa, Mastercard, Maestro) kullanarak ödeme yapabilirsiniz (Rupay kartları çalışmaz). Ancak, kart bilgilerinizin ve kişisel bilgilerinizin ifşa edilmesinden endişeleniyorsanız, AliExpress’te ödeme yapmanın en iyi yöntemi PayPal kullanmaktır.

3. Kalite Kontrol ve Satın Alınacak En İyi Şeyler Nelerdir?

Ses donanımına olan takıntım beni AliExpress’e götürdü. Yeni başlayan bir audiophile olarak, bölgemde bulunan ses ürünlerinin çoğu uygun değildi ve çok pahalıydı. İyi ses donanımlarının çoğu Çin’de üretiliyor, maliyeti çok daha düşük ve fiyatına göre çok daha iyi geliyor.

Ürünlerin çoğu düşük fiyatlardan satıldığı için satıcılar veya üreticiler iyi kalite kontrol uygulamıyorlar. Bu nedenle, hatalı bir ürün alma olasılığınız oldukça yüksektir.

AliExpress’ten sipariş vermemiş kişiler için, çok daha fazla vergi aldıkları için Mücevher ve Saat, Ev Aletleri, Spor, Otomobiller ve Aletler gibi kategorilerden uzak durmayı öneririm. Telefonlar ve Bilgisayarlar, Moda ve çeşitli Tüketici Elektroniği gibi kategoriler güvenli bahisinizdir.

Bununla birlikte, yukarıda belirtilen şeyleri takip ettiğiniz ve dolandırıcılara karşı daha tetikte olduğunuz sürece AliExpress’ten bir şeyler satın almak kesinlikle güvenlidir.

Bir başka makale: IMEI Numarası Nasıl Bulunur ?

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli