Sıradaki içerik:

Android’de Mobil Veri Kullanımını Azaltmanın Yolları

e
sv

Android Şarj Ömrünü Arttırma Yolları

02 Ocak 2021 22:43
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Android Şarj Ömrünü Arttırma Yolları

Android Şarj Ömrünü Arttırma Yolları konusunu sizler için araştırdık. Android telefonumuz, zamanınızın çoğunu birlikte geçirdiğiniz nesnedir. Sizin hakkınızda herkesten daha fazla şey bilir, her gün yudumladığınız bitmeyen bilgilerin kaynağıdır ve Sesli Asistanlar gibi uygulamaların ortaya çıkmasıyla AI arkadaşınız haline gelmiştir. Android, yıllar içinde gittikçe daha güçlü hale geldi ve sadece birkaç yıl önce masaüstü bilgisayarlara eşdeğer işleme yeteneklerine kavuştu.

Ancak onu geride tutan tek şey pil ömrü. Bu nedenle insanlar sık ​​sık “Pil ömrünü nasıl uzatabilirim?”, “Pil ömrünü iyileştirmek için en iyi ipuçları ve püf noktaları” veya “Android pilimin daha uzun süre dayanmasını nasıl sağlayabilirim?” Biçim faktörü ve ağırlık sınırlamaları göz önüne alındığında, mevcut teknolojilerle pillere daha fazla güç vermek giderek daha zor hale geldi. Dolayısıyla, Android pil performansını iyileştirmenin çözümü, yazılım tarafındaki manipülasyonlardan geçer. Android Şarj Ömrünü Arttırma Yolları konusuna bir bakalım.

Android Şarj Ömrünü Arttırma

1. Titreşimleri ve dokunsal geri bildirimi en aza indirin.

Her telefonun ‘Eksantrik dönen kütle titreşim motoru (ERM)’ adı verilen ve dengesiz bir yüke sahip küçük bir motoru vardır. Bu yükün dönüşü titreşime neden olur. Ayarlar >> Ses bölümüne gidin . Gerekmiyorsa dokunulduğunda titreşimi ve diğer seçenekleri devre dışı bırakabilirsiniz. Özel klavye uygulamaları, yazarken titreşimleri kapatmak için ek ayarlar da sağlar.

2. Ekran optimizasyonları hilesi

İşlemcinin yanı sıra, ekran pil gücünün çoğunu tüketir. Git Ayarlar >> Display . Orada, ortam ışığını izleyerek pili sürekli olarak tükettiği için Uyarlanabilir Parlaklığı devre dışı bırakabilirsiniz. Ancak, içeriye her girdiğinizde ekranınızın parlaklığını değiştirmeye alışkın değilseniz, uyarlanabilir parlaklığı korumak pil ömrünü uzatmanıza yardımcı olur.

Uyku seçeneğini bir dakika veya daha kısa bir süreye ayarlayın. Bu, siz kullanmayı bıraktıktan sonra ekranın AÇIK kalma süresini azaltır ve böylece pilden tasarruf sağlar . Mümkünse koyu bir duvar kağıdı ve karanlık bir tema veya gece modu kullanın. Birçok uygulamanın içinde gece modu seçeneği de vardır. Pil performansını iyileştirmenin yanı sıra, gözlerinizin yorulmasını da azaltır.

‘Proximity Wake’ seçeneğini görebiliyorsanız, Android pil ömrünü artırmak için bunu da devre dışı bırakabilirsiniz.

3. Animasyonları kapatın.

Animasyonlar, pil ömrünü etkileyen başka bir faktördür. Animasyonları değiştirmek için Ayarlarınızdan ‘Geliştirici Seçeneğine’ erişmeniz gerekir. Android telefonunuzdaki Ayarlar uygulamasına gidin. Geliştirici Ayarlarını bulamazsanız, Ayarlar >> Telefon hakkında bölümüne gidin ve birkaç kez ‘ Yapı numarası’na dokunun . Ayarlar’a geri dönün ve ‘Geliştirici Ayarları’nı bulacaksınız. Üzerine dokunun ve orada ‘Pencere animasyon ölçeği’, ‘Geçiş animasyonu ölçeği’ ve ‘Animatör süre ölçeği’ olmak üzere üç seçenek bulacaksınız. Bunları kapattığınızda performansta ve pil ömründe önemli bir değişiklik göreceksiniz.

4. Kullanılmadığında kablosuz hizmetleri devre dışı bırakın.

Kullanmadığınız zamanlarda WiFi ve Bluetooth’u kapatın. WiFi açıkken, mobil düzenli zaman aralıklarında yeni ağlar aramaya devam eder. Benzer şekilde Bluetooth’un açık tutulması pili sürekli olarak tüketir.

Android, uyku döngülerine hızla girip çıkarak uzun pil ömrü elde eder. Ancak GPS, uykuya geçmesini engeller. Bu nedenle GPS’yi yalnızca gerektiğinde açın ve kullanılmadığında devre dışı bırakın.

Uzun yolculuklarda seyahat ederken, cep telefonunuz sinyal aldığı baz istasyonunu değiştirmeye devam edecek ve pilin daha hızlı bitmesine neden olacaktır. Bu nedenle, herhangi bir arama beklemiyorsanız ve uzun saatler boyunca müzik dinlemek istiyorsanız, onu uçak modunda kullanın.

5. Otomatik senkronizasyonu ve arka plan verilerini devre dışı bırakın.

Arka planda çeşitli senkronizasyon işlemleri çalışır ve bu nedenle pil tüketir. Git Ayarlar >> Hesaplar . Hesaplarınızdaki senkronizasyon hizmetlerini görüntüleyin ve gereksiz olanları kapatın.

Birçok uygulama arka planda çalışırken mobil veri tüketmeye devam ediyor ve bu da pil ömrüne zarar veriyor. Ayarlar >> Veri Kullanımı bölümüne gidin , arka planda çalışması gerekmeyen uygulamalara tıklayın ve kullanılmadığında arka plan veri kullanımını sınırlamak için ‘ Uygulama arka plan verilerini kısıtla ‘ seçeneğine tıklayın .

6. Son uygulamaları temizleyin ve daha az widget kullanın.

İşiniz biter bitmez uygulamadan çıkın, aksi takdirde arka planda çalışmaya devam eder. Yalnızca geri düğmesine basmak uygulamayı sonlandırmayabilir. ‘Son aramalar’ panelinizi sık sık temizlemeye devam edin.

Ana ekranda görüntülenen widget’lar, yeni içeriği görüntülemek için sürekli olarak güncellenir. Bu, söz konusu uygulamanın uykuya geçmesini engeller. Bu nedenle, Android pil ömrünü artırmak için widget’larınızı minimumda tutun.

7. Google App optimizasyonları hilesi.

Google Assistant is an awesome service, but its voice recognition feature can continuously keep listening for the ‘OK Google’ keyword detection and hence drains your battery at an alarming rate. If you are not a frequent user of Google Assistant, disabling it is a wise choice. Go to the Google app, click on Settings>>Voice>>”OK Google” detection and from there you can disable the voice recognition feature to increase Android battery life.

8. Uygulamalarınızı yönetin.

Android Pil Ömrünü Artırma Telefonunuzda yalnızca ihtiyaç duyduğunuz uygulamaları saklayın. Çok fazla uygulama tutmak telefonunuzu yavaşlatabilir ve pil ömrünü kısaltabilir. Bir uygulamanın ne kadar pil kullandığını Ayarlar >> Pil bölümüne giderek görüntüleyebilirsiniz . Daha fazla pil kullanan uygulamaları kaldırın. Bunun yerine, o uygulamanın lite sürümünü kullanmayı veya alternatif bir uygulama kullanmayı deneyin. Pil menüsünde, pencerenin sağ üst köşesine dokunun ve Pil Optimizasyonu’nu seçin. Bir “Optimize Edilmemiş” uygulama arka planda kendi programına göre çalışacaktır. Her zaman çalışması gerekmeyen uygulamalar daha iyi pil ömrü için optimize edilmelidir.

Play Store’daki otomatik güncelleme özelliği, uygulama güncellemelerini sürekli olarak izler ve telefonunuzda çok fazla uygulamanız varsa, sık güncellemeler pil ömrünüzü etkileyebilir. Play Store >> Ayarlar >> Uygulamaları otomatik güncelle’ye gidin ve buradan güncellemeleri devre dışı bırakabilir veya yalnızca WiFi üzerinden etkinleştirebilirsiniz. Pil tüketimini azaltmak için bildirimleri de çevirebilirsiniz.

9. Uygulamalar için bildirimleri kapatın

Kaç kez bir şeyin ortasında beliren istenmeyen bildirimlerden rahatsız oldunuz? Sadece can sıkıcı değil, aynı zamanda işlemci gücünü de tüketiyorlar. Git Bildirim >> Ayarlar ve Bildirim için uygulamaya özel ayarları vardır görebilirsiniz. Bir uygulama için bildirimi üzerine tıklayarak kapatın ve ‘Tümünü Engelle’yi seçin. Bu, işlemcinin zaman zaman onu kontrol etmesini durduracak ve böylece telefonunuzun pilinin daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır.

10. Greenify kullanın

Diğer 3. taraf uygulamaları için kefil olamasam da Greenify çalışıyor. Greenify, uygulamaları bir tür “hazırda bekletme” moduna geçirerek pil ömründen tasarruf sağlar. Yalnızca bir uygulamanın arka planda çalışmasını durdurmakla kalmaz, aynı zamanda siz onu tekrar açana kadar başlamasını da engeller. Hazırda bekletmek istediğiniz uygulamaları seçin ve pil ömrünüzde ve performansınızda bir artış olduğunu fark edin.

Bonus: Android’inizde kalan son suya düştüğünüzde, biraz daha dayanması için pil tasarrufu özelliğini kullanın.

Android pilinizin daha uzun süre dayanmasını sağlamak ve her zaman bir güç bankası taşımaktan kaçınmak için bu püf noktaları ve ipuçlarını kullanın. Android pil ömrünü artırmanın bu on yolunun sizin için yararlı olduğunu umuyoruz. Lütfen yorumlarınızı ve önerilerinizi aşağıdaki yorumlarda paylaşın.

Android Şarj Ömrünü Arttırma Yollarını sizler için araştırdık umarım faydalı olmuştur.

Bir başka makale: Android’de Mobil Veri Kullanımını Azaltmanın Yolları

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli