e
sv

Android Telefonlarda Kötü Amaçlı Yazılım (Malware) Temizleme Nasıl Yapılır ?

avatar

SpyWhite

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Android Telefonlarda Kötü Amaçlı Yazılım Temizleme Nasıl Yapılır ?

Sorunu bulana kadar telefonu tamamen kapatın.

Android Telefonlarda Kötü Amaçlı Yazılım Temizleme Nasıl Yapılır ?  Akıllı telefonunuzun bir malware yazılım tarafından saldırıya uğradığından emin olduğunuz zaman telefonu tamamen kapatın. Telefonu kapatmak elbette malware yazılımının verdiği zararı telafi etmeyi sağlamayacak ancak problemin daha kötü hale gelmesini engelleyecek. Telefonu kapatmak aynı zamanda problemin kaynağını düşünmenize ve araştırma yapmanız için size zaman kazandıracak.

Android Telefonlarda Kötü Amaçlı Yazılım Temizleme Nasıl Yapılır ?

Telefonu kapattıktan sonra cihazınıza en son hangi uygulamaları yüklediğinizi, malware belirtilerinin ne zamandan itibaren görüldüğünü düşünebilirsiniz. Eğer bu aşamada şüpheli bir uygulama aklınıza geldiyse telefonu açarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Telefonu güvenli / acil modda yeniden başlatın.

Telefonu güvenli modda yeniden başlatmak, kötü amaçlı yazılımların çalışmasını ve telefona daha çok zarar vermesini engeller. Çoğu akıllı telefonda güvenli modu çalıştırmak için güç tuşuna birkaç saniye boyunca basılı tuttuktan sonra açılan kapatma menüsündeki kapatma seçeneğine birkaç saniye basılı tutmalısınız. Daha sonra karşınıza çıkacak olan güç seçenekleri menüsünden güvenli mod tuşuna basarak güvenli modu açabilirsiniz. Eğer sizin telefon modelinizde böyle olmuyorsa internet aracılığıyla güvenli moda nasıl geçeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Ayarlar kısmına gidin ve malware yüklü uygulamayı bulun.

Android akıllı telefonunuzda Ayarlar kısmına gidin. Ayarlar kısmında bulunan listede aşağı doğru inin ve Uygulamalar kısmına giriş yapın. Bu listede genellikle cihazda bulunan bütün uygulamalar görünür. Bütün uygulamalara göz atın ve şüpheli gördüğünüz uygulamaların hepsini bir kenara yazın.

Zararlı ve şüpheli yazılımları bulun ve hepsini silin.

Listede şüpheli gördüğünüz uygulamaların üzerine tıklayın. Açılan pencerede genellikle Kaldır, Zorla Durdur ve Kapat gibi seçenekler bulunuyor. Burada seçeceğiniz şey tahmin edebileceğiniz üzere Kaldır seçeneği. Şüpheli uygulamaları sildikten sonra büyük ihtimalle akıllı telefonunuzdaki malware tehdidini yok etmiş olursunuz. Eğer problemler hala devam ediyorsa telefonunuzu sıfırlayabilirsiniz.

Android Nedir?

Android, Google tarafından geliştirilmiş olup milyonlarca kişi tarafından kullanılan dev bir işletim sistemidir. Android işletim sistemleri cep telefonları ve tabletlerde bulunmaktadır. Linux işletim sistemi çekirdeği kullanılmıştır. Bu sayede Android’in taban yapısını oluşturmaktadır. Apk uzantısını desteklemektedir. Android kökenli telefonlar birçok açıdan kullanışlı cihazlardır.

Her şeyden önce Android uyumlu telefonlar farklı uygulamaların kullanılabilir olmasına öncelik tanıyor. Özellikle Java destekçisi olması telefon ve tablet kullanıcılarının en dikkat ettiği özelliklerden biri haline gelmektedir. Android kökenli her telefon ve tablet birçok uygulamanın çok rahatlıkla çalıştırıp kullanılmasına olanak tanımaktadır.

Android, sürümleri bakımından da kendini gün geçtikçe geliştiren bir işletim sistemidir. Sürümlerle birlikte telefonu kullanma şeklide daha pratik hale gelmiştir ve sürümler, isimleri genel olarak tatlı ve şekerler isimlerinden almıştır.

Kaynak

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli