Sıradaki içerik:

Öğrenmeniz Gereken Programlama Dilleri Hangileridir?

e
sv

Anonim Olarak Gezmek İçin En İyi Alternatifler

90 okunma — 15 Ocak 2021 17:51
avatar

admin

  • e 0

    Mutlu

  • e 0

    Eğlenmiş

  • e 0

    Şaşırmış

  • e 0

    Kızgın

  • e 0

    Üzgün

Anonim Olarak Gezmek İçin En İyi Alternatifler

Anonim Olarak Gezmek İçin En İyi Alternatifler, İnternette anonim olarak gezinmek için en popüler hizmet olan Tor Projesinin alternatiflerine bir bakalım. Bunlara Tor’a yapılan saldırılar ve güvenlik ihlalleri olasılığının doğrulanması dahildir.

Burada, Tor’u “yüksek güvenlikli ve düşük gecikmeli anonimliğin kralı” olarak adlandıran NSA tarafından tehlikeye atma olasılıkları verilmiştir. NSA’yı içeren ABD savunma bakanlığı Tor Projesi’ne fon sağlıyor ve geçmişte bütünlüğünü tehlikeye atmaya çalıştı.

Geçmişte Tor ağı, bazı bilinmeyen kaynakların bu gizli hizmetleri kullanan kişiler hakkında bilgi almayı başardığını duyurmuştu.  Anonim kalmak için IPVanish  veya  ExpressVPN gibi iyi bir VPN hizmeti de kullanabilirsiniz .

Burada, kullanabileceğiniz en iyi 5 Tor alternatifinin bir listesine bir bakalım.

Anonim Olarak Gezmek İçin En İyi Alternatifler

Tor alternatifi # 1: I2P

I2P, açık kaynaklı araçlar kullanılarak oluşturulmuş anonim bir eşler arası iletişim katmanını dağıtır. Tam bir Tor alternatifidir. Tıpkı diğer P2P yazılımları gibi, bu bilgisayar ağı katmanını uygulayan yazılıma I2P katmanı ve I2P’yi çalıştıran diğer bilgisayarlara I2P düğümü adı verilir.

Gizli servisler için tasarlanmış ve optimize edilmiştir, tamamen dağıtılmış ve kendi kendini organize etme özelliği ile Tor’dan daha hızlıdır. Tor’dan farklı olarak, eşler sürekli sıralama ve profil oluşturmaya göre seçilir. Bunun yerine, çift yönlü devreler yerine tek yönlü tüneller vardır, böylece bir düğümün aynı bilgiyi almak için ödün vermesi gereken düğüm sayısını ikiye katlar.

Tor alternatifi # 2: Yazı

Tails, mevcut en iyi Tor alternatiflerinden biridir. USB sürücü , DVD veya SD kart kullanılarak herhangi bir bilgisayardan başlatılabilen canlı bir işletim sistemidir . Size bir web tarayıcısı, IM istemcisi, ofis paketi, görüntü ve ses için editörler vb. Hizmetleri veren yerleşik önceden yapılandırılmış uygulamalara sahiptir. Anonimlik sağlamak için Tor’un hizmetlerini kullanır ancak ekstra güvenlik katmanları ekler. Bu, herhangi bir iz bırakmadan her yerde kullanılabilir.

Tor alternatifi # 3: Alt Grafik İşletim Sistemi

Tor ağını tıpkı Tails gibi kullanır ancak kullanılabilirliğe odaklanır. Bu Kanadalı güvenlik firması , kullanıcılara yapılan saldırıları azaltmak için tasarlanmış “rakiplere karşı dirençli” bir işletim sistemi olarak adlandırıyor. Yerleşik şifrelenmiş e-posta istemcisine, yerleşik disk şifrelemesine ve güvenlik duvarına sahip olmasıyla övünür. Bunlara ek olarak, Subgraph OS size kötü amaçlı dosyaların ve veri formatlarının yeteneklerini sınırlama avantajlarını sağlar. Tails’in aksine, Subgraph OS, bir USB veya BVD’den önyüklenebilir bir işletim sistemi yerine kalıcı bir işletim sistemi olarak çalıştırılabilir.

Tor alternatifi # 4: Freenet

Freenet, I2P’ye benzer sansüre direnmek için eşler arasıdır. Bilgiyi iletmek ve saklamak için veri depolamayı dağıtmak için aynı P2P teknolojisini kullanır, ancak kullanıcı etkileşimi protokolünü ve ağ yapısını ayırır. Bu, FProxy gibi çeşitli yollar kullanarak Freenet ağına erişmeyi kolaylaştırır.

Freenet 0.7 sürümünden bu yana iki aşamalı güvenlik ile birlikte geliyor: Darknet ve Opennet. Opennet sayesinde kullanıcılar diğer kullanıcılarla keyfi olarak bağlantı kurmaktadır. Darknet kullanarak, kullanıcılar yalnızca geçmişte Genel Anahtarları değiş tokuş ettikleri kullanıcılara bağlanırlar. Bu modların her ikisi birlikte kullanılabilir. Web üzerinden sansürsüz iletişimi geliştirmek için ücretsiz bir yazılım paketi ile birlikte gelir.

Tor alternatifi # 5: Freepto

Freepto, herhangi bir bilgisayarda bir USB disk kullanılarak önyüklenebilen başka bir Linux tabanlı işletim sistemidir. USB diske kaydedeceğiniz veriler otomatik olarak şifrelenecektir. Hacktivistlere Tor gibi kolayca iletişim kurmanın kolay bir yolunu sağlar. Freepto, bilgi paylaşımını destekleyen kolektif bir başlangıçtır. Bu işletim sistemi bir web tarayıcısı, resim düzenleyici, posta istemcisi ile birlikte gelir ve kurulumu kolaydır. Freepto’nun özelleştirilmiş bir sürümünü de oluşturabilirsiniz. Yeni yazılım eklemekte ve değişiklik yapmakta özgürsünüz. Yeni ve Debian tabanlı Linux dağıtımları yapmanıza yardımcı olan bir dizi araç olan Debian Live Build’e dayanmaktadır.

Bu Tor alternatiflerini yararlı buldunuz mu?  Lütfen yorumlarda paylaşın.

Bir başka makale: Tor Hakkında Her Şey Tor Nedir? Tor Nasıl Çalışır?

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli