Sıradaki içerik:

Telefonda Silinen Kişiler Nasıl Kurtarılır?

e
sv

Bilgisayar Aşırı Isınma Sorunu Çözümü

21 Şubat 2021 14:08
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bilgisayar Aşırı Isınma Sorunu Çözümü

Bilgisayar aşırı ısınma sorunu çözümü konusunu sizler için derliyoruz. Aşırı ısınana bir bilgisayar sorun çıkartır. Ancak tabi ki kız arkadaşının çok sıcak olmasını isterdin ama güven bana,  Evet, bilgisayarın aşırı ısınma sorunundan bahsediyoruz. Sizlere anlatacağımız  bu makalemizde bu sorundan kurtulma yollarını paylaşacağız. 

Bilgisayarın fan, ısı alıcıları, havalandırma delikleri vb. içeren soğutma sistemi, cihazınızın en temel bileşenlerinden birini oluşturur. Arızalı biri, içeride ısı birikmesine neden olabilir, bu nedenle anakart gibi hassas bileşenlerin ömrünü yavaş yavaş tüketebilir ve zarar verebilir. Bugünlerde herkes sistemlerinde aşırı ısınma sorunları yaşıyor ve çözümler istiyor.

Kullanım ömrünü kısaltmanın yanı sıra aşırı ısınma, bilgisayarınızın yavaşlamasına da neden olur. Bilgisayar dünyasında, yavaş ve istikrarlı olan sadece ekrana küfür edebilirsiniz. Şimdi adımlara bir geçelim. 

PC Aşırı Isınmasının Belirtileri Nelerdir? 

Elinizi sadece bilgisayarın üzerine koyup baktığınızda ve çok sıcak ise kesinlikle bir sorunu var demektir.  Ancak bu aşırı ısınmanın yanı sıra sistemin beklenmedik şekilde durmasına, rastgele Mavi Ekran Hatası veriyorsa  kendi kendine kapanır veya yeniden başlatılır ise Ayrıca, üretilen ısıyı dağıtmak için fanın daha hızlı dönmesine ve böylece daha yüksek ve gürültülü olmasına neden oluyorsa bilgisayarınızda bir problem var. 

Aşırı Isınmanın Nedenleri ve Çözümleri

Tıpkı bir arabanın radyatörünün motorun aşırı ısınmasını önlediği gibi, bilgisayara da sistemdeki soğuk ve sıcak hava akışını sağlamak için fanlar ve soğutma delikleri sağlanmıştır. Bilgisayarın ciğerleri olarak işlev gördüklerini ve onlarla gerçekten uğraşmak istemediğinizi söylemek abartı olmaz. Aşırı ısınmanın ana nedeni uygun havalandırma eksikliğidir. Uygun havalandırmayı sürdürmek için şunları yapmalısınız:

 • Dizüstü bilgisayarınızı asla yastık, yatak veya hatta kucağınız gibi yumuşak bir yüzeye koymayın, çünkü içeri girip havalandırma deliğini tıkar, bu da aşırı ısınma için mükemmel bir tarif olur. Bunun yerine sert, sağlam ve düz bir yüzeye yerleştirmeyi deneyin.
 • Dizüstü bilgisayarın altında biraz yükseklik sağlamaya çalışın. Muhtemelen altına bir kitap koyabilir ya da bir dizüstü bilgisayar standı satın alabilirsiniz (Her ne kadar bir tane almanın gerekli olduğunu söylemesem de, cebinizde fazladan nakit varsa, bir tane almanın zararı olmaz). Bunu yaparak, ısının verimli bir şekilde atılmasına yol açan dizüstü bilgisayarın altında çok daha fazla hava akışına izin verirsiniz.
 • Her havalandırma deliğinin etrafında yaklaşık 4-5 inç boşluk olduğundan emin olun.
 • Ayrıca, çantanıza veya evrak çantanıza koymadan önce dizüstü bilgisayarınızı asla açık bırakmamayı unutmayın. Bu, ısının tek bir yerde birikmesine ve dolayısıyla dizüstü bilgisayarın aşırı ısınmasına neden olur.

Toz Oluşan Bilgisayarda Aşırı Isınma

Toz, tüm aşırı ısınma sorunlarının anasıdır ve bir numaralı düşmanınızdır. Toz ve döküntüler hava deliklerini tıkayarak hava akışını engeller. Fan üzerinde biriken toz ve tüyler, fanın daha fazla çalışmasına ve sonuç olarak gürültü çıkarmasına neden olur. RAM ve Sabit Disk gibi diğer ısı üreten parçaları örten bir yalıtkan görevi gören bu pisliğin bir katmanı da aşırı ısınmanın bir nedeni olabilir.

Yapmanız gereken tek şey, temizliği sürdürmek için küçük bir temizlik görevidir. Bir kutu basınçlı hava veya hafif nemli bir bez kullanarak hava deliklerinin temiz olmasını sağlayın. Bir Masaüstü PC’niz varsa, temizlik oldukça geç bir iş olabilir, ancak kesinlikle PC’niz için daha iyidir. Ancak okuyuculara temizlik sırasında çok dikkatli olmalarını eğer yapamayacak ise profesyonel bir kişiye yaptırmanız gerekir.

Batarya Isınma Sorunu 

Bilgisayarınızı aşırı ısınmadan korumak istiyorsanız, pili asla aşırı şarj etmeyin. Çoğu kişi, dizüstü bilgisayarlarının şarj cihazlarını prize takar ve pil% 100 şarj olduğunda bile onları bağlı tutar. Asla yapmayın, çünkü yalnızca aşırı ısınmaya neden olmakla kalmaz, bazı bilgisayar uzmanlarına göre pil ömrünü de kısaltır.

BIOS Ayarları İle Isınmayı Önleme

Aşırı ısınmayı önlemek için BIOS’unuzu diğer aygıt sürücüleriyle birlikte güncellemeye devam etmeniz önerilir. Çalıştır’a gidin> msinfo32.exe yazın ve BIOS Sürümü / Tarihinizi kontrol edin. Bilgisayar üreticinizin web sitesinde daha yeni bir sürüm bulunması durumunda, devam edin ve indirin.

PC Ayarlarına Bir Göz Atın 

Bilgisayarınızın güç ayarlarını değiştirmek de aşırı ısınmaya karşı etkili bir çözümdür. Daha az güç tüketimi, daha az ısı oluşumuna yol açar .

 • Parlaklığı asla maksimuma ayarlamayın.
 • Bilgisayarınızı daha sıcak hale getirdiği için bilgisayarınızı overclock etmeyin.
 • Bilgisayarınızın grafik kartının ayarlarını da özelleştirebilirsiniz.

Sizlere derlediğimiz bu makalemizde Bilgisayar aşırı ısınma sorunu çözümü konusundan bahsettik umarım sizlere faydalı olmuştur.

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli