Sıradaki içerik:

Ankara Siber Güvenlik Firmaları Hangileridir?

e
sv

Bilgisayar Güvenlik Anahtarını Nasıl Öğrenirim?

21 Temmuz 2020 15:48
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 1

  Üzgün

Kablosuz ağ, ağ düğümleri arasında kablosuz veri bağlantılarını kullanır. Kablosuz ağ, evlerde ve işyerlerinde bir binaya kablo sokmanın maliyetli sürecinden kaçınmak için kullanılan etkili bir tekniktir. Aynı zamanda güvenlik anahtarı da kullanılmaktadır.

Kullanıcıların çoğunluğu internet bağlantısı için kablosuz ağları kullanır. Sadece bazı kuruluşlar, kabloları internet trafiği aracı olarak kullanır. Bu kablosuz ağlar çoğunlukla, bunlara bağlanan lüzumsuz cihazları engellemek için bir ağ güvenlik anahtarı kullanır. Bazen, henüz bağlı olmayan diğer bir cihazı bağlamak için kablosuz ağın şifresine ihtiyacınız olanda ihtiyaç duyulur. Bilgisayarınıza bağladığınız bütün ağların ağ güvenlik anahtarı alabileceğiniz çeşitli teknikler vardır.

Komut İstemi Kullanma

Bir ağ hakkında biraz daha çok bilgiye ihtiyaç duyarsanız, bütün detayları bulmak için komut istemini kullanabiliriz. İlk olarak, sisteminizde kayıtlı bütün ağları listeleyeceğiz. Daha sonra ağın adını not edeceğiz ve bunun ile ilgili güvenlik anahtarı gibi bütün ayrıntıları öğrenmek için diğer bir komutta kullanacağız.

Güvenlik anahtarı için öncelikli olarak Windows + S tuşlarına basarak Başlat menüsünün arama çubuğuna ulaşın. Diyalog kutusuna komut istemi yazın . Geri dönen ilk sonucu seçin, sağ klik yapın ve yönetici olarak çalıştır’ı seçin. Komut istemi penceresinden netsh wlan show profile yazın ve enter tuşuna basın. Bu komut ile sisteminizde bulunan bütün kayıtlı ağları isimleri ile beraber liste durumunda görebilirsiniz. 

Güvenlik Anahtarı Bulma

Bu aşamaya geldiğinizde şifresini bulmak istediğiniz güvenlik anahtarı ve kablosuz profil SSID adını, nokta ve virgüllere dikkat ederek bir kenara yazın. Daha sonra netsh wlan show profile = SSID anahtar = temizle komutunu yazarak, Yeni kaydettiğimiz isim ile SSID’yi değiştirin. Örneğin Admin Admin profilinin şifresini bulmak istediğiniz zaman aşağıdaki komutu yazmamız gerekecektir: 

netsh wlan gösteri profili adı =  Admin Admin anahtar = temizle

Kablosuz güvenlik anahtarı bulmak için  anahtar içerik alanı veya güvenlik ayarları sekmesine bakabilirsiniz. Bu teknik ağ şifresinde daha çok detaya ihtiyaç duyduğunuzda daha kolay ulaşıma sahip olmanızı sağlar. Bu makalemizde sizler için bilgisayar güvenlik anahtarını en kolay yollardan nasıl öğreneceğinizi anlattık. Diğer alternatif teknikler için  kısa bir araştırma yaparak sonuca ulaşabilirsiniz. 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli