Sıradaki içerik:

Siber suçluların yayın servislerinin rekabetinden yararlandığı tespit edildi

e
sv

Bilgisayar Güvenlik Duvarı Açma Kapama

22 Temmuz 2020 15:49
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Güvenlik duvarı bir bilgisayarın en önemli özelliklerinden biridir. Bu özellik bilgisayarlar için harika bir koruma özelliği sağlar. Çünkü Korsanlık, kimlik hırsızlığı, kötü amaçlı yazılım ve internet dolandırıcılığı, bilgisayarlarını bir ağa veya internete bağlayarak kendilerini saldırılara açık hale getiren kullanıcıların karşı karşıya kaldıkları yaygın tehditlerden biridir. Bu tehditlerden bu yazılım sayesinde korunabilirsiniz.Güvenlik duvarı kullanıcıların görünmez bir duvar örüp bu tehditleri filtreleyerek kendilerini tehlikelerden koruması mümkün müdür? Mümkünse böyle bir duvara mutlaka sahip olmak gerekirdi, neyse ki böyle bir duvar zaten var. Bu görünmez duvar sayesinde güvenli olarak bilinir.

Bir bilgisayar ile bilgisayarın harici ağ veya web bağlantısı arasında örülen bir güvenlik şekli hangi ağ trafiğinin geçmesine izin verileceğine ve hangi trafiğin tehlikeli kabul edildiğine karar verir. Bu güvenlik aracı temelde iyilerden kötüleri, güvenilir olanlardan güvenilir olmayanları filtreler.

Bu uygulama pek çok kötü hacker durdurma biçimi olabilir. Özellikle özel şirket ve firmalar tarafında çok tercih edilen bir yöntemdir. Peki bu uygulama nasıl açılıp kapatılır? Bu konu hakkında merak edilen her şeyi içerisinde barındıran bir yazı dizisi hazırladık. Dilerseniz detaylara geçelim.

Güvenlik Duvarı Nasıl Çalışır?

Güvenlik duvarı yani firewall dışardan bakıldığında komplike bir uygulama gibi görünür. Peki Firewall nasıl çalışır? Sorusuna detaylı bir yanıt bulabileceğiniz bir yazı dizisi hazırladık. İşte o detaylar. Firewall yani güvenlik duvarı ağ yöneticiniz yani sizin tarafınızdan oluşturulan güvenli listede bulunan her uygulamanın hiçbir engel ile karşılaşmadan kolayca çalışmasını sağlar. Bu güvenli listede bulunmayan uygulama ve talimatlar ise otomatik olarak devre dışı bırakılır ve bloke edilir. Bu sayede ağınıza ulaşma fırsatı bulamazlar.

Bazen Firewall yazılımları bir güvenlik kutusu ile beraber çalışır. Proxy firewall adı verilen bu sunucularda yapılacak olan işler hedefe iletilmeden önce bu alanda kontrol edilir.

Hangi Tür Güvenlik Duvarı Kullanılmalıdır?

Peki bu kadar komplike ve karışık görünen bu uygulamada nasıl bir çeşit kullanacağınıza hangi adımlar ile karar vereceksiniz? Bu noktada Hangi Tür güvenlik duvarı Kullanılmalıdır? Sorusu gün yüzüne çıkmaktadır. Firewall kullanımında bazı çeşitler bulunur. Özellikleri bilinmeden bir seçim yapmak söz konusu değildir.

 • “Donanımsal firewall” (donanım tabanlı firewall)
 •  “yazılımsal firewall” (yazılım tabanlı firewall). Bu güvenlik duvarı çeşitleri özellikle son dönemlerde son derece popüler olmuştur. Firewall seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekilde sıralanabilir:
 • Mimarisine göre ürünleri ise kendi arasında beş kısma ayrılır. Bu sınıflar ise;
 • Statik Paket Filtre Güvenlik Duvarları
 • Devre Seviyesi Firewall
 • Dinamik Paket (Durum Denetimli) Filtre
 • Proxy Destekli Firewall
 • Hibrit (Melez) Firewall şeklindedir.

Nasıl Açılır? Nasıl Kapanır?

Güvenlik duvarı açmak oldukça komplike görünen ama aslında basit bir uygulamadır. Bilgisayarınızdan başlat kısmına gelerek ayarları seçin. Buradan güncelleştirme ve güvenlik diyelim. Daha sonra Windows güvenliğine basalım. Güvenlik duvarı ağ ve korumasına basalım. Microsoft Defender Güvenlik Duvarı sekmesini açık hale getirelim. Kapatmak için de aynı işlemlerden sonra kapat sekmesine basalım.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli