Sıradaki içerik:

Ücretli Android Uygulamaları Nasıl Ücretsiz İndirilir?

e
sv

Bitcoin Hakkında Bilinmesi Gerekenler İşte Gerçekler

79 okunma — 22 Ocak 2021 20:49
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bitcoin Hakkında Bilinmesi Gerekenler İ

Bitcoin Hakkında Bilinmesi Gerekenler, Bitcoin fiyatındaki üstel artış, bu kripto para birimi insanlar arasında tonlarca ilgi uyandırıyor. Şimdiye kadar, birçok kişi Bitcoin’i duydu ve kabul görüyor. İşte bu doğrultuda, bilmeniz gereken bazı ilginç bitcoin gerçekleri. Bitcoin Hakkında Bilmeniz Gerekenler İşte Gerçekler konusunu okuyun.

En İlginç 10 Bitcoin Gerçeği

1. Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto hala gizemli bir figür

Satoshi Nakamoto, bitcoin’i tasarlayan kişinin kullandığı isimdir, ancak gerçek kimlik konusunda hala şüpheler vardır. Yıllar boyunca, Nick Szabo, Dorian Nakamoto, Hal Finney, Craig Steven Wright ve diğerleri de dahil olmak üzere birçok insan aynı şeyle ilişkilendirildi. Bazı insanlar Nakamoto’nun bir insan takımı olabileceğini düşünüyor. Mayıs 2017 itibarıyla Nakamoto’nun değeri 2 milyar dolardan fazla olan yaklaşık 1 milyon bitcoine sahip olduğuna inanılıyor.

2. Bitcoinlerin sayısı sınırlıdır

Bitcoinlerin dijital olarak üretildiği süreç olan bitcoin madenciliğini duymuş olabilirsiniz. Peki, bu sonsuz sayıda bitcoin olabileceği anlamına mı geliyor? Konu bu değil. Önceden tanımlanmış bir program, bitcoin sayısını sınırlandırdı. Yavaş yavaş toplam 21 milyona yaklaşıyorlar ve madencilik süreci her geçen gün daha da zorlaşıyor.

3. Gönderen / alıcı ayrıntılarını bilmek imkansızdır

Bitcoin adresleri, 34 alfasayısal karakterden oluşan uzun bir dizidir. Bu adresi kullanarak alıcıya söylemek imkansız. Muhtemelen, yasadışı işlemlerin çoğunun bitcoin kullanılarak yapılmasının nedeni budur. Gizliliği daha da fazla korumak için, çoğu cüzdan programı kullanıcılara, aynı zamanda bir kullanıcı adı olarak da kullanılan bir portföy kimliği atar.

4. Pizza, bitcoin kullanılarak satın alınan ilk şeydi (iyi)

Satoshi ve Hal Finney arasında 2009 yılında ilk bitcoin işlemi gerçekleştikten sonra, kaydedilen ilk satın alma 25 $ değerinde pizza satın almak için yapıldı. Bunu yapmak için 10.000 bitcoin harcandı.

5. Bitcoin ağı, süper bilgisayarlardan çok daha güçlüdür

Uzmanlara göre, Bitcoin ağları 2.046.364 Pflop / s işlem gücüne sahip. Bu, bitcoin hakkındaki en sevdiğim gerçek. Devam edip en güçlü 500 süper bilgisayarın hesaplama gücünü birleştirirseniz, 274 Pflop / s’lik bir kombine ateş elde edersiniz.

6. Bitcoin uzay boşluğuna gönderildi

2016 yılında, bir bitcoin bulut madenciliği sağlayıcısı olan Genesis Mining, bitcoin’i uzaya yerleştirdi. Bu, bir 3B bitcoin modeli ve bir hava balonuna bağlı bir bitcoin kağıt cüzdan kullanılarak yapıldı. Tüm yolculuk, modele ve cüzdana odaklanan bir GoPro kullanılarak kaydedildi. Hava balonu 20 kilometre yüksekliğe ulaştığında, yer ekibi işlemi kağıt cüzdana yaptı. Mümkün olan maksimum 34 km rakıma ulaştığında cüzdana başka bir transfer daha yapıldı.

7. Bitcoin transferi geri alınamaz

Yasadışı malların işleminde yer alan tercih edilen bir para birimi olan bitcoin’in işlemi geri alınamaz. PayPal gibi popüler platformların aksine, işlem yaparken ikinci şansınız olmaz.

8. FBI, dünyanın en büyük bitcoin cüzdanlarından birine sahiptir

FBI, İpek Yolu operasyonlarını kapattığında, sahibinin mal varlığına da el koydu. Bu süreçte FBI aynı zamanda dünyanın en zengin bitcoin sahiplerinden biri haline geldi.Wired dergisinin bir raporu, FBI’ın 120 milyon doları kontrol ettiğini iddia ediyor.

9. Bitcoin cüzdanını kaybetmek, bu bitcoinleri kaybetmek demektir

Paranızı çevrimiçi banka hesaplarınıza kaydettiğiniz gibi, bitcoinleriniz de bitcoin cüzdanına kaydedilir. Oldukça güvenli bir saklama cüzdanı. Ancak, kaybederseniz, bitcoinleriniz sonsuza kadar kaybolur. Ayrıca, siz onlara verene kadar herhangi bir kişinin bitcoinlerinizi cüzdanınızdan kullanması imkansızdır. Ayrıca, bir bitcoin adresiniz varsa, sahibinin sahip olduğu bitcoin sayısını görebilirsiniz.

10. Bitcoin oldukça uçucudur

Piyasaya sürüldüğünden bu yana, son on yılda bitcoin, dijital dünyadaki en önemli fenomenlerden biri haline geldi. Fiyatı binlerce dolara dokundu. Bununla birlikte, fiyat dalgalanmaya devam ediyor ve dalgalı kalıyor. Mevcut yolu izlerse, gelecekte bitcoin’in düşebileceğine dair tahminler de yapıldı. Bunun nedeni, yaklaşık 10 kişinin bitcoin’in çoğunluğunu kontrol etmesidir. Bu, para biriminin tüm merkezi olmayan doğasını bozar.

Bitcoin Hakkında Bilinmesi Gerekenler konusunu sizler için anlattık umarım bitcoin alırken bunlarıda okursunuz. Bitcoin hakkında bildiğiniz bilgiler var ise bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir başka makale: Hacking Tarihi: Geçmişteki En İyi Hackerlar

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli