Sıradaki içerik:

Siber Güvenlik Nedir?

e
sv

Cep Telefonlarının Sahte Olduğu Nasıl Anlaşılır? (ANDROİD – APPLE)

07 Şubat 2021 18:18
avatar

Omer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Cep Telefonlarının sahte olduğu nasıl anlaşılır?

Cep Telefonlarının sahte olduğu nasıl anlaşılır? konusunu sizler için derledik. Akıllı telefonunuzun sahte olabileceğini hiç düşünmüş müydünüz? “Olur mu canım öyle şey” söylemine yol açabilecek bu durumu birçok insan yaşayabiliyor. Sahte telefon üreticileri, telefonun orijinaline çok yakın replikalar ürettiğinden sahte ve orijinal telefonları birbirinden ayırt etmek ilk bakışta mümkün olmayabiliyor. Oysa telefonun sahte olup olmadığını anlamanın pek çok yolu bulunuyor.

Telefonun sahte olup olmadığı nasıl anlaşılır sorusunun cevabı özellikle ikinci el telefon alımlarında önem kazanıyor. Telefonunuzu huzurla kullanabilmek için cihaz hakkında doğru ön bilgiye sahip olmalısınız. Cihazınızın tüm teknik özellikleri hakkında bilgi sahibi olun. Bu sayede teknik detaylar, tasarım gibi özellikleri karşılaştırabilirsiniz. 

Tasarım özellikleri dikkat edin !

Orijinal ve sahte telefonlar arasında ayrım yapmanın kolay yolu ağırlık, ana ekran tuşu gibi fiziksel tuşların basma hissiyatı ve ekran boyutuna dikkat etmek. Sahte telefon üreticileri, küçük ekranlar kullanarak üretim mâliyetini azaltabiliyor. Ekran orijinaline göre daha parlak ya da daha soluk görünüyorsa telefonun sahte olduğunu anlayabilirsiniz. iPhone’lar gerçekte Lightning portu kullanırken, sahte iPhone’da USB girişi bulunur.

Donanım özelliklerine dikkat edin !

Satın aldığınız cihazın sahip olması gereken donanım özellikleri hakkında bilgi edinin. Bu bilgileri satıcıdan aldığınız bilgilerle ve Telefon Hakkında (Android) kısmındaki bilgilerle karşılaştırın.

Telefonun IMEI koduna dikkat edin !

Cep Telefonlarının sahte olduğunu anlamak için IMEI kodu için telefonun kimlik numarası diyebiliriz. Bu nedenle telefonun sate olup olmadığını anlamak için en çok tercih edilen etkili yöntem IMEI kodu sorgulama oluyor. E-Devlet’in IMEI sorgulama sayfasından IMEI kodunu sorgulayabileceğiniz gibi ekrana *#06# yazıp arama tuşuna basarak da IMEI numarasını sorgulayabilirsiniz. Cihazın marka ve model bilgilerini kıyasladıktan sonra aynı sayfadaki kayıt durumu kısmını da incelemelisiniz. IMEI’leri Türkiye’de kullanım için kaydedilmemiş bir cihaz ciddi bir vergi ödemesi yapmanızı gerektirecektir.

Sahte iPhone’ları tespit etmek! 

iPhone model telefonların sahte olup olmadığını anlamak için iTunes yüklü bir bilgisayar üzerinden iPhone model telefona bağlanın. iTunes yalnızca iOS yüklü telefonları tanıdığından iTunes uygulamasını açtığınızda telefonunuzu tanımıyorsa sahte olduğunu anlayabilirsiniz. AppStore uygulama mağazasını açtığınızda çoğu uygulamayı bulamıyorsanız aslında AppStore değil Google Play Store’da olduğunuzu anlayabilirsiniz. 

Sahte olduğunu anlamak için yukarıdaki işlemleri yapmanız yeterlidir. Cep Telefonlarının sahte olduğu nasıl anlaşılır? konusunu sizler için derledik umarım faydalı olmuştur.

Bir başka makale: İnternet Olmadan Çevrimdışı Mesajlaşma Uygulamaları

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli