Sıradaki içerik:

Discord Sunucusu Nasıl Şikayet Edilir?

e
sv

Cpanelde Yedekleme Nasıl Yapılır?

261 okunma — 02 Kasım 2020 03:37
avatar

Omer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Cpanelde Yedekleme Nasıl Yapılır?

Merhaba sevgili siber basın okurları. Bu makalemizde sizlere Cpanelde Yedekleme Nasıl Yapılır? ve Yedekleme Neden Önemlidir? bunlardan bahsedecek ve göstereceğiz.

Yedekleme (Backup) Neden Önemlidir?

Web sitelerinin ömrünün uzun olması için en önemli faktörlerden biri web sitenizin yedeğidir. Web sitenizde yaptığınız her değişiklik yeni bir sorun çıkarabilir. Sorunların geri dönüşü olmadığı zamanlarla karşılaşabilirsiniz. Mesela örnek vermek gerekirse mysql veritabanında sakladığınız bilgilerinizi yanlışlıkla sildiniz. Bunun sonucunda eğer yedeğiniz yoksa geri dönüşünüz olmayacaktır.

Yedekleme Almadıysanız Ne Yapmalısınız?

Olası bir hata durumunda eğer yedeğiniz yoksa, hosting şirketinizden haftalık alınan yedeklerden en güncel olanı yüklemesini talep edebilirsiniz. Genelde hosting şirketleri sitenizi haftalık olarak yedekler ve aylık yedeklemeleri sisteminde saklar. Bu yedekler ay sonu silinir. (Ücretsiz hostinglerde geçerli değildir.) Eğer yedeğiniz varsa yeniden yükleme talep edebilirsiniz.

Cpanelde Yedekleme (Backup) Nasıl Yapılır?

WHM & Cpanel yönetim panelinize giriş yapın ve ardından arama kutusuna yedekleme kelimesini yazın, gelen seçenekten resimde gösterildiği gibi yedekleme alanına ilerleyin. (görsel 1.0)

görsel 1.0

Daha sonra yedekleme panelinde tam yedek oluştur kısmında yedekleme hedef yerini seçin.

 1. Buradan tam yedek almanız için Giriş Dizini kısmını tercih edin. (Seçeneklerde sadece ftp yedeği de alabilirsiniz. HTML web siteleri için tercih edilebilir. Mysql vb. bilgileriniz yedeklenmez.)
 2. E-posta adresi kısmına kendi mailinizi yazabilirsiniz. Yedekleme bitince size mail ile bilgilendirme göndercektir. Eğer almak istemiyorsanız da altındaki seçeneği seçebilirsiniz. (görsel 1.1)
Cpanelde Yedekleme Nasıl Yapılır?
görsel 1.1

Yedek oluştur butonuna tıkladığınız zaman yedekleme işleminiz başlayacaktır. Yedeklemeniz bitince yine aynı sayfada (yedekleme) gösterilecektir. Alternatif olarak ftp bağlantısı kurarak sitenizin ana dizininden de indirebilirsiniz.

Bu makalemizde sizlere Cpanel üzerinden tüm sitenizin yedeğini nasıl alacağınızı ve neden önemli olduğundan bahsettik. Aklınıza takılan bir konu olursa yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli