Sıradaki içerik:

İnternetin Görünmez Yüzü: Power Hack

e
sv

Deep Web, Darknet ve Dark Web Arasındaki Fark Nedir?

316 okunma — 30 Ekim 2020 13:33
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Deep Web Darknet ve Dark Web Arasındaki Fark Nedir?

Deep Web, Darknet ve Dark Web Arasındaki Farkı anlattığımız bu makalemizde sizlere Deep Web, Darknet ve Dark Web Arasındaki Fark Nedir? bu konulardan bahsedeceğiz.

Çoğumuz için web 10-20 veya belki 50 web sitesiyle sınırlıdır. Bu sınırlı siteler dediğimiz sitelerden  çoğu Google siteleri ve hizmetleri biçimindedir. Gerçekte, internet çok büyüktür ve dünya çapındaki sunucularda bulunan yaklaşık bir milyar web sitesine sahiptir.

Bu milyarlarca web sitesinde bile web tamamlanmadı. Birçoğu, gördüğümüz dünya çapındaki ağın bir buzdağının yalnızca görünen kısmı olduğuna inanıyor. İki terim Darknet ve Deep Web, bir anlamda, çoğu insanın farkında olmadığı bu gizli ağın varlığını ortaya çıkarıyor  ve darknet’i bilenler genellikle onu derin ağ ile karıştırırlar. Oysa ikisi de tamamen farklı.

Deep Web nedir?

Deep Web nedir?

Teknolojinin geliştiği yüzyıllar boyunca insanlar okyanusların derinliklerine dalabilen makineler yaptılar. RMS Titanic’in kalıntılarını bu şekilde keşfetmeyi başardık. Arama motoru tarayıcıları, kaşif denizaltıları tarafından yapılan aynı işi yapar. İnternete dalarlar ve buldukları her şeyi not alırlar.

Titanik’i bulmuş olabiliriz, ancak dipsiz okyanuslarda keşfedilecek çok şey var. Arama motoru tarayıcıları için de benzer bir durum var, World Wide Web’in çeşitli kısımlarını tanımlamadılar ve biz buna Deep Web diyoruz.

Örneğin, arama motorları, hükümetin önderliğindeki bazı gizli uzaylı görevleriyle ilgili verileri barındıran sunuculara ve web sitelerine erişemeyecek. Ancak derin ağ göründüğü kadar gizemli değil. Derin web olarak etiketlenen özel bir ağ, evinizin hemen yanında olabilir. Standart arama motoru tarayıcılarının erişemeyeceği şey sadece internettir. Örneğin, ağ bazı ücretli akış hizmetleri tarafından korunur. Bir tür derin web veya gizli web’dir. Açıkçası, arama motorları bu tür web sitelerinin kataloğunu indekslemek için aylık bir abonelik seçmeyecek.

Darknet nedir?

Darknet nedir?

Deep web’in aksine, Darknet insanlar tarafından daha iyi bilinir. Mevcut internetin üzerine inşa edilmiş şifreli bir ağdır ve darknet’e erişmek için belirli yazılım veya araçlar gerekir. Olasıdır, internette kullanılan geleneksel protokoller darknet üzerinde çalışmayabilir.

Darknet, kullanıcılara anonimlik sağlar. Böyle bir darknet, Tor veya The Onion Router’dır. Tor ağına girmek için Tor tarayıcısına ihtiyacınız var.

Tor, günlük internet sitelerini ziyaret etmek için kullanılabilir, ancak aynı zamanda normal internet üzerinden erişilemeyen çok sayıda gizli web sitesine ve hizmete sahiptir. Tor, Tor Gizli Hizmet Protokolü olarak bilinen protokolünü kullanarak onlara güç sağlar. Tor ağıyla sınırlı web sitelerinin özel bir .onion adresi vardır. Bu nedenle, Tor’un darknet’i Onionland olarak da bilinir.

Friend-to-Friend (F2F) ağları başka bir tür darknettir. Bu durumda, iki tanıdık insan birbiriyle doğrudan internet üzerinden iletişim kurar. Bazı dosyaları P2P bağlantısı üzerinden paylaşmak isteyebilirler. Başkalarının erişemediği bu tür ağlar şifrelenebilir veya parola korumalı olabilir. Bu nedenle, yalnızca ilgili kişiler erişime sahiptir.

Dark Web Nedir?

Dark Web Nedir?

Farkında olmak isteyeceğiniz başka bir şey daha var, karanlık ağ. Dark web‘i, derin ağın bir alt kümesi olarak düşünebilirsiniz. Deep web ve darknet arasındaki farkı ve internet ile WWW’nin (World Wide Web) aynı şeyler olmadığını anlamanız gerekir .

Darknet bir ağdır ve derin ağ, World Wide Web’in arama motorlarının erişemeyeceği bir parçasını oluşturur. Böylece, dark ağı Tor, Freenet, vb. Gibi darknetlerin World Wide Web’i olarak deşifre edebiliriz. Yani, darknet üzerinde çalışan hizmetler ve web siteleri karanlık ağdır.

Sizler için paylaştığımız bu makalemizde Deep Web, Darknet ve Dark Web Arasındaki Fark Nedir? onları anlattık. Lütfen yorumunuzu esirgemeyin.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli