Sıradaki içerik:

ElitHatz Hack Sitesi Hacklendi!

e
sv

.DOC Dosyası ile .DOCX Dosyası Arasındaki Fark

04 Ocak 2021 16:05
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

.DOC Dosyası ile .DOCX Dosyası Arasındaki Fark

.DOC Dosyası ile .DOCX Dosyası Arasındaki Fark nedir ?  PDF formatının yanı sıra, en yaygın kullanılan belge formatları DOC ve DOCX’tir. Günlük olarak çok sayıda belgeyle uğraşan biri olarak, bu ifadeye kefil olabilirim. Bunların her ikisi de Microsoft Word belgelerindeki uzantılardır ve görüntüleri, tabloları, biçimlendirilmiş metinleri, grafikleri vb. Saklamak için kullanılabilirler.

Ancak, bir DOC ve DOCX dosyası arasındaki fark nedir? Bu yazıda, bu farklılıkları açıklayıp karşılaştıracağım. Lütfen bu dosya türlerinin DDOC veya ADOC dosyalarıyla ilgisi olmadığını unutmayın.

.DOC Dosyası ile .DOCX Dosyası Arasındaki Fark

Uzun zamandan beri Microsoft Word, varsayılan dosya türü olarak DOC’u kullanıyor. DOC, MS-DOS için Word’ün ilk sürümünden beri kullanılmaktadır. Microsoft’un DOC özelliklerini açtığı 2006 yılına kadar Word tescilli bir formattı. Yıllar içinde, güncellenen DOC özellikleri, diğer belge işlemcilerde kullanılmak üzere yayınlandı.

DOC artık LibreOffice Writer, OpenOffice Writer, KingSoft Writer gibi birçok ücretsiz ve ücretli belge işleme programına dahil edilmiştir. DOC dosyalarını açmak ve düzenlemek için bu programları kullanabilirsiniz. Google Dokümanlar ayrıca DOC dosyalarını yükleme ve gerekli işlemleri yapma seçeneğine de sahiptir.

DOCX formatı, DOC’nin halefi olarak Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Word 2007 güncellemesinde, dosyaların varsayılan uzantısı DOCX olarak değiştirildi. Open Office ve ODF gibi ücretsiz ve açık kaynak biçimlerindeki artan rekabet nedeniyle yapıldı.

DOCX’te, DOCX için kodlama çalışması XML olarak yapıldı, dolayısıyla DOCX’teki X. Yeni kodlama, gelişmiş özellikleri desteklemesine de izin verdi.

Office Open XML adı altında sunulan standartların bir sonucu olan DOCX, daha küçük dosya boyutları gibi iyileştirmeler getirdi. Bu değişiklik aynı zamanda PPTX ve XLSX gibi formatların yolunu da açtı.

DOC dosyasını DOCX’e dönüştürme

Çoğu durumda, bir DOC dosyasını açabilen herhangi bir kelime işlemci yazılımı bu belgeyi DOCX dosyasına dönüştürebilir. Aynı şey DOCX’ten DOC’a dönüştürme için de söylenebilir. Bu sorun, birisi Word 2003 veya daha önceki bir sürümü kullandığında ortaya çıkar. Bu durumda, DOCX dosyasını Word 2007 veya sonraki sürümlerinde (veya başka bir uyumlu programda) açmanız ve DOC formatında kaydetmeniz gerekir.

Word’ün eski sürümleri için Microsoft, DOCX desteği sağlamak için yüklenebilecek bir uyumluluk paketi de yayınladı.

Bunun dışında Microsoft Word, Google Docs, LibreOffice Writer vb. Yazılımlar DOC dosyalarını PDF, RTF, TXT vb. Gibi diğer biçimlere dönüştürebilir.

Hangisini kullanmalıyım? DOC veya DOCX?

Günümüzde, bu belge biçimlerinin her ikisi de hemen hemen tüm programlar tarafından desteklendiğinden, DOC ve DOCX arasında uyumluluk sorunu yoktur. Ancak, ikisi arasından birini seçmeniz gerekiyorsa, DOCX daha iyi bir seçenektir. DOCX’i DOC’a göre kullanmanın en büyük yararı, daha küçük ve daha hafif bir dosya boyutuyla sonuçlanmasıdır. Bu dosyaların okunması ve aktarılması daha kolaydır. Office Open XML standardına dayandığından, tüm kelime işlemci yazılımları tüm gelişmiş özellikleri destekler. Pek çok yazılım, belgeleri DOC formatında kaydetme seçeneğini yavaş yavaş ortadan kaldırıyor, çünkü artık eskimiş hale geliyor.

Peki, bu makaleyi DOC dosyası ile DOCX dosyası bilgilendirici arasındaki fark hakkında buldunuz mu? Geri bildiriminizi paylaşmayı ve geliştirmemize yardımcı olmayı unutmayın.

DOC ve DOCX SSS Arasındaki Fark

 1. DOC ile DOCX arasındaki fark nedir?

  DOC ve DOCX arasındaki en büyük fark, birincisinin, belgenin biçimlendirilmesi ve diğer bilgilerle ilgili tüm bilgileri içeren bir ikili dosya olmasıdır. DOCX ise bir ZIP dosyası türüdür ve belge hakkındaki bilgileri bir XML dosyasında depolar.

 2. Word’deki DOCX dosyası nedir?

  DOCX dosya formatı, 2008 yılına kadar Microsoft Word’ün özel dosya formatı olan DOC formatının halefidir. DOCX daha zengin özelliklere sahiptir, daha küçük dosya boyutu sunar ve DOC’nin aksine açık bir standarttır.

 3. DOC’u DOCX’e nasıl dönüştürürüm?

  Bir DOC dosyasını DOCX dosya biçimine dönüştürmek için, DOC dosyanızı yüklemeniz ve dosyayı istediğiniz dosya biçiminde almak için dönüştür düğmesine tıklamanız gereken çevrimiçi araçları kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, Microsoft Office paketinde bir DOC dosyası açabilirsiniz.

.DOC Dosyası ile .DOCX Dosyası Arasındaki Fark konusunu sizler için derledik umarım faydalı olmuştur.

Bir başka makale: Steam Oyun Nasıl İade Edilir?

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli