Sıradaki içerik:

Siber Suçlarla Mücadele Polisi Nasıl Olunur ?

e
sv

Dünyadaki En Önemli Programlama Dilleri Hangileridir?

76 okunma — 20 Ocak 2021 21:25
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dünyadaki En Önemli Programlama Dilleri Hangileridir?

Dünyadaki En Önemli Programlama Dilleri Hangileridir? konusunu sizler için derledik. Burada size dünyadaki en önemli 20 programlama dilinden bahsedeceğim, hem eski hem de yeni programlama dillerinin en iyilerini kapsayan bir listeye bir bakalım.

Dünyadaki En Önemli Programlama Dilleri

1. ALGOL

1958’de oluşturulan ALGOL, Algorithmic Language anlamına gelir. Bu, farklı makinelerde kullanılabilecek bir programlama dili yaratmak için yapılan ilk girişimlerden biriydi.

Bugün, ALGOL kullanımı asgari düzeydedir, ancak birçok büyük programlama dilinin kökleri buna kadar uzanabilir.

2. COBOL

COBOL – Ortak İş Odaklı Dil – 1959’da oluşturuldu ve kullanımını sigorta, bankacılık vb. Gibi ağır iş sistemlerinde buldu.

Bugün bile devlet dairelerinde, bankalarda, nükleer santrallerde çalışan ana bilgisayar bilgisayarları COBOL kullanıyor ve hala üretiliyor ve geliştiriliyor.

3. FORTRAN

1957’de oluşturulan Fortran, adını Formula Translator’dan alıyor – yoğun bilimsel hesaplamalar için kullanılan ilk genel amaçlı programlama dili olarak kabul edilebilir.

Bugün hala bilim camiası, fizikçiler ve mühendisler arasında kullanımını bulmaktadır.

4. ADA

Adını programcı Ada Lovelace’den alan ADA, Pascal gibi dillerden genişletilmiş, nesne yönelimli bir programlama dilidir.

1980 yılında geliştirilen bu programlama dili, güvenlik hükümleri nedeniyle askeri ve hava trafik kontrolünde kullanılmaktadır.

5. PL / I

1964’te oluşturulan ve 1969’da tanıtılan PL / I, Programlama Dili Bir’in kısaltmasıdır. Bir IBM komitesi tarafından icat edilen bu dil 1970’lerde yerini kaybetti. Bununla birlikte, PL / I, IBM’in teknolojideki hakimiyeti nedeniyle hala IBM System / 360 ana bilgisayarlarında kullanılmaktadır.

6. PASCAL

Tanınmış matematikçi Blaise Pascal’ın adını taşıyan bu dil, 1968’de yaratıldı ve 1980’lerde zirveye ulaştı. ALGOL’un en popüler torunlarından biri olan Pascal, birçok yerde hala nesne tabanlı programlama olarak öğretilmektedir.

7. LISP

İlk olarak 1958’de oluşturulan Lisp, Liste İşleme anlamına gelir. Bugün bile kullanımını bulan ikinci en eski yüksek seviyeli programlama dilidir.

Çağdaş varlığından bahseden Lisp, AI alanında popüler bir programlama dilidir.

8. C

Dennis Ritchie tarafından tasarlanan C, tüm zamanların en etkili programlama dillerinden biridir. Bu taşınabilir dil, bir sistemin daha düşük seviyeli katmanlarına erişmek için kullanılabilen hızı ile bilinir.

Python, PHP, Perl, MATLAB – C gibi diğer birçok programlama dilinin anası, Unix, Windows ve Linux işletim sistemlerinin büyük bir kısmını yazmak için de kullanılır.

9. C ++

C ++, 1979 ve 1983 arasında oluşturulmuş genel amaçlı ve nesne yönelimli bir programlama dilidir.

Oyunlar, ofis takımları, video oynatıcılar ve hatta işletim sistemlerinden C ++ ile yazılmış tonlarca yazılım vardır. Günlük hayatta kullandığınız popüler yazılımların C ++, C veya amaç-C ile yazılmış olma ihtimali yüksektir.

10. JAVA

James Gosling tarafından Sun Microsystems’de geliştirilen Java, ilk olarak 21 yıl önce 1995’te ortaya çıktı. Nesne yönelimli bir modeli izler ve kullanımı, etkileyicilerinden biri olan C ++ ‘dan daha kolaydır.

Dünyanın en popüler mobil işletim sistemi Android, Java ile yazılmıştır. Ayrıca Java, milyonlarca istemci-sunucu web uygulamasını güçlendirmeye devam ediyor ve kendisini en popüler programlama dili olarak kuruyor.

 

11. JAVASCRIPT

Brenden Eich tarafından tasarlanan, daha sonra Netscape’te 1995 yılında 10 gün içinde çalışan JavaScript, yüksek seviyeli ve dinamik bir programlamadır. Bu dile genellikle “web dili” denir.

JavaScript, HTML ve CSS, web içeriği üretmek için kullanılan üç temel teknolojiden biridir. Tüm modern web tarayıcıları tarafından desteklenir ve kullanılır.

C Sharp olarak telaffuz edilen C #, 2000 yılında Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Redmond’un .NET çerçevesinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bu basit ve nesneye yönelik programlama dili, Windows ortamını hedefleyen çeşitli uygulamalar oluşturmak için kullanılır.

 

13. SCALA

2004 yılında Martin Odersky tarafından icat edilen Scala’s, Java’nın eleştirisinden ilham aldı. Bu genel amaçlı programlama dili, işlevsel ve statik yönlere çok vurgu yapar. En popüler JVM komut dosyası dillerinden biridir. Scala ayrıca veri biliminde de kullanım alanı bulur.

 

14. Python

Hollandalı programcı Guido van Rossum tarafından yaratılan Python, basit ve okunabilir kod yazmak amacıyla tasarlandı.

Python, daha az satırda kod yazılmasına izin veren en popüler programlama dillerinden biridir. Okulda programlamayı öğretmek için harika bir dil. Python, Google, NASA, Yahoo ve CERN gibi kuruluşlar tarafından kullanılır. Ayrıca bilimsel toplulukta, veri madenciliğinde ve AI alanında büyük uygulamalar bulur.

 

15. SQL

SQL veya Yapılandırılmış Programlama Dili, Donald D. Chamberlin ve Raymond F. Boyce tarafından tasarlanmıştır.

Başlangıçta tuple ilişkisel hesabı ve ilişkisel cebire dayalı olan bu özel amaçlı programlama dili, ilişkisel veritabanı yönetim sistemleri için bir standart olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır.

 

16. Ruby

Ruby – dinamik, genel amaçlı ve nesne yönelimli bir programlama dili – 1990’larda Yukihiro “Matz” Matsumoto tarafından geliştirilmiştir.

Perl, Ada, Eiffel ve Lisp’ten etkilenen Ruby, otomatik bellek yönetimi ile birlikte gelir ve birden çok programlama paradigmasını destekler. Ruby, web çerçevesi Rails ile birlikte web uygulamalarını kolayca oluşturmak için kullanılır.

17. PHP

PHP, 1994 yılında Rasmus Lerdorf tarafından tasarlandı, PHP başlangıçta PersonalHome Page anlamına geliyordu. Ancak, şimdi Hypertext Preprocessor anlamına geliyor.

Bu genel amaçlı programlama dili, sunucu tarafı geliştirmede en sık kullanılan teknolojilerden biridir. Dinamik web siteleri yapmak için kullanılır ve kendisini WordPress’in omurgası olarak kurar.

 

18. R

İstatistiksel hesaplama, veri madenciliği ve matematiksel veri analizi hakkında konuştuğumuzda R en popüler programlama dilidir. Ross Ihaka ve Robert Gentleman tarafından 1993 yılında tasarlandı.

9. Go

Go veya Golang, Google tarafından arka uç sunucularını ve ağ uygulamalarını yönetmek için 2009 yılında oluşturuldu. Go, geliştiriciler için otomasyon araçları yapmak için de çekici bir araçtır. Bu hızlı programlama dili, Unix’in “Tek bir şey yap. Ve bunu iyi yap.

20. SWIFT

2014’te tanıtılan Swift, Apple tarafından geliştirildi. Bu, Objective-C’nin yerini almak üzere geliştirildi. Bugün Swift, iOS, macOS, watchOS ve tvOS uygulamaları oluşturmada kullanımını bulan en hızlı büyüyen programlama dillerinden biridir.

Dünyadaki En Önemli Programlama Dilleri Hangileridir? konusu umarım size faydalı olmuştur.

Bir başka makale:  Hackerler Hangi Programlama Dillerini Kullanır?

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli