e
sv

En İyi 4 Ubuntu Tabanlı Olmayan Linux Dağıtımları

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

En İyi 4 Ubuntu Tabanlı Olmayan Linux Dağıtımları

Ubuntu Tabanlı Olmayan Linux Dağıtımları konusunu sizler için derledik. Linux hakkında konuştuğumuzda , aklımıza gelen ilk şey Ubuntu’dur . muhtemelen onu kullanan insanların büyük çoğunluğu aynı şeyi başkalarına da önerdiği için. Daha fazla insanın Ubuntu kullanmasının ardındaki birincil neden, kullanımının ne kadar kolay olmasıdır.

Ubuntu’yu öneren herkesin sorunu, nispeten daha iyi olan birçok Ubuntu tabanlı olmayan ve Ubuntu tabanlı dağıtımları gölgede bırakmasıdır. Bu aynı zamanda Ubuntu dışında herhangi bir dağıtım kullanmanın zor olduğu, ki bu doğru olmayan bir efsaneye yol açtı. Bu makalede, Ubuntu tabanlı olmayan dört başlangıç ​​dostu Linux dağıtımına bakalım.

En İyi Ubuntu Tabanlı Olmayan Dağıtımlar

Solus

Solus’a başladıktan hemen sonra fark edeceğiniz ilk şey, geliştiricilerin işletim sistemini tasarlamaya verdikleri vurgudur. Simgenin tasarımlarından işletim sisteminin görünümü ve hissine kadar her şey harika. Solus sürekli bir dağıtımdır ve aralarından seçim yapabileceğiniz dört masaüstü ortamıyla birlikte gelir – Budgie (Solu’nun şirket içi geliştirilmiş masaüstü ortamı), MATE, GNOME ve Plasma.

solus

Budgie masaüstü ile Solus

İşletim sistemi, “eopkg” adlı kendi paket yöneticisiyle birlikte gelir. Bir kez buna alıştığınızda, sınır gökyüzüdür. Bununla birlikte, Solus hafif bir dağıtım değildir, ancak iyi bir yazılım mağazası gibi diğer avantajlarından bazıları ve yaygın olarak kullanılan tüm açık kaynaklı ve üçüncü taraf programları için destek, onu Ubuntu tabanlı olmayan en iyi Linux dağıtımlarından biri yapar.

Manjaro Linux

Şimdi, Arch genellikle başlangıç ​​dostu olarak kabul edilmez, ancak Arch tabanlı Manjaro Linux farklı bir hikaye. Üç masaüstü ortamıyla birlikte gelir – XFCE, Plasma ve GNOME. İşletim sisteminin kendisini kurmaktan işletim sistemini kurmaya kadar her şey çok basittir.

Bununla birlikte, “Pacman” paket yöneticisine alışmak için biraz zamana ihtiyacınız olacak. Ama inanın bana, bundan sonra Manjaro Linux kullanmaktan keyif alacaksınız. Komut satırını kullanarak uygulamaları nasıl yükleyeceğinizi bilmiyor musunuz? İşte “Pamac” kurtarmaya geldiğinde. Pamac, Manjaro’da edindiğiniz yazılım mağazasıdır ve uygulama yükleme sürecini yeni başlayanlar için çok daha kolay hale getirir.

openSUSE

Ubuntu Tabanlı Olmayan Linux Dağıtımları, Hafif tecrübeli Linux kullanıcıları, openSUSE hakkında her zaman söyleyecek çok kritik şeyler bulmuşlardır. Bu dağıtım topluluk odaklıdır ve yalnızca her güncellemede yeni özellikler eklemeye odaklanır. Bununla birlikte, bunu Linux’ta mutlak bir acemi olan birine önermem.

İşletim sisteminin iki çeşidi vardır – Tumbleweed ve Leap. Tumbleweed, yuvarlanan bir sürüm iken, artık 8 aylık bir sürüm döngüsüne sahiptir. Yeni özelliklerin hayranıysanız, muhtemelen yüklemeniz gereken şey Tumbleweed’dir. Yeni özellikler istemeyen ve temiz, sağlam bir masaüstü işletim sistemine ihtiyaç duyan insanlara gelince, Leap tam size göre.

Fedora

Red Hat destekli Fedora, piyasadaki en popüler Linux dağıtımlarından biridir. Popülerliğinin çoğu, son derece başlangıç ​​dostu yapısı ve güvenilirliğinden kaynaklanmaktadır. Kurulumu kolaydır, başlamak için yeterince önceden yüklenmiş uygulama ile birlikte gelir ve oldukça kararlıdır.

İşletim sistemi bir GNOME masaüstü ortamı ile birlikte gelir. Bunun dışında, Fedora, Raspberry Pi’lerde kullanılabilen Sunucular ve Fedora IoT için bir Sunucu sürümüne de sahiptir.

 

Ubuntu Tabanlı Olmayan Linux Dağıtımları konusu umarım sizlere faydalı olmuştur.

Bir başka makale: Windows’ta Linux Nasıl Kurulur?

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli