Sıradaki içerik:

En Tehlikeli Linux Komutları Asla Denemeyin

e
sv

Linux İşletim Sistemleri İçin En İyi 10 Şifre Yöneticisi

83 okunma — 20 Ocak 2021 21:41
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

En İyi Şifre Yöneticisi Linux

En İyi Şifre Yöneticisi Linux işletim sistemlerinde en iyi şifre yöneticilerini araştırdık. E-posta hesabı, sosyal medya ve bazen daha önemli bir şey olsun, hepimiz bir parolayı unuttuğumuz ve bir parola kurtarma işlemi yapmak zorunda kaldığımız bir konumdaydık. Parolaları bir yere yazmak veya kullanışlı bir belgede saklamak çok uygundur. Ama maalesef çok güvensiz. Bu dosyalara okuma erişimi olan herkes tüm özel bilgilerinizi ve daha da kötüsü kimliğinizi elde edebilir.

Burası şifre yöneticilerinin parladığı yerdir. Parola yöneticileri, parolalarınızı güçlü şifreleme algoritmalarıyla güvence altına alabilir. Sonuç olarak, diğer tüm parolalarınıza erişebilmek için yalnızca bir parolayı hatırlamanız gerekir; bu, güvenliğinizde tek bir hata noktası olabilir, ek güvenlik ile parola yöneticisine kimlerin erişebileceğini yine de kontrol edebilirsiniz. sisteminizde.

Herkesin ihtiyaçları farklıdır ve sonuç olarak pek çok şifre yöneticisi türü vardır. Bazıları işletim sistemleri veya bilgi işlem ortamlarında yerleşiktir, bazıları yerleşiktir veya tarayıcılar için eklentilerdir ve bazıları belirli uygulamaları destekleyen bağımsız programlardır. Burada her birini biraz ele alacağız.

En İyi Şifre Yöneticisi Linux

Gnome Anahtarlık ve KWallet

GNOME ve KDE, Linux’taki masaüstü ortamlarının Yin ve Yang’ı gibi olduğundan, bu ikisi el ele gider. Her ikisi de iyi destek ve toplulukla kendi platformlarına iyi entegre edilmiştir. Ayrıca parolalara erişmek ve depolamak için API’ler sağlarlar. Apple’ın Keychain’ine benzer şekilde, iyi entegre edilmiş bir parola yöneticisinin ekstra işlevselliğini arayan herkes için ideal seçimlerdir.

Encryptr

Encryptr, The Hacker News’e göre Edward Snowden tarafından tavsiye edilen Crypton çerçevesi üzerine inşa edilmiş bir çapraz platform şifre yöneticisidir. Encryptr açık kaynak kodludur ve “Sıfır Bilgi” bulut sistemiyle bulut tabanlı erişim sağlar. Sıfır Bilgi sistemi, sunucularında gerçekte neyin depolandığına dair hiçbir fikrinin olmadığı anlamına gelir. Veriler uç noktada şifrelenir ve uç noktada şifresi çözülür, hiçbir zaman sunucularında şifrelenmemiş veriler yoktur. Bu, veri sızıntısı durumunda bile tüm verilerin tamamen yararsız olacağı gerçekten güvenli bir yaklaşımdır. Bu, basitliğiyle birleştiğinde Encryptr’i bulut tabanlı parola yöneticilerinin arasından sıyrılıyor.

Chrome ve Firefox

Hem Google Chrome hem de Firefox yerel ve bulut tabanlı şifre depolamaya sahiptir. Web ile ilgili hizmetlerle sınırlı olsalar da, yine de yarışmacıdırlar. Bir Google hesabı veya Firefox hesabıyla, önemli şifrelerinize dünyanın her yerinden erişebilirsiniz, bu, isterseniz tüm kişisel yapılandırmanızı otomatik olarak almanıza ek olarak. Tarayıcı tabanlı parola yönetimi, çoğu insan için olabildiğince kullanışlıdır ve kesinlikle en popüler çözümlerden biridir.

LastPass

LastPass, bağımsız, mobil uygulama ve web tarayıcısı eklentileri / uzantıları ile gelen bir çapraz platform hizmetidir. Milyonlarca kullanıcısı olan çok popüler bir hizmettir. Müşteri bağlılığı konusunda itibara sahip denenmiş ve gerçek bir üründür. Güvenlikle ilgili kusursuz bir kayıtları olmayabilir, ancak sunulan güvenlik endişelerini gidermek için her zaman zamanında güncellemeler yapmışlardır.

Pass

Pass, UNIX ruhlu basitlik yaklaşımıyla “standart UNIX şifre yöneticisi” olduğunu iddia ediyor. Geçiş, komut satırı uygulamasıdır, ancak diğerleri bunun için çeşitli grafik arayüzler oluşturmuştur. Yeni başlayanlar için uygun olmasa da, Pass’ın güzelliğinin büyük bir kısmı, parolaları yönetmenin basit dosya yönetimi komutlarını kullanmak kadar kolay olmasından kaynaklanmaktadır.

Enpass

Enpass, listedeki ikinci açık kaynak olmayan şifre yöneticisidir. Enpass, Linux dahil olmak üzere ücretsiz bir çapraz platform masaüstü istemcisi sunar, ancak mobil deneyim isteyenler bunun için ödeme yapmak zorunda kalacak. Enpass, parola denetimi biçiminde bazı ekstra işlevlere sahiptir, Enpass size parolayı daha önce kullanıp kullanmadığınızı söyleyecek, ne kadar güçlü olduğunu söyleyecek ve bir parola düşünmek için yardıma ihtiyacınız olursa, sizin için bir tane oluşturacaktır.

KeePassX

KeePassX, 2005’ten beri var olan deneyimli bir şifre yöneticisidir. KeyPassX oldukça standarttır, ancak gruplama, adlandırma ve hatta özel simgeleri girişlerle ilişkilendirme gibi bazı ek organizasyonel özellikler sunar.

Evrensel Parola Yöneticisi (UPM)

UPM, çok basit ve hafif bir parola yöneticisidir. Tüm zil ve ıslıklara sahip olmasa da, buna alışmakta zorluk çekmeyeceğinizden ve şifrelerinizin çok güvenli olacağından emin olabilirsiniz.

Figaro’nun Şifre Yöneticisi 2 (FPM2)

FPM2, UPM gibi, daha süslü ve özellikli parola yöneticilerinden biri değildir. Çok basit ve kullanımı kolay, hafif ve parolalarınızı güvende tutacak.

En İyi Şifre Yöneticisi Linux işletim sistemlerinde konusunu sizler için derledik umarım faydalı olmuştur.

Bir başka makale: Windows’ta Linux Nasıl Kurulur?

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli