Sıradaki içerik:

Chrome’dan şifreler nasıl silinir ve geri getirilir ?

e
sv

Firefox kayıtlı şifreler nasıl silinir ?

57 okunma — 12 Şubat 2021 21:23
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Firefox kayıtlı şifreler nasıl silinir ?

Firefox kayıtlı şifreler nasıl silinir ?  konusunu sizler için derledik. Chrome ve Microsoft Edge ile birlikte Firefox, üç büyük tarayıcıdan biridir ve özelleştirmesi en kolay olanlardan biridir. Bu, çevredeki en uygun parola yöneticilerinden biri de dahil olmak üzere çok çeşitli yaşam kalitesi araçları ve güvenlik özelliklerini içerir .

Kaydedilmiş şifrelerinizi Mozilla Firefox’ta en son web sitesine kadar nasıl sileceğinizi göstereceğiz. Bu şekilde, listeyi temizleyebilir ve siber suçluların hesaplarınızı çalmayı çok kolay bulmamasını sağlayabilirsiniz.

Ancak adım adım kılavuzumuza geçmeden önce, Firefox’ta kayıtlı şifrelerin nasıl silineceğini bilmenin neden önemli olduğunu öğrenmek isteyebilirsiniz. Aslında bu harika bir soru – her Firefox kullanıcısının dikkate alması gereken cevaplarla.

Kaydedilmiş Firefox şifrelerinizi neden siliniz?

Çoğu tarayıcı, haber beslemeleri ve giyim mağazalarından sohbet odaları ve sosyal medya ağlarına kadar birçok çevrimiçi hizmet için düzenli olarak şifreler kaydeder. Çoğu zaman, Firefox kullanıcılarının, her seferinde zahmetli bir şekilde şifrelerini girmek zorunda kalmadan web sitelerine anında erişmelerine olanak tanıyan gerçekten kullanışlı bir özelliktir.

Ancak bu aynı zamanda büyük bir güvenlik sorunu da olabilir. Bunun birkaç nedeni var. Öncelikle, cihazınız çalınırsa, Firefox tarafından saklanan şifreler büyük bir sorumluluk haline gelebilir. Herhangi bir şekilde şifrelenmez veya korunmazlar, bu da hırsızların kullandığınız kayıtlı hesaplara erişmesine izin verir.

Ancak bazı siteler tarayıcı önbelleklerine dahil edilmemiştir. Örneğin, çevrimiçi bankacılık kimlik bilgileri saklanmaz. Ancak saklanan ayrıntılar, siber suçluların bankacılık hesabınıza erişmesine yine de yardımcı olabilir. Çoğu zaman parolalarımız çok az farklılık gösterir ve diğer hesaplar pek çok değerli kişisel veri içerir. Bu veriler, kimliklerimizi çalmak veya sosyal mühendislik saldırıları düzenlemek için kullanılabilir.

Ayrıca, bilgisayarınızı sabit diski silmeden satmak istiyorsanız, Firefox’un kayıtlı parolaları silmesini sağlamak iyi bir fikir olabilir. Bu şekilde, bir sonraki kullanıcı onlardan yararlanma eğiliminde olmayacaktır.

Son olarak, Firefox’un kayıtlı şifrelerinizi saklaması gerekmez. Bunun yerine, benzersiz şifrelenmiş parolaları güvenli bir şekilde depolamak ve bunları tarayıcınıza bağlamak için parola yöneticilerini kullanabilirsiniz, bu çok daha güvenli bir çözümdür.

Bunu aklımızda tutarak, buradaki ana soruya geçelim: Firefox’ta kayıtlı şifreler nasıl silinir.

Firefox kayıtlı şifreler nasıl silinir ?

Parolalarınızı tamamen silmek istiyorsanız, birkaç adımı izlemeniz gerekir. İşte böyle yapılır:

Öncelikle, kayıtlı Firefox şifrelerinizi silmeye hazırlanmanız gerekir. Bu tür verileri silerken her zaman yeniden düşünmeniz gereken bir risk vardır. Bu, herhangi bir şüpheniz varsa, şifrelerinizi kağıda yazdırmanız anlamına gelir. Veya bunları bir .doc dosyasına yazın ve kodlanmış bir .zip dosyasına dönüştürün. Bu şekilde, gelecekte kullanmanız için hazır olurlar, ancak kötü niyetli yabancılar tarafından erişilemezler.

Firefox şifrelerinizi silme

 1.  Önce, Firefox tarayıcınızı başlatın.
 2.  Ardından, sağ üst köşedeki Menü düğmesine gidin ve Seçenekler’i seçin .
 3. Sonraki menüden Gizlilik ve Güvenlik’i seçin.
 4. Şimdi Kayıtlı Girişler’e gidin . Tüm Firefox şifrelerinizi silmek istiyorsanız , Kayıtlı Girişler sekmesinde Tümünü Kaldır seçeneğini seçmeniz gerekir .
 5. Parolaları tek tek kaldırmak istiyorsanız, kaldırmak istediğiniz girişi seçin ve ardından Kaldır düğmesine basın . Parolaları silmeden önce kendinize hatırlatmak için Parolayı Göster düğmesini de kullanabilirsiniz .
 6. Kapat’a basın ve her şey tamamdır.

Yalnızca tarama alışkanlıklarınızı değiştiriyorsanız ve Firefox’un gelecekte daha fazla parola kaydetmesini istemiyorsanız , Tercihler menüsünün Oturum Açma Bilgileri ve Parolalar bölümüne geri dönün .

Siteler için girişleri hatırla işaretli bir geçiş göreceksiniz . Sadece kutunun işaretini kaldırın ve kaydedilmiş şifreleri Firefox’tan nasıl sileceğiniz konusunda bir daha endişelenmenize gerek kalmayacak.

Tekrar saklanan şifrelerimi kurtarabilir miyim?

Bazen hepimiz hata yaparız. Peki, tüm şifrelerinizi Firefox’tan sildiyseniz, geri dönüş yolu var mı?

Teorik olarak, çok zor olacağını umarsınız. Silinen parolaları basitçe eski haline getirebilseydiniz, dizüstü bilgisayar çalan suçlular için hayatı kesinlikle kolaylaştırırdı.

Ve durum böyle görünüyor. Firefox’un eski sürümleri parolaları kurtarmayı çok daha kolay hale getirdi, ancak 2015’ten beri durum böyle değil. Bu nedenle, silme işleminizin kalıcı olduğunu varsaymak güvenlidir – tam da olması gerektiği gibi ve parolaları yedeklemenin mantıklı bir seçenek olmasının nedeni.

Firefox şifrelerimi silmenin alternatifleri var mı?

Çoğu durumda, tüm şifrelerini silmek istemezsiniz. Bu anlaşılabilir. Özellikle birçok farklı perakendeci kullanıyorsanız ve her sosyal medya ağında hesabınız varsa.

Bu sana benziyorsa, bir alternatif var. Firefox, Parola Yöneticisine erişim sağlayan bir “Ana Parola” belirlemenize olanak tanır. Bu, şifreleriniz arasına aşılmaz bir engel koymalı ve hırsızlar felaket saldırısı yaparsa.

Bir ana şifre belirlemek için, sizi daha önce yönlendirdiğimiz Tercihler menüsüne gidin. Şimdi, Kaydedilmiş Oturum Açma Bilgileri’ni seçmek yerine, Bir ana parola kullan’ın yanındaki kutuyu işaretleyin .

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli