e
sv

Gizlilik Odaklı En İyi WhatsApp Alternatifleri [2021]

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Gizlilik Odaklı En İyi WhatsApp Alternatifleri

 En İyi WhatsApp Alternatifleri konumuza hoşgeldiniz. Bu sayfaya geldiyseniz, anlık mesajlaşma uygulaması tarafından uygulanan son politika değişiklikleri göz önüne alındığında gizlilik odaklı en iyi WhatsApp alternatiflerini aramanız gerektiğinden eminim. Altı yıl önce, Facebook WhatsApp’ı satın aldığında , kişisel verilerimizin sosyal medya devi ile paylaşılmasının an meselesi olduğunu hepimiz biliyorduk. Ve bu verilerin nasıl kullanılacağına dair herhangi bir şüphe olduğunu sanmıyorum.

O gün nihayet WhatsApp’ın güncellenmiş gizlilik politikasının yüksek sesle ve net bir şekilde konuşmasıyla geldi . WhatsApp artık kullanıcıları yeni politikaları kabul etmeye ya da mesajlaşma platformuna erişimi kaybetmeye zorluyor. Facebook’un sahip olduğu platform, sözde uçtan uca şifreleme ile ücretsiz bir uygulama olarak kalmaya devam ederken, kişisel verilerinizi toplamak ve Facebook ve Instagram ile paylaşmak için onayınızı istiyor.

Bir başka makale: WhatsApp Mesajları Herkes İçin Nasıl Silinir?

Gizlilik Odaklı En İyi WhatsApp Alternatifleri

Neyse ki, Facebook’un her şeyi gören gözünden kaçmak ve mahremiyetlerini korumak isteyenler için her şey kaybolmuş değil. Tıpkı WhatsApp gibi hizmet veren ancak kişisel alanınızı işgal etmeyecek birkaç güvenli mesajlaşma uygulaması var. Onları burada derledim:

 1. Signal
 2. Session
 3. Threema
 4. iMessage
 5. Elements
 6. Wickr me
 7. Viber

1. Signal

Signal Uygulaması

Signal Uygulaması

Signal, 2021’de gidebileceğiniz en iyi gizlilik odaklı WhatsApp alternatifidir. Bana inanmıyor musunuz? Başlangıç ​​olarak, herhangi bir kullanıcı bilgisi toplamaz ve tıpkı WhatsApp gibi uçtan uca şifreleme sunar. Yeni bir profil oluştururken, tüm sorduğu cep telefonu numaranızdır, ancak bu da profilinize bağlı değildir.

Signal messenger durumunda telefon numarası daha çok sayısal bir kullanıcı adı gibi davranır. Sizi tam olarak takip etmek için değil, sadece hesap kaydı için kullanılan özel bir anahtar oluşturmak için kullanılır. Bu yeterli değilse, Signal, Edward Snowden, Elon Musk ve diğer bazı gizlilik / veri güvenliği savunucuları tarafından onaylandı.

Özellikler açısından, bire bir sohbetler, gruplar, görüntülü / sesli aramalar, kaybolan mesajların yanı sıra kişisel mesajlarınızı arkadaşlarınızın ve aile üyelerinin meraklı gözlerinden uzak tutmak için bir gizlilik kilidi elde edersiniz. Kullanımı kolay arayüzü sayesinde WhatsApp’ı anında unutacaksınız!

2. Session

Session

Session

Oturum’un gizlilik politikasının ilk satırında ” Oturum kim olduğunuzu, kiminle konuştuğunuzu veya mesajlarınızın içeriğini asla bilemez .” Hassas meta verilerinizi azaltmaya odaklanan uçtan uca şifreli bir haberci olması, onu her türlü gözetimden mutlak gizlilik ve özgürlük isteyen kullanıcılar için 2021’deki en iyi WhatsApp alternatiflerinden biri haline getiriyor.

Oturum, IP adresiniz veya kullanıcı aracınız, telefon numaranız (evet! Numarasız çalışır), e-posta kimliğiniz veya gerçek kimliğinize bağlanabilecek veya kullanılabilecek diğer bilgiler gibi tanımlayıcı bilgileri saklamaz. aktivitenize göre bir kullanıcı profili oluşturun. Böylece bu platformda her zaman anonim kalacaksınız.

WhatsApp’ın bu alternatifi açık kaynaklıdır ve kullanıcılar için güzel bir karanlık mod sunar. WhatsApp gibi grup aramaları, sesli notlar, ek gönderme vb. Gibi her şeyi yapabilirsiniz. Sorunsuz bir çok cihazlı anahtarlama deneyimi için, Signal’ın oturum yönetimi algoritmasından farklı bir çözüm kullanır ve anonimliğinizi daha yüksek seviyede korur.

3. Threema

Threema

Threema

WhatsApp gibi bir mesajlaşma uygulaması olan Threema, güvenliği çok ciddiye alır ve mesajlar, paylaşılan dosyalar ve hatta durum güncellemeleri dahil tüm verileri şifreler. Bir hesap oluşturmak için bir e-posta adresi veya telefon numarası girmenizi bile gerektirmez. Bu, daha yüksek düzeyde bir anonimlik sunar.

Threema’yı en iyi WhatsApp alternatiflerinden biri yapan şey, açık kaynak olması ve kullanıcıların izlenmesine veya profillerinin oluşturulmasına yardımcı olan IP Adreslerini veya meta verileri kaydetmemesidir. Bununla birlikte, yukarıda bahsedilen uygulamaların aksine, Threema ücretsiz bir uygulama değildir ve ücretsiz bir deneme de sunmaz. Sağladığı tesis için aylık bir ücret ödemeniz gerekir.

4. iMessage

İmessage

İmessage

iPhone kullanıcıları zaten iMessage’a aşinadır ve bu Apple’a özel bir uygulamadır, ancak 2021’de Whatsapp’ın en iyi alternatiflerinden bahsederken bahsetmeye değer. Nedeni oldukça basit: Apple, gizlilik oyununu diğerlerinden daha sık alıyor .

iMessage ayrıca maksimum gizlilik için uçtan uca şifrelemeyi destekler. Apple, cihazınızdaki iMessage’ı şifreler, böylece cihazlar arasında aktarım sırasında mesajları okuyamaz. Mesajlarınızı okumak için, birinin sohbete katılan kilitli bir Apple cihazına veya cihazın şifresine veya biyometrik oturum açma veya yedeklemelerine erişmesi gerekir.

UI söz konusu olduğunda, iMessage basit ama çekici arayüzüyle oldukça etkileyici. SMS’i iMessage ile birleştirmenize olanak tanır, böylece hepsine tek bir yerden erişebilirsiniz. Buradaki tek şey, iMessage’ın Apple’a özel olması ve bu uygulamada WhatsApp gibi durumları ayarlayamamanızdır.

5. Element

Elements

Elements

Element’e daha önce Riot veya Vector isimleri altında rastlamış olabilirsiniz. Uçtan uca şifrelemenin yanı sıra, merkezi olmayan depolama da sunar, böylece kaydolduğunuzda, mesajlarınızı barındırmak için bir sunucu seçersiniz – ya ücretsiz bir tane seçin, kendi sunucunuzu barındırın ya da bir tane ödeyin (çoğunlukla ).

Bunun dışında, bu WhatsApp alternatifinde herkese açık ve özel odalar, dosya paylaşımı, bildirimler üzerinde kapsamlı kontrol, okundu bilgileri, sesli ve görüntülü arama ve daha fazlası gibi ihtiyacınız olan tüm özelliklere sahip olursunuz. En iyi yanı, uygulamayı akıllı telefonunuzda kullanmak istemiyorsanız, doğrudan tarayıcıda da çalışmasıdır. Kaydolmak için e-posta kimliği veya telefon numarası gibi kişisel kimlik bilgilerine ihtiyacınız yoktur, böylece anonimliğinizi koruyabilirsiniz.

Element’e kaydolduğunuzda gizli bir anahtar alırsınız ve bu anahtar yeni cihazlarda oturum açmak için gereklidir (kullanıcı adınız ve şifrenizle birlikte), bu yüzden onu kaybetmediğinizden emin olun. Bunun dışında, Slack gibi, Google, Facebook, SMS, Skype gibi diğer platformları da sorunsuz bir deneyim için entegre edebilirsiniz. Şimdi, bu sadece eklenen bir özelliktir, ancak anonim kalmak istiyorsanız, bu uygulamalardan hiçbirini sizi takip ederken entegre etmemenizi öneririm.

6. Wickr Me

 Wickr Me

Wickr Me

WhatsApp Alternatifleri  ararken Wickr Me programı karşımıza çıktı. Wickr Me, Perfect Forward Secrecy (PFS) ile AES 256, ECDH521 ve RSA 4096 Şifreleme algoritmalarını kullanarak uçtan uca şifreleme sunar. Anonim hesaplar oluşturmanıza ve sonsuza dek var olmasını istemediğiniz kaybolan mesajlar ve ekler göndermenize olanak tanır. Mesajın süresi dolduktan sonra tüm kullanıcı içeriği cihazdan silinir.

Wickr Me, IP Adreslerini veya Benzersiz Cihaz Kimliğini kaydetmediğinden veya kullanıcı meta verilerini kaydetmediğinden, bu platformda anonimliği korumak daha kolaydır. Uygulama, kullanıcılarını anonim kullanıcı adlarına göre ayırt eder. Bu nedenle, yalnızca doğru kimlik bilgilerine sahip olan kişi bir Wickr Me hesabına giriş yapabilir.

Şirketin, kişisel bilgilerinize erişimi olmadığı için bir Wickr Me hesabının sahibini tanımlamanın bir yolu yoktur. Wickr Me’de bir telefon numarası bağlasanız bile, bu veriler şifrelenir ve şirket tarafından okunamaz – bu da onu en iyi WhatsApp alternatiflerinden biri yapar.

7. Viber

viber uygulaması

Viber uygulaması

WhatsApp Alternatifleri konusunda, Viber, 2021’de WhatsApp’a en iyi alternatiflerden biri olarak hizmet vermeye devam eden en eski mesajlaşma uygulamalarından biridir. Viber’deki tüm mesajlar uçtan uca şifrelenmiştir ve bir zamanlayıcıyla kendi kendini silme moduna ayarlanabilir. Uygulama aynı zamanda bir sohbette diğer kullanıcının kimliğini gizli anahtarları değiştirerek doğrulamanıza yardımcı olan bir Güvenilir Kişiler özelliği sunar. Dolayısıyla, bağlantınız gelecekte hesap ayrıntılarını değiştirirse Viber sizi bilgilendirecektir.

Tıpkı WhatsApp gibi, Viber de çevrimiçi durumunuzu gösterir, ancak gizlemeniz gerekirse bunu devre dışı bırakabilirsiniz. Ayrıca okundu bilgilerini devre dışı bırakabilir, görüşmeleri gizleyebilir ve bir PIN koduyla mesajları kilitleyebilirsiniz.

Bu WhatsApp alternatifi, kişilerinize ücretsiz sesli ve görüntülü arama yapmanızı sağlar ve tıpkı Skype gibi, uygun fiyatla uluslararası aramalar sunar.

8. Telegram

Telegram

Telegram

Telegram, çoklu platform desteği sunan, güvenli anlık mesajlaşma servisidir. Rus programcısı Pavel Durov tarafından yaratılmıştır. Telegram istemcileri hem mobil hem de masaüstü sistemleri için mevcuttur. Ağustos 2013’te yayın hayatına başlamıştır.

2021’de En İyi WhatsApp Alternatifleriyle Güvenli Mesajlaşma

Yani bunlar, WhatsApp gibi bazı yönlerden WhatsApp’tan bile daha iyi olan en iyi uygulamalardı. Lütfen bu listeyi bir uygulamanın ne kadar güvenli olduğuna, sizin hakkınızda ne kadar veri depoladığına veya etkinliklerinizi izleme ve sizin hakkınızda bir kullanıcı profili oluşturma yeteneğine sahip olduğuna göre derlediğimi unutmayın.

Bu WhatsApp alternatifleri daha fazla gizlilik sunarken, 2021 olduğunu ve mesajlaşma uygulamalarındaki gizlilik kavramının her geçen gün daha da zorlaştığını akılda tutmak önemlidir. Edward Snowden’ın haklı olarak söylediği gibi,  “Çevrimiçi gizlilik bir efsanedir.”  Ancak, daha fazla gizlilik odaklı WhatsApp rakiplerini seçerek gizliliğimizin ihlal edilmesini her zaman önleyebiliriz.

WhatsApp Alternatifleri konumuz umarım faydalı olmuştur.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli