Sıradaki içerik:

Fidye Yazılımı Nedir ?

e
sv

GTMetrix Nedir ?

321 okunma — 26 Ekim 2020 14:46
avatar

Arda Acar

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

GTMetrix Nedir ?

Sizler için derlediğimiz bu makalemizde GTMetrix Nedir ? ve GTMetrix Ne İşe Yarar ? gibi konulara değindik. Site performansınızı yükseltecek GTMetrix ile web site performansını arttırmak mümkün mü bir bakalım.

GTMetrix Nedir ?

Web site performansı günümüzde çok önemli bir öneme sahiptir. Google bile arama sıralamasında mobil sayfaların yanı sıra hızlı web sitelerini daha fazla ön plana çeker. Bu da sıralamada öne çıkmak için önemli bir avantaj olmakta. GTMetrix web site performansını ölçmek için harika bir araç olmakta. Web siteyi belirttikten sonra analiz eden bu araç kullanıcıya detaylı raporlar sunmakta.

GTMetrix Ne İşe Yarar ?

GTMetrix bir web site performans ölçme aracı. Bu araç ile birlikte web site performansını hızını ve durumunu öğrenmek mümkün olurken aynı zamanda nerelerde sorun olduğu anlaşılmakta. Farklı bir web sitesi ile karşılaştırma yapılabilen bu araç sayesinde diğer web sitesi ile performans farkını görmek mümkün oluyor ve Arda Acar web sitesini ziyaret et.

GTMetrix İle Web Site Performansını Arttırmak Mümkün mü ?

GTMetrix web site performansının ve verimliliğinin daha iyi olması için birçok öneri sunuyor. Web sitenin sayfa hızı puanı yavaşlık puanı tam yüklenme zamanı toplam sayfa boyutu ve yanıt gibi çeşitli özellikleri açıklayan bu araç bu alanlarda çeşitli tavsiyeleri site sahiplerine sunuyor. Geçmiş analizlerin de incelenmesinin mümkün olduğu bu site aradaki farkı incelemeyi sağlıyor. Web sitesindeki tüm kaynakları detaylı bir şekilde açıklayan site hangi dosyanın ve hangi görselin ne kadar gecikmeye sebep olduğunu da belirterek kullanıcılara her türlü veriyi açıklıyor.

Web sitenin kullanıcılara önerdiği konular arasında en çok hata yapılanlar arasında yer alan görsel optimizesi yer almakta. Günümüzde birçok web sitesi görselleri optimize etmeden paylaşmakta. Bu da sayfa açılış hızını belki tek bir kullanıcı bakımından etkilemeyecek fakat binlerce kullanıcı aynı anda girdiğinde veya sunucunun kapasitesine göre sunucunun yavaşlamasına sebep olacak. Bundan dolayı eğer büyük bir proje yapılıyor ise geniş düşünülmesi gerek ve görsellerin daha optimize bir hale getirilmesi gerek. Web sitesinin önerdiği bir diğer durum ise web sayfası optimizesi. Web sayfasında bulunan birçok kaynak web sayfasının daha geç yüklenmesine sebep olabilir. Bu gibi durumlarda bu kaynakların daha optimize bir hale getirilmesi ve boyutunun düşürülmesi gerekir.

GTMetrix Avantajları Nelerdir ?

GTMetrix kullanıp web sitesini düzenlemek kullanıcılar için birçok avantaj sağlar. Bu avantajlardan birisi de web sitesinin daha hızlı açılması ve daha optimize olmasıdır. Bu sayede daha yüksek kullanıcı kapasitesi ortaya koymak mümkün hale gelmekte. Aracın sağladığı bir diğer avantaj ise dosya boyutlarının düşürülmesidir. Bu da önbellek sisteminin daha aktif kullanılması ve aynı şekilde daha hızlı bir web sitesinin kullanılmasını sağlar.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli