Sıradaki içerik:

PlayStation 5 İçin En İyi Oyunlar

e
sv

Güvenilir Web Sitesi Nasıl Kurulur ?

186 okunma — 21 Kasım 2020 14:29
avatar

Arda Acar

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Güvenilir Web Sitesi Nasıl Kurulur ?

Güvenilir web sitesi nasıl kurulur ? bunun için birçok yöntem bulunur. Herkesin kendine özgü web sitesi koruma yöntemleri bulunur. Güvenlik açıklarına göre önlem alınmış bir web sitesi kaliteyi arttıran bir detay olmaktadır.

Ben Arda Acar Bu konuda kendi tecrübelerimize dayanarak sizlere profesyonel bir şekilde web sitesinin güvenliğini sağlamanın yollarından bahsedeceğiz.

Güvenilir Web Sitesi Nasıl Kurulur ?

Eğer ki web sitesi işlerine yeni başladıysanız web sitesinin güvenliği hakkında çeşitli bilgiler almalısınız. Güvenlik her daim dikkat edilmesi gereken ve bu alanda gelişilmesi gereken bir durum

Kullanılan yazılımlar hep güncel tutulmalı. Çünkü her güncelleme güvenlik açıklarını kapatan ve yazılımı geliştiren yenilikler içermekte. Örneğin PHP web sunucusunu çalıştırmak için Apache yazılımı kullanılır. Zaman zaman bu yazılımı güncellemek güvenlik açıklarından korunmayı sağlar. Kısacası güncel güvenlik açıklarını takip ederek yazılımları güncellemek önemli bir durum olmakta.

Güvenli bir web sitesi kurmak için dikkat edilmesi gereken bir diğer detay ise web sitesi düzenlerken veya kodlarken olası güvenlik açıklarını düşünmektir. Örneğin dosya yükleme sistemi kodladınız.

Bu sistemin nasıl bir güvenlik açığına yol açacağını bilmelisiniz. Bu güvenlik açıklarını yazacağınız koda göre kapatın. Her kod yazdığınızda oluşabilecek güvenlik açıklarını düşünmezseniz web sitesi tehlikelerle karşı karşıya kalabilir.

Bazı firmalar web sitesi açarken reklam odaklı çalışmakta ve web sitesinin güvenliğini düşünmemekte. Bu da web sitesinin saldırı alma ve güvenlik açığından yararlanma ihtimalini arttırır. Web sitesini daha güvenli bir hale getirmek için yapılabilecek bir diğer şey ise shell saldırılarına karşı korunmaktır. Örneğin web sitesine dosya yükleyerek shell atan saldırganlar bulunur. Bu saldırganlar web sitesinde shell ile makineye tam yetki ile erişebilir.

Shell, bir kod yürütme aracıdır ve PHP’ye tam yetki verir. Bu da daha tehlikeli sonuçlara yol açar. Bu tür saldırılardan korunmanın yollarından birisi eğer ki dosya yükleme hizmeti kullanmıyorsanız ve veritabanından yararlanıyorsanız dışarıdan dosya yüklemeyi önlemek adına bir yazılım geliştirmelisiniz. Bu yazılım, örneğin 5 saniyede 1 kontrol yapacak. Eğer web dosyalarının olduğu klasörde bir boyut farklılığı meydana gelirse web sitesini korumaya alacak ve size bilgi gönderecek. Bu şekilde bir sistem shell saldırılarından koruyacaktır.

Güvenli bir web sitesi için yapılması gereken bir diğer işlem de SSL kullanmaktır. Cloudflare gibi web siteleri ücretsiz SSL sağlar. SSL sunucusu sayesinde kullanıcı verileri şifrelenerek gönderilir. Bu da kullanıcı verilerinin çalınma riskini en aza indirir.

Güvenilir Web Sitesi Nasıl Kurulur ? konumuz umarım size faydalı olmuştur.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli