Sıradaki içerik:

Windows 10 Bozuk Sistem Dosyaları Nasıl Onarılır?

e
sv

Güvenli Modda Windows 10 Nasıl Önyüklenir?

26 Kasım 2020 14:35
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Güvenli Modda Windows 10 Nasıl Önyüklenir?

Güvenli Modda Windows 10 Nasıl Önyüklenir? makalesini sizler için derledik. Windows 7’yi Güvenli Modda kullanmak çocuk oyuncağıydı. Tek yapmanız gereken, önyükleme işlemini durdurmak için Shift + 8 tuşlarına basmaktır. Bununla birlikte, Windows 10’u Güvenli Modda başlatma işlemi o kadar basit değildir.

Hatta bazı kullanıcılar Windows 10 ile Güvenli Mod’un mümkün olmadığını düşünüyor, ancak durum böyle değil. Bunu yapmak için epeyce yöntem var. Öyleyse, aynı yöntem için bir yöntem bulmakta zorlanan bir Windows 10 kullanıcısıysanız, o zaman sıkı durun çünkü size bunların hepsinde rehberlik edeceğiz.

Windows Güvenli Mod nedir?

Güvenli Modda, yalnızca Windows işletim sistemini çalıştırmak için gerekli olan uygulamalar ve özellikler iş başındadır. Ve bilgisayardaki herhangi bir sorunu teşhis etmek için kullanılır . Bu nedenle insanlar Güvenli Mod’a Teşhis Modu olarak da başvururlar. 

Bazen, Windows ile ilgili bir sorun olduğunda bir bilgisayar otomatik olarak Güvenli Modda çalışır. Ve değilse, Windows’u kendi başınıza Güvenli Modda başlatabilirsiniz.

Windows 10’u Güvenli Modda Önyüklemek İçin 4 Basit Yöntem

1. Başlat Menüsü

Windows 10’u güvenli modda başlatmanın ilk yöntemi Başlat menüsüdür. Aşağıda belirtilen adımları izleyin:

 1. Basılı tutun SHIFT tuşuna  klavyenizdeki ve sonra seçmek  Yeniden  seçeneği de  Başlat Menüsü.
 2. Öncelikle Pc’yi yeniden başlatın.
 3. Bundan sonra, Gelişmiş Seçenekler’e tıklamanız gerekiyor
 4. Ardından , Başlangıç ​​Ayarları’na tıklayın. ( Not:  Başlangıç ​​Ayarlarını bulamazsanız  , alt kısımda Daha fazla kurtarma seçeneği gör seçeneğine tıkladıktan sonra bulabilirsiniz  .)
 5. Son olarak, ekranın sağ alt köşesindeki Yeniden Başlat’a tıklamanız yeterlidir  .
 6. Şimdi,  Windows 10 yeniden başlatılacak ve üç Güvenli Mod seçeneği göreceksiniz:

Güvenli Modu Etkinleştir
Bu seçenek, Windows 10 güvenli modunu minimum sayıda sürücü ile başlatmak için kullanılır . Klavyede 4 veya F4 tuşuna basarak bu modu başlatabilirsiniz.

Ağ ile Güvenli Modu Etkinleştir
Windows yeniden başlatıldığında tüm ağ sürücülerinin çalışmasını istiyorsanız bu seçenek seçilmelidir . Bu seçeneğe gitmek için klavyedeki 5 veya F5 tuşuna basın.

Komut İstemi ile Güvenli Modu Etkinleştir
Bilgisayar komutları hakkında iyi bir bilginiz varsa, bu seçenek işinize yarayabilir. Değilse, bu seçenekten uzak durun çünkü bunu kullandığınızda işletim sistemi Metin Modunda başlar. Bu seçenekle ilerlemek için 6 veya F6 tuşunu kullanın.

Artık Windows’un Güvenli Modda yeniden başlatıldığını göreceksiniz.

2. Kilit Ekranı

İlk yöntem sizin için işe yaramadıysa, aynı yöntemi kilit ekranı ile deneyebilirsiniz. Tüm adımlar aynıdır, ancak başlat menüsü yerine kilit ekranını kullanarak Yeniden Başlat seçeneğine gitmeniz gerekir.

 1. Windows + L tuş kombinasyonunu kullanarak ekranınızı kilitleyebilirsiniz .
 2. Şimdi, klavyenizdeki SHIFT tuşunu basılı tutmanız ve güç düğmesini kullanarak Yeniden Başlat seçeneğini seçmeniz yeterlidir .
 3. Bundan sonra, ilk yöntemde izlediğiniz aynı adımları izlemeniz gerekir, yani Sorun Giderme> Gelişmiş Seçenekler> Başlangıç ​​Ayarları> Yeniden Başlat Not: ‘Diğer kurtarma seçeneklerine bakın ‘ , ilk önce bulamadıysanız sizi Başlangıç ​​Ayarlarına götürebilir.)
 4. Son olarak, sistem yeniden başladığında ilgili tuşları kullanarak sizin için ilgili Güvenli Mod seçeneğini seçebilirsiniz.

3. Sistem Yapılandırma Aracı (msconfig)

Sistem Yapılandırma aracı birçok şeyi yapmanıza izin verir ve bunlardan biri Windows 10’u güvenli modda başlatmaktır .

 1. Aracı Başlat Menüsüne “Sistem Yapılandırması” yazarak başlatabilirsiniz.( Not: Ayrıca, Windows + R tuş kombinasyonunu kullanarak Çalıştır komutuyla araca ulaşabilirsiniz  . Çalıştır kutusuna msconfig yazın ve ardından Tamam’a basın. Sistem Yapılandırma aracı şimdi tam önünüzde olacaktır.)
 2. Araçta, Önyükleme sekmesini açmanız gerekir . Orada, Güvenli Önyükleme  seçeneğini işaretlemeniz ve Tamam’a tıklamanız gerekir.
 3. Değişiklikleri yansıtmak için sistemi yeniden başlatmanız istenecektir. Hemen yeniden başlatabilir veya Yeniden Başlatmadan Çık seçeneğini belirleyerek daha sonra yeniden başlatmayı seçebilirsiniz  Ayrıca, kaybetmek istemiyorsanız, yeniden başlatmadan önce üzerinde çalıştığınız tüm kritik verileri kaydettiğinizden emin olun.)

4. Ayarlar Uygulaması

Tartışacağımız son yöntem, Windows 10 Ayarları uygulamasını açarak takip edilebilir.

 1. Uygulamayı başlatmak için , görev çubuğundaki arama alanında ‘Ayarlar’ anahtar kelimesini arayın. Alternatif olarak, Ayarlar uygulamasını hemen başlatmak için Windows + I tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.
 2. Git Güncelleme ve Güvenlik bölümünde.
 3. Şimdi, uygulama ekranının sol tarafında, Kurtarma seçeneğine tıklamanız gerekiyor . Ardından, Gelişmiş başlangıç ​​bölümünde, Şimdi yeniden başlat seçeneğine tıklayın.

Bundan sonra, tüm prosedür ilk iki yöntemle benzer olacaktır.

Windows 10’da Güvenli Moddan Nasıl Çıkarsınız ?

Windows 10’da Güvenli Modu nasıl çalıştıracağınızı öğreniyorsanız, o zaman moddan nasıl çıkacağınızı da bilmelisiniz. Ama öğrenecek hiçbir şey olmadığını bilmek sizi rahatlatacaktır. Güvenli Moddan çıkmak için tek yapmanız gereken sistemi Kapatmak veya Yeniden Başlatmaktır.

Ancak, güvenli modu çalıştırmak için Sistem Yapılandırma aracını kullandıysanız, moddan çıkmak için eski ayarlara geri dönmeniz gerekir. 

Önyükleme sekmesine Sistem Yapılandırma aracındaki işareti kaldırın Güvenli Önyükleme seçeneği işaretini. Sistem, bir sonraki yeniden başlatmanızda artık normal modda çalışacaktır. 

Güvenli Modda Windows 10 Nasıl Önyüklenir? makalemiz umarım sizlere faydalı olmuştur.

Bir başka makale: Windows 10 Bozuk Sistem Dosyaları Nasıl Onarılır?

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli