Sıradaki içerik:

Bilgisayar Aşırı Isınma Sorunu Çözümü

e
sv

Hackerlar Paranızı Nasıl Çalar? Korunma Yolları

44 okunma — 21 Şubat 2021 14:19
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hackerlar Paranızı Nasıl Çalar? 

Hackerlar Paranızı Nasıl Çalar?  ve korunma yolları konusunu sizler için derliyoruz. Bugün insanların sokakta saldırıya uğramaktan daha az, internette daha çok endişelendikleri bir dünya var. Günlük olarak ortaya çıkan siber güvenlik dolandırıcılığı, modern hırsızların izlediği yolu açıkça gösteriyor. Silah ucunda veya bıçakta değil, paranız şimdi tam bir incelikle çalınıyor, burada hırsızlığı tamamlanana kadar bile tanımıyorsunuz.

İLGİLİ İÇERİK Etik Hacker Nasıl Olunur? BLOG

Siber Saldırılar nelerdir?

Siber Saldırılar, amacı kişisel veya gizli bilgileri hedeflenen bilgisayar sistemlerinden veya ağlarından gizli bilgileri ele geçirmektir. Bu bilgiler daha sonra belirtilen verileri çalmak veya değiştirmek için kullanılır. Daha geniş ölçekte, saldırılar ulusal güvenlik için bir tehdit olma potansiyeline sahiptir. Bu saldırılar bireyler tarafından veya tam teşekküllü bir kuruluş tarafından yapılabilir.

Herkes  Siber Saldırılara karşı savunmasızdır. Profesyonel bilgisayar korsanları, kullanıcıları refah düzeylerine ve sistemlerine girme kolaylığına göre hedefler. Hedefler, bireylerden finans ve bankacılık gibi büyük şirketlere ve hatta devlete ait kuruluşlara kadar. Peki bu saldırganlar nasıl saldırır? 

Kimlik Hırsızlığı

Her ne kadar müstehcen olursa olsun, Kimlik Hırsızlığı, kimliğinizin çalındığı ve herhangi birinin artık sizi taklit edebileceği anlamına gelir. Hırsız, e-posta kimliğinize erişimle başlar. Ardından, sizi bir ‘kimlik avı’ web sitesine bağlayacak sahte veya ‘kimlik avı’ e-postası yollar. Site oldukça inandırıcı ve gerçek görünüyor. Burada kişisel bilgileriniz ve hatta banka hesabı ve kredi kartı bilgileriniz sorulur. Bazen mütevazı görünümlü bir posta, bilgisayarınıza yayılacak ve giriş hesabı, şifreler ve diğer önemli dosyalar gibi kişisel bilgilerinizi bilgisayar korsanına verebilecek kötü amaçlı yazılımlar da içerir.

Siber saldırgan sizin hakkınızda ne kadar çok bilgiye sahipse, tüm paranızı kaybetmeye o kadar yakınsınız demektir. Hırsız, sadece para değil, dijital dünyada pratikte SEN olur ve istediği her şeyi yapabilir ve başınızı belaya sokabilir.

Hesabınızın Boşaltılması

SİZ olduktan sonra, hırsız çevrimiçi alışveriş yapabilir. Banka hesabınız ele geçirildi geçmiş olsum. Hesabınızdaki para ‘belirli’ diğer hesaplara aktarılır. Artık bu hesaplar ya bu amaçla oluşturulabilir ya da hesap sahibinin izniyle suçlular tarafından ele geçirilebilir. Oradan, paranız basitçe nakde çevrilir ve Siber Suçluların eline geçer.

Hesabınızdaki para, daha az engelli çevrimiçi siteler aracılığıyla dolandırıcılık hesaplarına da aktarılabilir.

Siber Saldırganlardan Korunma Yolları 

Siber Suçlular tarafından nasıl saldırıya uğradığınızı bilmek, güvende kalmanın tek yoludur. Dövüşemezsin ama önlem alarak kendini koruyabilirsin.

 1. Rastgele e-postalara ve reklamlara tıklamayın .
 2. Web sitesine tamamen güvenmediğiniz sürece kişisel bilgilerinizi çevrimiçi olarak ifşa etmeyin.
 3. Kişisel bilgilerinizi çevrimiçi olarak paylaşmayın.
 4. Bilgisayarınızı iyi bir anti-virüs yazılımıyla koruyun .
 5. Güçlü parolalar / parolalar oluşturun.

Herhangi bir noktada kişisel bilgilerinizin herhangi bir düzeyde tehlikeye atıldığını düşünüyorsanız, hemen harekete geçin. Örneğin: E-posta hesabınız ele geçirildiyse, e-postanızın bağlı olduğu tüm hesapların şifrelerini değiştirin. İlgili e-posta servis sağlayıcısına bildirin.

Banka hesabınızın güvenliği ihlal edilirse, Paypal gibi çevrimiçi hesap ağ geçitlerinizdeki bilgileri derhal değiştirin. Kredi kartınız ile yaptığınız faaliyetlerden şüphe duyuyorsanız, derhal Bankanız ile iletişime geçiniz hesabınızı kapatınız. 

Sizler için derlediğimiz bu makalemizde Hackerlar Paranızı Nasıl Çalar? ve korunma yollarından bahsettik. Umarım sizlere faydalı olmuştur.

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli