Sıradaki içerik:

Emmabuntüs DE4 Alpha 2 Çıktı

e
sv

Hızlı Şarj Nedir? Nasıl Çalışır?

07 Ocak 2021 16:05
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hızlı Şarj Nedir?

Hızlı şarj nedir? , telefonları büyük pillerle hızlı bir şekilde şarj etmemizi sağlayan teknolojidir. Modern bir akıllı telefonda hızlı şarjınız yoksa, tam şarj olmak için büyük olasılıkla bir şarj cihazı takılı saatlerce oturuyor olacaksınız.

Hızlı şarj için belirli standartlar vardır çünkü bunu körü körüne yapmak telefonunuzun piline zarar verebilir. Temel bir formül biliyorsanız, hızlı bir şarj cihazını yavaş bir şarj cihazından kolayca ayırt edebilirsiniz. Amper (A) x Voltaj (V) = Watt (veya şarj hızı). Yani telefonunuzun şarj cihazına bakarsanız 5V = 3A gibi bir şey göreceksiniz. Bunu çarpın ve şarj cihazınızın watt gücünü öğreneceksiniz.

Hızlı Şarj Nedir?

Hızlı Şarj Nedir? Yukarıdaki temel girişin yanı sıra, hızlı şarj, ihtiyacınız olduğunda hızlı bir pil doldurma sağlamak için telefonunuzun üreticisi tarafından kullanılan teknolojidir.

Apple, Google ve diğer bazı popüler markalar USB PD standardını kullanır. Ardından bazı şirketler, işlemciyle birlikte gelen Qualcomm QuickCharge standardını kullanır. Son olarak, OnePlus Warp Charge, Samsung Adaptive Charging ve Oppo VOOC gibi kendi standartları olan markalar var.

Birçoğu aynı şekilde çalışırken, şirketlerin hızlı şarj kabiliyetlerinde ince ayar yapmalarına izin veren küçük ince ayarlar ve değişiklikler var. Örneğin, OnePlus kablosuyla eşleştirilmiş OnePlus Warp Charge 65 güç adaptörü, OnePlus 8T’yi 15 dakikada% 1’den% 60’a kadar şarj edebilir. Ancak aynı kabloyla aynı şarj cihazı, 65 watt hızlı şarjı kabul etmeyen bir telefonda daha yavaş şarj sağlayabilir.

Hızlı Şarj Nasıl Çalışır?

Artık hızlı şarj standartlarının temelde her şirketin hızlı şarj sunma yöntemi olduğunu biliyorsunuz. Hile yapmayı bir kenara bırakırsak, telefonlarınızı şimdilik hızlı şarj etmenin gerçekten tek bir yolu var. OnePlus örneğini tekrar ele alırsak, şirketin 65 watt’lık şarj cihazı, telefonunuzu 15 dakikada% 1-58 arasında doldurur. Ardından, ağzına kadar şarj etmek 39 dakika daha sürer.

Bunu daha iyi anlamak için, yukarıda tartıştığımız amperlere ve voltaj kokteyline bir kez daha bakmanız gerekecek. Şarj cihazınızı telefonunuza su (şarj) sağlayan bir boru hattı olarak düşünün. Böyle bir senaryoda, amper (A) akan suyun hacmini ifade eder, voltaj (V) su basıncıdır ve watt (W) son çıktıdır.

Öyleyse burada olan şey, telefonunuz başlangıçta en yüksek voltaj ve en yüksek amperajda yanan bir hızda şarj olur ve dolmaya başladığında şarjı yavaşlatır. Bu, aşırı ısınmayı önlemek ve telefonu dengeli bir şekilde şarj etmek için yapılır. Böylece, kalan% 40’ı doldurmak için gereken sürenin yarısında ilk% 60’a ulaşılır.

Hem telefonunuz hem de şarj cihazınız, aşırı ısınmayı önlemek ve optimum hızlarda şarj etmek için özel devrelere sahiptir. Bu nedenle, telefonunuzun zarar görmesini önlemek için güvenlik önlemleri olan uyumlu ve markalı şarj cihazları kullanmalısınız.

Hızlı Şarj Sorunları

Artık hızlı şarjın ne olduğunu ve nasıl çalıştığını bildiğimize göre, değiş tokuşları bilmenin zamanı geldi. Akıllı telefonunuzun pili, negatiften pozitif tarafa atlayan elektronlarla doludur ve bu işlem sırasında telefonunuza güç sağlar. Bu elektronların doğrudan diğer tarafa kaymasını önlemek için pilin içinde bir ayırıcı var.

Hızlı şarj edilen piller, herhangi bir aksiliği önlemek için daha kalın bir ayırıcıya ihtiyaç duyar, bu nedenle gerçek pil kapasitesi, yani elektronlar daha az sayıdadır. Yani ilk takas, hızlı bir şarj elde etmek için pil kapasitesinin bir kısmını kaybetmenizdir. İkincisi, daha büyük bir telefona ihtiyacınız olması. Pillerin daha hızlı şarj edilmesi ve daha uzun süre dayanması gerektiğinden, daha büyük pillere ihtiyacınız var ve sonuçta bugün gördüğümüz devasa telefonlar ortaya çıkıyor. Yukarıdaki video, hızlı şarj alanındaki eksikliklerin ve fırsatların en iyi açıklamalarından biridir.

Hızlı Şarjın Geleceği Nasıl Olacak

Hızlı şarjla ilgili sorunlar olsa da sektör her geçen gün daha verimli çözümler geliştiriyor. Böyle bir çözüm, cihazları daha hızlı ve daha soğuk şarj etmek için kullanılabilen GaN veya Gallium nitrürdür. Geleneksel şarj cihazları çok daha düşük sıcaklıklarda bir ısı emniyet valfine ihtiyaç duyarken, GaN şarj cihazları ısıtmadan çalışmaya devam edebilir.

Hızlı şarj olan piller için attığımız ilk adımlardan biri daha soğuk bir şarj cihazıdır. Şirketler mevcut lityum iyon pilleri optimize ederken, daha fazla yer kaplamadan daha güçlü şarj cihazlarına ihtiyaç duyuyorlar. GaN şarj cihazlarının devreye girdiği yer burasıdır.

Bir GaN şarj cihazından daha az ısı ile ilgili başka bir şey, daha kompakt bir form faktöründe daha fazla bileşeni daha yakın sığdırmasıdır. Gelecek diyoruz çünkü GaN, şarj cihazlarının tüm cihazlar için hızlı şarjı yakalamasına izin verecek. Sektör için bir sonraki adım, daha az yer kaplayan, daha az ısınan ve daha uzun süre şarj tutan daha sabit bir pil bulmaktır.

Zamanın burada çok önemli bir faktör olduğunu söylüyorum çünkü akıllı telefon özelliklerimizi aya kadar yükseltiyoruz. Artık QHD çözünürlüklere, artırılmış gerçeklik gibi özelliklere ve 5G’ye sahip süper akıcı 120 Hz ekranlara sahibiz. Bunlar sayesinde ya daha büyük pillere (bu daha büyük telefonlar anlamına gelir) ya da daha verimli olan daha küçük pillere ihtiyacımız olacak. Her ne şekilde olursa olsun, hızlı şarjın kalıcı olacağından emin olabiliriz.

Bir başka makale: Echo ve Alexa nedir? Amazon Echo Nasıl Kurulur ve Kullanılır?

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli