Sıradaki içerik:

Experian, Brezilya veri ihlaline karıştığını araştırıyor

e
sv

İkinci El Elektrikli Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

09 Şubat 2021 18:29
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İkinci El Elektrikli Otomobil Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el elektrikli otomobil alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunu sizler için araştırdık.Elektrikli otomobillerin pazar payı her geçen gün artıyor. Kitleler, elektrikli arabaların çevreyi korumadaki önemini anlamaya başladı. Bununla birlikte, Elektrikli arabalar  hala büyük bir tüketici kitlesi için uygun değil. Bu nedenle, ikinci el arabalar oldukça ucuz olduğu için kullanılmış elektrikli araba satın almak kötü bir seçenek değildir.

Ancak elektrikli araçlar, IC motorlu arabalar ile aynı değildir. Dikkate alınması gereken birkaç farklı parametre olduğundan farklı şekilde değerlendirilmeleri gerekir. Elektrikli araçlar nasıl çalışır? konusunu sizler için derlemiştik onada bir göz atın. Bir Elektrikli araba satın almadan önce  satın almadan önce hatırlamanız gereken tüm bu ipuçlarına ve şeylere odaklanacağız. İşte ikinci el araba alırken dikkat edilmesi gerekenler konusu.

İkinci El Elektrikli Otomobil Satın Almak İçin Önemli İpuçları

 

Kullanılmış bir elektrikli araba satın almadan önce daima şu soruları sorun:

 • Arabanın yıl modeli, pil kapasitesi ve elektrik menzili nedir?
 • Pil sağlığı / durumu nedir?
 • Pil sağlığını nasıl kontrol edebilirim veya pil analizini nasıl yapabilirim?
 • Satın aldığım markanın şehrimde yeterli şarj istasyonu var mı?
 • Lastik durumu nedir?
 • Bu elektrikli araba hızlı şarjı destekliyor mu?

1. Pil Kapasitesi ve Menzili

Hepimizin bildiği gibi, piller bir elektrikli arabanın motoru olduğu kadar yakıtı da gibidir. Bu nedenle piller, elektrikli araçların en önemli parçasıdır.

Geleneksel arabalara benzer şekilde, elektrikli araçlar da pil boyutuna ve elektrik aralığına göre farklı varyantlara sahiptir. Örneğin, Nissan yaprağı hem 62kWh hem de 40 kWh pil boyutunda mevcuttur. Bazen elektrikli otomobiller hakkında sınırlı bilgisi olan veya hiç bilgisi olmayan alıcılar, bilgi eksikliğinden dolayı daha fazla ödeme yapmaya başlayabilir.

Bu nedenle satın alacağınız elektrikli arabanın bataryasının menzili ve kapasitesi gibi tüm detaylara sahip olmanız gerekir.

2. Pil Sağlığı / Durumunu Kontrol Edin

Herhangi bir elektrikli otomobilin özelliklerinden çok, önemli olan sağlık ve durumdur. Zamanla pil, genel ömrünü etkileyecek şekilde bozulur. Bu nedenle pil sağlığı ile ilgili göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta var.

 • Pil Bozunma oranı: Elektrikli arabalardaki pilin bozulması, güç kadar elektrik menzilinin de kaybına neden olur. Önceki yazılarımızdan birinde, bir Tesla Model X’in en iyi kapasitesine nasıl hızlanamadığını gördük.

Bu tür gerçeklerin farkındaysanız, fiyatı değerlendirmenin yanı sıra pazarlık yapmanıza da yardımcı olacaktır.

Pil durumunu nasıl kontrol edeceğiniz konusunda endişeleriniz varsa, çoğu zaman kullanıcılara pil sağlığı sertifikası sağlayan EV üreticileri olur.

 • Pil Garantisi : Çoğu EV üreticisi pil ve sürücü ünitesi garantisi sağlar. Referans için Tesla, pil için 8 yıl veya 120.000 mil garanti (hangisi önce gelirse) sağlar. Lütfen hangi bileşenlerin hala garanti kapsamında olduğunu not edin.

3. Şarj Ağını Kontrol Edin !

Çoğu zaman elektrikli arabanızı evde şarj edeceksiniz. Ancak, günlük işe gidip gelme oranınız daha yüksekse ve evde değilseniz şarj istasyonları önemlidir. En yakın şarj ağını kolayca bulabilir ve elektrikli arabanızı dakikalar içinde hızlı bir şekilde şarj edebilirsiniz.

ABD hakkında konuşursak, Tesla en kapsamlı şarj ağına sahip. İkincisi, VW grubu ve Lucid Motors gibi otomobil üreticileriyle işbirliği yapan Electrify America.

Burada söylemeye çalıştığımız şey, ülkenizde iyi bir şarj altyapısı olan bir firma seçmenizdir.

4. Lastik Durumunu Kontrol Edin !

Elektrikli arabalar genellikle geleneksel ICE araçlarından daha hızlı hızlanır. Birçok elektrikli araç sahibi bunu büyüleyici buluyor ve arabalarını sert bir şekilde hızlandırıyor – bu, lastiklerin normalden daha hızlı aşınmasına neden olabilir.

Bu nedenle, size yüzlerce dolar tasarruf sağlayabileceği için lastikleri kontrol etmeniz şiddetle tavsiye edilir.

5. Hızlı Şarj Ediyor Mu ? Kontrol Edin !

Bazı eski EV’ler, DC hızlı şarjı desteklemeyen farklı bir fişe sahipti. Hızlı şarjı desteklemeyen bir elektrikli araç sahibi olmak sinir bozucu olabilir. Bu yüzden dikkatli olun ve satın almadan önce kontrol edin.

İkinci el elektrikli otomobil alırken bu konulara dikkat edin. Konumuz umarım sizlere faydalı olmuştur.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli