Sıradaki içerik:

Instagram Beğeni Engeli Kaldırma 2021

e
sv

Instagram Fotoğraf Kalitesi Düşüyor Sorunu

74 okunma — 13 Şubat 2021 18:12
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Instagram Fotoğraf Kalitesi Düşüyor Sorunu 

İnstagram fotoğraf kalitesi düşüyor sorunu konusunu sizler için derledik. Instagram’dan paylaşım yapan kullanıcıların ortak sorunu, fotoğrafın kalitesinin düşmesidir. Peki, bu sorunun üstesinden gelmek için ne gibi yöntemler denenebilir?

Instagram Fotoğraf Kalitesi Düşüyor Sorunu

Instagram, dünya üzerinde en çok kullanıcıya sahip olan uygulamalardan bir tanesidir. Sosyal medya ağı denildiği zaman Facebook ve Twitter ile birlikte ilk akla gelen sitelerden biri olan Instagram, tamamen fotoğraf paylaşımı gerçekleştirmek amacı ile kurulmuştur ve kullanılmaktadır.

Gelişen teknoloji ve oluşan rekabet ortamı nedeni ile Instagram bünyesine pek çok özelliği eklemiştir. Eklenen özellikler her ne kadar kullanıcıları memnun etse ve kullanıma yöneltse de Instagram’ın ana kullanımı asla değişmemiştir ve Instagram fotoğraf paylaşımı üzerine yoğunlaşmış durumdadır.

Kolay kullanımı ile ön plana çıkan ve görselliği esas alması ile pek çok farklı kesime hitap etme başarısı gösteren Instagram, yapılan paylaşımlar aracılığı ile çeşitli kesimlere ulaşmaya vesile olmaktadır. Ancak Instagram’a dair pek çok kimsenin tepkisini çeken bir durum söz konusudur.

Instagram’dan fotoğraf paylaştığınız zaman, paylaştığınız fotoğrafın normalde göründüğü kadar kaliteli görünmediği fark etmiş olabilirsiniz. Instagram’ı aktif kullanan veya kullanmayan fark etmeksizin hemen hemen herkesin dikkatini çeken bu durum, uzun zamandır devam etmektedir. Fark edilmiş olduğu gibi, Instagra, paylaşılan fotoğrafların kalitesinde oynama gerçekleştirmektedir. Ancak elbette bunun altında yatan bir neden bulunmaktadır.

Fotoğrafın Kalitesi Düşmeden Paylaşım Yapmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Bilindiği gibi fotoğrafların çeşitli boyutları bulunmaktadır. dikey ve yatay düzlemde farklı oranlara sahip olan fotoğraf boyutlama durumu Instagram’ın kuruluşundan çok daha eskiye dayanmaktadır. Her fotoğrafın boyutu birbiri ile aynı değildir. Fotoğraf boyutunu belirleyen çeşitli unsurlar bulunmaktadır. öte yandan günümüz teknolojisi ile fotoğrafları yeniden boyutlandırmak mümkündür.

Sosyal medya platformlarının paylaşım gerçekleştirirken kişiden beklemekte olduğu çeşitli özellikler söz konusudur. Örneğin paylaşımınız belirli bir megabyte’ın altında olamayacağı gibi, belirli bir megabyte’ın üstünde de olamaz. Bu durum fotoğraf boyutları için de geçerlidir.

Her ne kadar pek çok kullanıcı bu bilgiyi bilmese de Instagram, kullanıcıların fotoğraf paylaşması için fotoğrafın boyutunu 1080X1920 piksel çözünürlük şeklinde belirlemesini istemektedir. Bu şekilde ayarlanmış olan fotoğrafların kalitesi düşmemektedir. Farklı piksel çözünürlüğe sahip olan fotoğrafları uygulama kendisi 1080X1920 piksel çözünürlüğe dönüştürmekte ve bu durum Instagram fotoğrafın kalitesinin düşmesine neden olmaktadır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli