Sıradaki içerik:

Binge-Watching İçin YouTube Onaylı Akıllı Telefonlar

e
sv

Daha Hızlı İnternet Bağlantısı Nasıl Yapılır?

100 okunma — 03 Şubat 2021 18:14
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İnternet bağlantısını hızlandırma

İnternet bağlantısını hızlandırma için çeşitli yöntemler vardır. Daha Hızlı İnternet Bağlantısı Nasıl Yapılır? , İnternet hızlandırma için neler yapılmalı. Windows 10, macOS, Linux vb. Üzerinde interneti hızlandırın. Makinenizde daha hızlı bir internet bağlantı hızı elde etmek için çeşitli yöntemler ve hackler kullanabilirsiniz . Sonunda internet hızını artırmanıza yardımcı olabilecek bir dizi yazılım ince ayarı, donanım püf noktası veya bazı temel güvenlik düzeltmeleri vardır.

Dürüst olmak gerekirse, yavaş bağlantıdan kaçınmanın tek bir yolu yok. Bu yüzden, bu derinlemesine eğitimde, internet bağlantı hızınızı kontrol etmenin ve artırmanın birçok olası yolunu anlatacağım. Ve bu makale, Wi-Fi hızını artırmaya ve internet bağlantı hızını artırmaya yönelik çözümler sunabilmelidir. Lütfen bunların genel ipuçları olduğunu ve gerçek bağlantı hızınızın büyük ölçüde planınıza bağlı olacağını unutmayın, bu nedenle ISS’nizi akıllıca seçmelisiniz. İnternet bağlantısını hızlandırma yollarına bir bakalım.

Bir başka makale:  Wi-Fi Hızlandırma Yolları 

İnternet Bağlantınızı Hızlandırma Yolları

İnternet hızını artırmak için yazılım düzeltmeleri

1. İnternet hız testinizi yapın

Yavaş internet sorunu, DNS ayarlarınız, WiFi yönlendiricinizin yerleşimi, yanlış Wi-Fi kanalı seçimi veya bazı güvenlik nedenleriyle ilgili sorunlar olabilir. Bu yüzden, her bir sorunu tek tek çözmeye çalışacağım ve size internet hızınızı iyileştirmek ve harika bir tarama deneyimi elde etmek için ince ayarlardan bahsedeceğim.

Burada atacağımız ilk adım internet hız testi ve ping testi yapmaktır. Çoğunuzun zaten Ookla yani tarafından dünyanın en iyi internet hızı testi hakkında duymuş düşünüyorum Speedtest.net . İnternet hızını analiz etmek için web sitelerine de bakabilirsiniz .

Hızınızı test etmek için Ookla’nın Speedtest’i kullanmak çok basittir. Tek yapmanız gereken Speedtest.net web sitesini ziyaret etmek ve TEST BAŞLAT düğmesine tıklamak.

İnternet bağlantısını hızlandırma

Okla’nın Ping Testi sona erdirildi, bu nedenle aynısını yapmak için başka bir araç kullanıyorsunuz. Örneğin, CMD’yi kullanarak aşağıdaki komutla ping testini yapabilirsiniz:

ping websiteaddress -t  Örneğin,ping google.com -t

veya

ping IPadresi -t  Örneğin,  ping 201.58.217.174 -t

2. Tarayıcınızın ve işletim sisteminizin güncellendiğinden emin olun

Ziyaretçilerimizden sık sık “İnternet hızım çok yavaş, ne yapmalı?”, “Windows’ta İnternetim neden yavaş”, “İnternetim Mac / Linux sistemimde neden yavaş?” Şeklinde yorumlar alıyoruz.

Eski ve modası geçmiş bir tarayıcı / işletim sistemi, internet hızınızı da engeller ve bu nedenle sizi web’de gezinme, dosya indirme / yükleme, vb.’nin ortasında sıkışıp kalmanıza neden olur. Tarayıcınızın ve işletim sisteminizin güncel olduğundan emin olun. daha iyi bir hız elde edin. Tarayıcınızı güncellemekte zorlanıyorsanız, en son sürümü doğrudan indirebilirsiniz:

İşletim sisteminizi güncellemek için, bilgisayarınızda uygun güncelleme ayarlarını bulmanız ve işletim sisteminin en son sürümüne geçmeniz önerilir.

3. Arka plan etkinliklerini kontrol edin

İnternet hızınızı yavaşlatmak söz konusu olduğunda arka plan etkinlikleri bir numaralı suçludur. Daha iyi bir internet hızı sağlamak için, makinenizdeki bu gereksiz arka plan etkinliklerini kontrol etmeniz ve sonlandırmanız gerekir.

Windows kullanıcıları CTR + Shift + ESC tuşlarına basarak arka plan etkinliklerini kontrol edebilirken , macOS kullanıcıları Spotlight aramasında “ Activity Monitor ” arayabilir.

Benzer komutlar Linux sistemleri için de kullanılabilir. Örneğin, gnome-system-monitor Ubuntu PC’nizde sistem monitörü uygulamasını başlatmak için devam edebilir ve komutu kullanabilirsiniz  .

Bu arka plan etkinlikleri, sistem güncellemelerini de içerir. Geçici olarak yavaş internet hızı yaşıyor olabilirsiniz. Böylece güncelleme tamamlanır tamamlanmaz internet hızınız normale dönecektir. Sistem güncellemesini her zaman kapatabilmenize rağmen, bu tavsiye edilmez.

4. Daha hızlı internet sörfü için tarayıcı ayarları

İnternet bağlantısını hızlandırma için, Kullanıcılar ayrıca tarayıcılarda bazı ince ayarlar yaparak internette gezinme deneyimlerini geliştirebilirler. Önbelleğinizi ve diğer gereksiz dosyaları düzenli olarak temizlediğinizden emin olun, çünkü bunlar bazen tarama hızınızı yavaşlatmanın ana nedeni olabilir. Ayrıca düzenli kullanmadığınız tarayıcı uzantılarını da silmelisiniz.

Birkaç püf noktasını belirtmek gerekirse, Chrome Chrome’da bazı bayrakları değiştirmek ve Mozilla Firefox’ta bazı ayarları değiştirmek biraz fark yaratabilir. Ancak, tarayıcı RAM’inizi maksimuma çıkarmayı başarırsa önemli bir etkisi olabilir. Bu durumda, The Great Suspender adlı Chrome uzantısına gidebilirsiniz .

5. İnterneti hızlandırmak için DNS hacklemesi

İnternet bağlantısını hızlandırma için, daha hızlı internet için DNS Hack hakkındaki makaleme rastlamış olabilirsiniz . Ya seçebilirsiniz tarihinde DNS, Cloudflare DNS , veya OpenDNS ihtiyaçlarınıza göre. Genel olarak, daha hızlı ve güvenli internet için Google DNS önerilir.

Google DNS yapılandırması için şu IP adreslerini kullanın:

 • IPv4 için: 8.8.8.8 ve / veya 8.8.4.4.
 • IPv6 için: 2001: 4860: 4860 :: 8888 ve / veya 2001: 4860: 4860 :: 8844

Açık DNS yapılandırması için şu IP adreslerini kullanın:

 • IPv4 için:
  • Tercih edilen DNS sunucusu: 208.67.222.222
  • Alternatif DNS sunucusu: 208.67.220.220
 • IPv6 için:
  • Tercih edilen DNS sunucusu: 2620: 0: ccc :: 2
  • Alternatif DNS sunucusu: 2620: 0: ccd :: 2

6. Torrent indirmeyi ve yüklemeyi durdurun

İnternet bağlantısını hızlandırma için, Torrentleri indirmek ve yüklemek bazen internet hızınızı büyük ölçüde etkileyebilir. Ve en kötü yanı, çoğu zaman bu uygulamalar bilgisayarınızı her açtığınızda otomatik olarak başlar. Belki evinizden başka biri bir şeyler indirmek istedi.

Dolayısıyla, iyi bir internet hızı elde etmekte sorun yaşıyorsanız, torrentlerinizin duraklatıldığından emin olun ve kontrol edin. Yazılımı yüklerken “xyzTorrent’i sistem başlangıcında başlat ” seçeneğinin işaretini de kaldırabilirsiniz .

7. Gereksiz yere kullanılan alanı boşaltın

Tam olarak bir yöntem demeyecek olsam da, eski PC’nizde gereksiz yere kullanılan alanı temizlemenin hiçbir zararı yoktur. Bilgisayarınızda kurulu olan ve çalışması için internete ihtiyaç duyan programlar, kullanmıyor olsanız bile hızınızı engeller. Bu nedenle, artık size faydası olmayan programları kaldırmalısınız. Ayrıca, bu programlar tarafından oluşturulan geçici internet verilerini silmeyi unutmayın .

8. Reklam yazılımlarını tarayın ve kaldırın

Reklam yazılımları hem PC’nize hem de internete bir lanettir. Reklam yazılımlarının olumsuz etkilerini, bunların nasıl taranacağını ve kaldırılacağını, daha fazla tartışılacak olan güvenlik düzeltmeleri bölümünde açıkladım.

Daha hızlı internet için donanım düzeltmeleri

1. Wi-Fi’nizle ilgili sorunları bulun

İnternet hızınızı İnternet hızınızı sadece yazılımınız yavaşlatmaz, donanımınız da onu etkileyebilir. Daha önce,  akıllı telefonunuzda veya tabletinizde çalışan ve WiFi sinyalinizin kalitesini kontrol eden Ofcom Wi-Fi denetleyici uygulaması hakkında yazmıştık . Bu nedenle, size tavsiyem, sorunu tespit etmek ve Wi-Fi bağlantınızı iyileştirmek için Ofcom veya benzeri herhangi bir Wi-Fi denetleyici uygulamasını indirip yüklemenizdir.

Makinenizde internet hızını artırmak için küçük düzeltmeleri öğrenmek için aşağıdaki noktaları okuyun.

2. İyi bir bağlantı elde etmek için Wi-Fi yönlendirici yerleşimi

WiFi yönlendiricinizin konumu, Wi-Fi sinyal gücünüzü artırmada ve dolayısıyla daha iyi internet hızı elde etmede çok önemli bir rol oynayabilir. Araştırmaya göre, yönlendiriciniz merkezi bir konuma ve bir yüksekliğe yerleştirilmelidir. Yönlendiricinizi Mikrodalga fırından uzak tutun ve daha iyi yatay erişim için anteninizi yukarı ve daha iyi dikey erişim için yanlara doğru yönlendirin.

3. Doğru Wi-Fi kanalını seçin

Üst üste gelen kanal, Wi-Fi sinyalini de engeller ve internet hızınızı düşürür. Doğru Wi-Fi kanalının seçilmesi arayüzü azaltır ve Wi-Fi performansınızı artırır. Örtüşme çoğunlukla yakındaki kanallarla yapılır, bu nedenle kanallar 1, 6 ve 11’in seçilmesi, yeterince aralıklı oldukları ve çakışmadıkları için en iyi seçenektir (resimde gösterildiği gibi).

4. Wi-Fi’nizi bira kutusuyla güçlendirin

Bazılarına göre bu yöntem komik görünebilir ama aslında işe yarıyor. Bira kutusunu, cihazlarınız bira kutusunun içbükey ve parlak tarafına bakacak şekilde kesip antenin etrafına yerleştirin. Sonuç olarak, Alüminyum daha önce başka yönlerde boşa harcanan sinyali size doğru yansıtabilir ve size güçlü bir Wi-Fi sinyali verebilir.

Ancak bu yöntemin bir tarafı bloke olacağından kendi sınırlamaları vardır. Yani, her seferinde onu ayarlamanız gerekir.

5. Wi-Fi hızınızı artırmak için en iyi uygulamalar

Daha hızlı internet hızından bahsederken sadece küçük korsanların işe yaraması değil.  Daha iyi ve daha hızlı bir internet hızı elde etmek için şu en iyi uygulamaları takip etmelisiniz :

 • Yönlendiricinizin donanım yazılımını kontrol edin ve güncelleyin.
 • İnternet yönlendiricinizi parola ile koruyun.
 • Eski cihazların bağlantısını kesin.
 • Telsiz telefonlar, mikrodalgalar, bebek monitörleri vb. Cihazlardan gelen sinyal parazitini kontrol edin.

6. Sinyali güçlendirmek için tekrarlayıcı kullanın

Büyük bir evde bir Wi-Fi yönlendirici kullanıyorsanız ve yönlendiriciniz yeterince güçlü değilse, yavaş bir Wi-Fi sinyali sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Wi-Fi ağınızı genişletmek için genellikle bir tekrarlayıcı kullanmanız önerilir. Ya eski bir yönlendirici kullanabilir ve onu tekrarlayıcı olarak kullanabilir ya da mevcut yönlendiriciyi köprülemek için yeni bir tekrarlayıcı kullanabilirsiniz.

Günümüzde var olan daha yeni bir teknoloji, birden çok küçük ağ yönlendiricinin farklı odalara yerleştirildiği ağ iletişimidir. Evinizin her köşesinde sorunsuz bir şekilde geçiş yapmak ve daha hızlı internet sağlamak için birbirleriyle konuşabilirler.

7. Mümkünse Wi-Fi üzerinden Ethernet kullanın

Wi-Fi daha kullanışlı olsa da, kablolu bağlantıların kablosuz bağlantılardan çok daha iyi olduğunu kabul etmeliyiz. Bu nedenle, mümkünse, daha güvenli, daha hızlı, daha düşük gecikme süresi ve kablosuz parazit sorunları olmadığı için kablolu bir bağlantı kullanın.

Ama yine de, istediğiniz bağlantı türünü seçmek size kalmış. Makalenin başında size hız testi ve ping testinden bahsetmiştik – testleri yapın ve sizin için ne tür bir bağlantının uygun olacağına karar verin.

8. CMD kullanarak interneti hızlandırın

Windows’ta Komut İstemi çok soyut düzeyde çalışır. CMD’yi kullanarak , portlarla, Flush DNS tablosuyla doğrudan etkileşime girebilir ve hatta internetten indirmenin en önemli faktörlerinden biri olan TCP alma pencerenizi bile ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, Microsoft Windows’un internet ile etkileşim şeklini de tanımlayabilirsiniz (arka planda Microsoft ayrıca internet bağlantısını sınırlar).

‘Pencere Otomatik Ayarlama Seviyesini Al’ ‘Normal’ olup olmadığını kontrol etmek için CMD’de aşağıdaki komutu kullanın:

 netsh arabirimi tcp global göster

Bu komut size TCP genel parametrelerinin bir listesini gösterecektir ve ‘Pencere Otomatik Ayarlama düzeyini al’ sonucunun ‘Normal’ olmadığını görürseniz, bu komutu alma pencerelerini normale ayarlamak için gidin.

netsh int tcp global autotuninglevel = normal ayarla

Yardımcı olabilecek başka bir komut da

netsh arabirimi tcp sezgisel tarama devre dışı bırakıldı

Bu komut, Microsoft’un internet hızını sınırlayan sezgisel algoritmasını devre dışı bırakacaktır.

9. Donanımı temizleyin, ısınmasına izin vermeyin

Bu yöntem doğrudan internetinizi hızlandırmaz, ancak CPU’nuzu serin tutmak her zaman iyi bir şeydir. Aşırı ısınma, sisteminizi yavaşlatır ve donanımınıza zarar verebilir. Bilgisayarın soğutma sistemi fanlar, ısı alıcıları, havalandırma delikleri vb. Bileşenlerden oluşur ve her türlü arıza sorunlara neden olabilir.

Yüksek internet hızı için güvenlik düzeltmeleri

1. Kötü amaçlı yazılımları ve reklam yazılımlarını tarayın ve kaldırın

Farklı anketlere ve raporlara bakarsanız, kötü amaçlı yazılım ve reklam yazılımı risklerinin artmakta olduğunu fark edin. Bu risklerle başa çıkmak için etkili bir antivirüs ürünü kullanmanız ve bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılım, virüs, reklam yazılımı, fidye yazılımı vb. İçin düzenli olarak taramanız önerilir .

İşletim sisteminizle birlikte antivirüs çözümünüzün güncel olduğundan ve en iyi korumayı sunduğundan emin olun.

2. Yönlendiricinizi bilgisayar korsanlığı saldırılarına karşı kontrol edin ve koruyun

Geçmişte yapılan araştırmalarda WiFi yönlendiricilerin siber saldırılara karşı nasıl savunmasız olduğunu gördük . Yaygın olarak kullanılan WPA2 güvenlik protokolünde de büyük bir kusur keşfedildi . Wi-Fi’nizi hacklemenin amacı, hassas bilgileri çalmaktan internet için Wi-Fi bant genişliğinizi kullanmaya kadar her şey olabilir. Tespit edilmezse, bu size büyük zarar verebilir. Bu yüzden öncelikle yönlendiricinizdeki güvenlik açığını kontrol etmenizi ve gerekli önlemleri almanızı tavsiye edeceğim.

Bir sonraki noktada, yönlendiricinizin saldırıya uğramasını önlemek için bazı adımları da kapsayacak olan ağ güvenliği hakkında daha fazla bilgi vereceğim.

3. Ağ Güvenliğini ayarlayın

Korunma tedaviden daha iyidir. Ağ güvenliğini ayarlamak, istenmeyen izinsiz girişleri önlemek için harika bir yol olabilir. Yönlendiriciler ve anahtarlar gibi ağ cihazlarınızın doğru şekilde yapılandırıldığından ve parola korumalı olduğundan emin olun.

Aşağıda, Wi-Fi yönlendiricinizin saldırıya uğramasını önlemek için birkaç adım bulunmaktadır. Aynı konudaki ayrıntılı makaleyi okumak için bu bağlantıyı da ziyaret edebilirsiniz .

 1. Güvenlik duvarını açın.
 2. WPA2 veya daha yeni WPA3’ü (Wi-Fi korumalı erişim) etkinleştirin.
 3. Varsayılan SSID ağ adını değiştirin.
 4. Güçlü bir parola veya parola kullanın.
 5. Uzaktan yönetimi devre dışı bırakın.
 6. MAC filtresini ve günlük kaydı özelliğini etkinleştirin.

İnternetin nasıl hızlandırılacağına dair sizinle paylaşmak zorunda olduğum tüm yöntemler bunlardı. Devam edin ve bunları deneyin ve yararlı bir yöntem bulursanız bizimle paylaşabilirsiniz.

İnternet bağlantısını hızlandırma için bir çok yol mevcut umarım bu makale size yardımcı olmuştur.

Bir başka makale:  Hızlı internet için yapılması gerekenler

 

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli