e
sv

İnternetin Görünmez Yüzünü PrivateHackers Yöneticisi KatiB Anlatıyor!

avatar

Omer

 • e 2

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Herkese merhaba sevgili siber basın okurları. Bugün farklı bir konsept ile Türkiye’nin En Etkili Hack Gruplarından biri olan PrivateHackers hack grubunun yöneticisi katib ile sohbet ettik, sormak istediğimiz soruları sorduk. Eğer sizinde sormak istediğiniz sorular olursa yorumlarda belirtebilirsiniz.

KatiB Kimdir?

 • Siber Basın:
  Şimdi öncelikle sizi tanıtmak ve tanımak istiyoruz. Hack hayatınıza nasıl başladınız? Sizi buraya çeken etkenler nelerdir?
 • Katib: 23 yaşında yeni üniversite mezunu biriyim. Hastalık yüzünden tam mezun olamadık ama sağlık daha önemli 🙂  Mardin’liyim. Hack’e 2016 başlarında girdim. O zaman da liseden mezun olmuştum ve zamanımın çoğu bilgisayar başında geçiyordu. Benim de gördüğüm haberler yüzünden az da olsa merakım olmuştu. Merağımı gidereyim bakayım neler var diye bakarken bugüne kadar gelmiş olduk. Herhangi bir etken yok beni buraya çeken ama bilgisayar işleri uğraşan insanlar bence bir noktada bu işlere merak salıyor. Bir oyun indirirken hilesi nasıl olur vesaire gibi. Benim de bu yoldan çıkarak gelişti

 

 • Siber Basın: Peki ilk adımınız ne oldu? Şimdiki çoğu meraklı kitle gibi hack forumlarında mı bulundunuz?
 • Katib: İlk üye olduğum forum Ayyıldız idi, o da haberlerde fazlasıyla gördüğüm içindi. Çünkü haber siteleri diğer hack forumlarını haber yapmıyordu. Orada da çok fazla durmadım zaten başka forumların olduğunu öğrendiğim zaman. Ardından Cyberizm’e üye olmuştum. Orada kendimi geliştirdim ve daha iyi anlamaya başlamıştım hack kavramı vesaire. Tabii benim kendimi geliştirdiğim web hack oldu. Şu ana kadar toplamda 5 hack forumunda tek olmuşumdur en fazla.
 • Siber Basın: Kanayan yaraya parmak bastınız. Türk haber medyalarında maalesef çoğu başarılı hack gruplarının haberlerini göremiyoruz… Şuan da çoğu insan Ayyıldız Tim ve istisna hack gruplarından başka bir grubun adını duymuyorlar. Sizce bu durumu etkileyen şeyler nedir? Yapılan icraatler mi yoksa basın yayın yapılanması mıdır?
 • Katib: Ülkemizin bu tür haberlere kulak asmaması en önemli nokta bence. Halkın çoğu şu an web dünyasında bu kadar şeyler olduğundan bile haberdar değil ve medya bu tarz haberleri gereksiz görüyor olabilir. Bir diğer unsurda hack falan deyince bunu yasa dışı olarak görüyor olduklarından olabilir. Ancak siz haberinizi göndeririseniz belki haber yaparlar belki yapmazlar belli olmaz. Ülkemiz dışındaki ülkelerde bu tarz olaylar haber oluyor ki Türk hackerların saldırıları televizyon kanallarında çıkmazken saldırıya uğrayan devletler de haberler de çıkıyor

 

 • Siber Basın: İşin bir yanında asparagas haberlerde çoğunluğunu arttırmaya başladı. Sahte kanıtlar ile ün, şöhret, mirror kasmak için gece gündüz uğraşıyorlar ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında?
 • Katib: Bu hack aleminde adam akıllı iş yapanlar bu tarz şeylere ihtiyaç duymazlar zaten, yapan kişilerde ya adları duyulsun diye yapıyorlardır ya da yaranmak istedikleri bazı yerler vardır onlar için öyle gereksiz işlerle uğraşmaya çalışıyorlar. Benim amacım hiçbir zaman öyle bir düşünce içinde olmadı ve olmazda. Amacım hem Türk defacerlerin olduğunu göstermek hem de yeni şeyler öğrenmektir. Ve bu şekilde işinizi yaparsanız ne asparagas haber yapmaya ihtiyaç duyarsınız ne de başka bir şey..
 • Siber Basın: İnce düşünceniz gibi düşünceler olduğu sürece hack dünyasında Türklerin sesi ilelebet duyulacaktır. Peki bu işe ilk olarak hangi icraat ile girdiniz? Hangi yöntemleri kullandınız?
 • Katib: İlk başlarda çoğu kişinin merak saldığı şekilde yapıyordum. Brute Force tarzı programlar kullanıyordum. Ama bir yerden sonra tıkanınca farklı çözümler aramaya başlıyorsunuz. O yüzden sürekli farklı açıklar vesaire ile uğraşarak bir siteden daha fazla site hacklemeye başladım tabii bu öğrenmeye çalıştığım zamanlarda web hack’e olan merağın fazla olmasından dolayı yeni bilgiler öğrenmek daha kolay oluyordu.

Exploit kullanmak günümüz kavramı ile lamerlik midir?

 • Siber Basın: Şuan da günümüzde defacer sözü yerini program yardımı ile site hacklemek adı altında lamer’e bıraktı. Sizce bu doğru bir kavram mı? Günümüzde Linuxta kullanılan exploitleri kullanmak aynı işe giriyor mu?
 • Katib: Bence değil, nasıl ki şu an biz bu mesajlaşma platformunu kullanıyorsak programlar ile de deface yapmak normal bir şey. Yoksa kendi mesajlaşma programımız yok diye böyle bir hitapta bulunulacaksa herkes bir lamer o zaman. Elbette ki bu araçları kendi kodlamamız olsa daha güzel olurdu ama bu kişisel bir şey. İsteyen kendi programını yazar onu kullanır ister hazır olan bir şeyi alır kullanır. Bu yardımcı araçlar işimizi daha çok kolaylaştırdığı için sıklıkla kullanılıyor. Örneğin bir yükü el arabası yardımıyla başka bir yere taşımak gibi. Ama bunlar dışında bol zamanı olup belli bir hedefi olan varsa program kullanmayıp işini görebilir, ne kadar görecekse artık?

 

 • Siber Basın: Peki ilerisi için ne düşünüyorsunuz? Sizce hack dünyası nasıl ilerliyor?
 • Katib: İlerisi için pek fazla bir şey düşünmüyorum, ben şu an mevcut durum yüzünden oldukça boş vaktim olduğu için uğraşıyorum. Zaten 2.5 yıldır bakmıyordum. Yıl başından itibaren başlamıştım. Olur da bir işe falan başlarsam daha az vakit geçireceğim kendi adıma. Ama bu işleri bırakmak kolay olmuyor sanırım 😀 , hack dünyası her geçen gün büyüyor. Ben her ne kadar web hack ile uğraşsam da hack kavramının sadece küçük bir noktası. Devletler artık bunu göz önünde olmasa da el altından destekliyor ve buna yönelik çalışmalar yapmaya devam ediyorlar. Şahsen kendim bunu hobi olarak gördüğüm ve iş olarak yapmayacağımı bildiğim için öylesine uğraşıyorum ama gerçekten benim ilgim var ve iş yapmak istiyorum diyen varsa kendini bu tür konularda geliştirerek çok iyi yerlere gelebilir.

 

 • Siber Basın: Hack hayatınız boyunca kendinizi tebrik ettiğiniz, önemli bir icraatiniz oldu mu? Hatırlıyor musunuz?
 • Katib: Kendimi tebrik ettiğim noktalar oluyordur elbet. Deface yaparken öyle seçtiğim bir hedef olmuyor. Elime geçen sitenin serverini bypass edip diğer sitelere ulaşmaya çalışıyorum ve onlara index atmaya. Web hackin aktif olduğu zamanlarda ülkemiz adına önemli günlerde 18 mart 19 mayıs gibi günlerde toplu hack operasyonları olurdu. Bunlarda oldukça önemli işler yapıyorduk, bazen serverlarda devlet siteleri denk geliyordu o daha da iyi oluyordu. Bir ara almanya hollanda operasyonu yapmıştık onda da hatırı sayılır site hacklemiştik. Haberinizde de yazmıştınız zaten ama ülkemizde duyulmadı bile. Bu geçen 18 martta da 500’den fazla site hackledim ama o zaman tek olduğum için bundan kimsenin pek haberi yok.. Şanslı bir servera denk gelmiştim ve yine 250 sitelik hollanda sitesinin anasayfasına index basmıştım. http://newwavefilmfest.com/ bu sitede index hala duruyor 😀

TheWayEnd?

 • Siber Basın: Hala bu tarz indexler görmek gerçekten çok güzel. Peki sizinle ilgili son sorum, TheWayEnd efsanesini sürdürmeye devam ediyorsunuz. Bunun nedeni nedir? Kendisi ile nasıl bir samimiyetiniz / geçmişiniz bulunmakta?
 • Katib: TheWayEnd ile, Cyberizm’den sonra Spy’a geçtiğim zamandan beri tanıyorum. Bende onu acaba nasıl bu kadar site hackliyor diye merak ediyordum. Spy’a üye olduktan sonra onunla samimi olduk. Benden yaşça büyük zaten. Abiliğini gösteriyordu. Ben elimdeki server’ları ona atardım o rootlardı öyle zone alırdık. Sürekli iş birliği içinde site hackliyorduk. Ben de server’ları bypass eder tek tek zone alırdım :D, güzel günlerdi. Ama ne yazık ki kendisi PrivateHackers kapandıktan sonra bıraktı ve o zamandan beri iletişim kuramıyorum. Onun adına zone almam da bu yüzden. Ki ben genelde üye olduğum platform adına zone alırım. Zone-h’ta iyi bir sıralaması olduğu için ve Türk defacer sayısı azlığından onun adına kayıt alıp onun adını yaşatmaya çalışıyorum.

Portalul de turism al județului, atacat de hackeri turci

zaten indexlerde kullandığımız sözlerde onun söylediği; Efsaneler unutulunca ölür’dür

 • Siber Basın: Kendisi gerçekten büyük bir hacker, PrivateHackers döneminde de büyüklüğünü gösteriyordu.

Privatehackers Hakkında!

 • Siber Basın: Neden kurulma gereği duydu PrivateHackers?
 • Katib: O zamanlar bir sürü hack forumu açılıyordu, Private yöneticileri Spy’da yöneticiydiler ve arada bir anlaşmazlık oldu o yüzden böyle bir sorun oluştu onun yerine de PrivateHackers yeni bir soluk getirmek adına kuruldu.
 • Siber Basın: Bu güçlü ekibin içinde kimler yer aldı? Biraz bahsedebilir misiniz? Nasıl birden adını duyuran hack platformlarından oldu?
 • Katib: Yönetici kadrosu bilinen ve zamanında iyi işler yapan kişilerdi zaten. TheWayEnd, El_CeWad, St0rm, Alp3r, Adbes, Blackbox ve ben. Bu yönetici kadrosu sayesinde kısa zamanda oldukça iyi işlere imza atarak adımızı herkese duyurduk ve amacımızdan biri olan elite hackers yolunda ilerlemeye çalıştık.
 • Siber Basın: Cidden büyük isimlerden bahsediyoruz. Büyük bir dönüm noktası oldu PrivateHackers’in kurulması. Peki bu grup kurulduktan sonra spyhackerz e karşı nasıl bir tavır takındınız? Yani o dönüm noktasını gerçekleştiren olay neydi? Bu isimler şuan ne yapıyor?
 • Katib: Olayı bende tam olarak bilmiyorum ama web camiasında öyle şeyler olur. Eğer kırıcı bir şey olsaydı siteyi açarken açılacak olan ilk konu SpyHackerz’in hacklenme konusu olurdu. Çünkü arada uzun yıllar süren bir birliktelik vardı. PrivateHackers kadrosundaki kişiler web’i bırakıp gerçek hayatta ki işlerine daha fazla önem vermeye başlamışlardır. Ben de iş hayatıma başladığımda aynı şekilde davranıyor olacağım. Çoğunun bir iş hayatı vardı zaten.
 • Siber Basın: Zaten PrivateHackers kurulduktan ve PowerHack ayrılmasından sonra spyhackerz çöküşe girdi diyebiliriz. Hatta yaklaşık 1-1.5 sende toparladı kendini. Bu güçlü isimler forumun kaderini belirledi desek yanlış olmaz. Şimdiye bir Ayyıldız Tim kadar medyada duyurulmuş bile olabilirdi

 

 • Peki PrivateHackers ile nasıl bir ilerleme kat ettiniz? Forum yanlış hatırlamıyorsak bir dönem kapatılıp yeniden açılmıştı.
 • Katib: Ne yazık ki öyle ama biz medya konusunda twitter da aktif olmaya çalıştık o yüzden medya da birkaç haber yapıldı oldukça iyi bir ilerleme yapıyordu PrivateHackers, yaptığımız işlerden dolayı domain banlanmıştı bir süre o yüzden kapalı kaldı. Daha sonra da bir sabah uyandığımda kapandığını görmüştüm benimde haberim yoktu.
 • Siber Basın: PrivateHackers olarak en çok ses getiren operasyonlarınız Kudüs için ve Hollanda & Almanya ve İtalyaya düzenlediğiniz saldırılar oldu. Bu saldırılar hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce medyada nasıl bir izlenim yarattı?
 • Katib: Bizler için oldukça güzel bir işti. Medyada da hem ülkemizde hem de hollanda ve alman haber sitelerinde de haber oldu. Hatta bu saldırılardan sonra Picasso yöneticimizin profil fotoğrafı kullandığı için onu ifşa etmişlerdi :D, ülkemiz medyasında birkaç haber sayfası paylaşmıştı bir de Twitter da gündem yapmıştık 🙂 güzeldi.
 • Siber Basın: Peki şimdi soracağım soru konuyu takip edenlerin elbet çoğu tarafından merak ediliyordur.

PrivateHackers nasıl hacklendi? Daha sonra ne gibi kararlar alındı?

 • Katib: Bir ara Adbes’in hesabı çalınmıştı, onu da nasıl yaptılar bilmiyorum ama yapan kişi sürekli bu işlerle uğraştığı için onunda hesabını ele geçirmişti. Gece olmuştu bu olay benim sabah haberim olmuştu ondan önce kuruluşa TheWaydEnd, st0rm , Adbes ,Katib, BlackBox, PİCASSO, ALP3R, el-cewad bunları eklersek her ne kadar buna tam anlamı ile bir hack denmese de öye bir üzücü durum olmuştu ne yazık ki ardından hem yöneticilerin günlük yaşantılarına dönmesi hem de sitemizi barındıran host ve domain sağlayıcılarının sıkıntıları yüzünden siteyi kapattık. 2 kere Godaddy ban yemiştik ve can sıkıcı bir hal almaya başlamıştı. Uzun bir süre cevap beklemek ve tekrar aynı duruma düşmekten.
 • Siber Basın: Forum cracklemek bile moda oldu bu dönemde. Sizce Adbes gibi bir isim sosyal mühendisliğe kurban gitmiş olabilir mi?
 • Katib: Dediğim gibi tam bilmiyorum ama onun hesabını alan kişi Ayar, ve o bu tür konularda bir çok forumu etkilemiştir. Tam bilmemekle beraber sm kurbanı olmuş olabilir. Yaptığı tek şey konuları düzenleyip Cracked by Ayar veya Hacked by Ayar demesidir ama şahsi sitesi birçok defa index yedi.
 • Siber Basın: Bu işler dönüşümlü diyorsunuz. Bir kişi bize mail üzerinden bu olayın yöneticilerin sıkıldığı forumu kapatmak için bahane bulduğu için hacklenmiş gibi gösterdiğini söylemişti. Ne kadar doğrudur? Bu güvenlik zaafiyetinin artık herkesin kendi hayatına çekilmesi nedeniyle yaşandığı söylenebilir mi?
 • Katib: Gerçekten bilmiyorum ama eğer öyle bir şey olsa bile kendimizi o kadar iyi bir yere getirdikten sonra kendimizi neden rezil edecek bir şekilde kapatalım ki. Beraber ortak kararlar alınıp açıldığı gibi yine aynı şekilde ortak bir karar ile Anasayfaya kendi indeximizi atar kapatırdık. Sanmıyorum ki hiçbir hack forumunun yöneticileri sıkıldığı ve kapatmak istediği için böyle bir şey yapar.

SpyHackerz?

 • Siber Basın: Spy da son durum nedir peki? Nasıl bir yenilenmenin içinde?
 • Katib: Spy, uzun yıllardır ayakta olan bir forum ve güncelliğini korumakta. Bir hack forumu dışında artık bir webmaster forumu. İnsanlar ticaret yapıp para kazanabiliyorlar. Bu aralar daha çok revaşta olan sosyal medya hack olduğu için de genelde ona yönelik icraatlar daha fazla.
 • Siber Basın: Dediğiniz gibi son zamanlarda webmaster ve ticaret forum adını aldı sizce ne kadar doğru bir hack forumunda ticaret yapmak?
 • Katib: Artık hack sadece bir kavram forumlarda. Çoğu kişi bu işlerden para kazanmak istiyor. Ve genellikle sosyal medya hesapları satılıyor ve vip bölümün de buna yönelik özel konular paylaşılmakta. Spy’da güncelliğini koruduğu için bu işlerde en iyi forum her gün bu işlerle uğraşanlar yüksek takipçili hesaplar hacklemekte.

 Katib ismi nereden geliyor?

 • Katib: Daha önce hacker047 adını kullanıyordum ama bu adı kullanmadan önce ve hazır yeni siteye geçiyoruz derken değiştireyim dedim çünkü o zamanlar oldukça yazı yazma ile uğrşıyordum. Makale, kısa hikayeler, şiir deneme vesaire. Yazı yazmayı seviyordum ben de o yüzden Katib diye kullanmayı tercih ettim.
 • Siber Basın: Gerçekten güzel tercih. Peki son soruma geldim. PrivateHackers tekrar kurulabilir mi? Bu efsane isimleri yeniden bir arada görebilir miyiz?
 • Katib: Sanmıyorum, yukarıda da belirttim. Kurucu üyeler artık gerçek hayatları ile meşgul ve dönmeye de niyetleri yok. Ben de belirttim zaten, iş hayatı vesaire başlarsam aynı şekilde pasif kalacağım. Belki onlarda sadece uzaktan izliyorlardır ya da tam anlamı ile bırakmışlardır. Şu anlık sadece storm ile iletişimim var. O da aynı şekilde işleri ile uğraşıyor.
 • Siber Basın: O halde hack dünyası bu süreçte size ne kattı?
 • Katib: Çoğu ile gerçekte tanışamasam da güzel dostluklar ve kendi güvenliğimi kendim yapabilme, html ve az da olsa php öğrenerek site kurup para kazanma gibi güzel yanları oldu.
 • Siber Basın:
  İllegal yollar yerini legale bıraktı diyorsunuz yani ?
 • Katib:
  Aynen öyle, bir merakla başladı onu da güzel bir yöne yönlendirmek istedim.

 

Bugün ses getiren Türk hack gruplarından PrivateHackers’in yöneticisi katiB ile hack ve hack grupları hakkında konuştuk. Kendisine bizlere yardımcı olduğu için teşekkür ediyoruz. Eğer bu şekilde sohbetlerin devamını isterseniz yorum olarak belirtmeyi eksik etmeyin. Sevgilerle, esenlikle kalın.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Avatar
 • Katib6 ay önce
 • Bu güzel röportaj için teşekkürler 🙂