Sıradaki içerik:

Merkez Bankası’nın ödeme sistemi FAST hizmete giriyor

e
sv

İnternette Kişisel Verilerinizin Kullanılmasını Engelleyin!

239 okunma — 12 Kasım 2020 19:11
avatar

Omer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Merhaba sevgili siber basın okurları. Web sitelerinde dolaşırken mutlaka İnternette Kişisel Verilerinizin Kullanılmasını Engelleyin. Bu makalemizde verileriniz nasıl işleniyor? bunlardan bahsedeceğiz.

Kişisel Verileriniz Nasıl Kullanılır?

Tüm kişisel verilerinizi bilmeden çevrimiçi olarak dağıtmak söz konusu olduğunda, bunun olmasını önlemek için atmanız gereken adımlar vardır. Günümüzde internet ile ilgili sorun, herkesin artık her şeyi kolaylıkla yapmasına izin veren birçok özelliği ile çok rahat büyümesidir. Bunlar, web sitelerine kişisel bilgi vermeyi, güvenli olmayan sitelere kredi kartı numaralarını girmeyi ve en samimi sırlarımızı sosyal medya sitelerinde ifşa etmelerini içeriyor. Bununla birlikte, olayların farkında olmak ilk adımdır. Ne kadar bilgi verdiğinizin farkında olduğunuzda, çevrimiçi olduğunuzda daha güvenli seçimler yapmaya başlayabilirsiniz.

İnternette Kişisel Verilerinizin Kullanılmasını Engelleyin!

Çevrimiçi verilerinizi korumanız söz konusu olduğunda, bazı basit yöntemlerle güvende tutmak istersiniz. Online kimlik hırsızlığını önlemek için kullanabileceğiniz birkaç yaygın yol aşağıda listelenmiştir:

Şifrelerinizi Değiştirin!

Yapmanız gereken ilk adım, tüm şifrelerinizi değiştirmektir. Çevrimiçi yaptığınız her şey ve her hesabınız için farklı şifreler kullanmanız şiddetle tavsiye edilir. Şifrelerinizi değiştirirken akılda tutulması gereken bir başka şey de onları aynı anda hem benzersiz hem de rastgele hale getirmektir. Hesaplarınıza en fazla güvenliği sağlamak ve hacklemeyi önlemek için çıplak gözle görünen anlamsız olan çeşitli harfler ve sayılar kullanmak olacaktır.

VPN Kullanın!

Bir VPN kullanmak, herkese açık bir ağda olduğunuzda verilerinizi koruyacaktır. NordVPN ve ExpressVPN’e karşı her VPN türü için farklı artıları ve eksileri göz önünde bulundurmak ve hangilerinin sizin için en uygun olacağını bilmek istersiniz. VPN kullanmak, yalnızca kafelerde gezinirken değil, aynı zamanda apartman binanızda veya apartmanlarınızda bulunan halka açık kablosuz ağınız varsa sizi korur. Bu, verilerinizi ve çevrimiçi olarak yaptığınız her şeyi bu sistemlere kolayca girebilecek bilgisayar korsanlarından ve log kayıtlarından koruyacaktır.

Uyku Modunu Kullanın!

Bilgisayarınızı kapatmak, gece WIFI bağlantısını kesmek, uygulamalardan ve web sitelerinden çıkış yapmak, saldırıya uğrama veya özel bilgilerinizin online olarak çalınması riskinizi büyük ölçüde azaltabilir. 

Her Şeyi Şifreleyin!

Şifreleme, gönderdiğiniz her şeyin ve aldığınız her şeyin içeriğini karıştırabileceğiniz anlamına gelir. Buna uçtan uca şifreleme denir ve her şeyin bilgisayar korsanlığına karşı korunmasını sağlar. Mesela Facebook gibi mesajlaşma uygulamalarında gönderdiğiniz tüm bu metin mesajlarını düşünün. Bu mesajların hiçbiri herhangi bir tür şifreleme sağlamaz ve her şey platformun sunucusunda çeşitli konumlarda saklanır. Bunlar saldırıya uğrayacak olsaydı, tüm mesajlarınız onları görmek isteyen herkes tarafından açıkça okunabilirdi. Bunları şifrelemek, görünümlerini karıştırır ve telefonunuzun, bilgisayarınızın veya platformun sunucusunun saldırıya uğraması durumunda onları korur.

Cihazlarınızı Koruyun!

Telefonunuzu korumak, bilgisayarınız kadar önemlidir. Aslında, telefonunuz da bilgisayarınız kadar saldırıya uğrayabilir. Kullanmadığınız zamanlarda telefonunuzu her zaman kilitli tutmayı unutmayın. Tüm web kameralarını hem bilgisayarınızda hem de telefonunuzda her zaman kapalı tutun. Çalınması durumunda hem telefonunuzu hem de bilgisayarınızı nasıl sileceğinizi bilmek de önemlidir. 

Yapması ve bakımı kolay olan bu yöntemlerle, saldırıya uğrama riskinizi büyük ölçüde azaltabilirsiniz. Tüm aygıtlarınızı korumak hayati önem taşır ve her zaman VPN kullanmak gibi koruma yöntemlerini açık tutmak şiddetle tavsiye edilir. Tüm bu ipuçlarını takip etmek, tüm web tarama etkinlikleriniz için sizi güvende tutacaktır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli