Sıradaki içerik:

İnsanların % 15’i evcil hayvan isimlerini şifre olarak kullanıyor

e
sv

IP adresimi nasıl gizlerim?

01 Mayıs 2021 16:45
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

IP adresimi nasıl gizlerim?

IP adresimi nasıl gizlerim? konusunu sizler için araştırıyoruz. IP adresi, internetteki arama kartınızdır. Bir web sitesini her ziyaret ettiğinizde veya çevrimiçi bir hizmeti kullandığınızda, hedef sunucu tarafından görünür hale gelir. Sorun? Eh, IP adresiniz konumunuzu hatta kimliğinizi belirlemek için yeterlidir ve ağınızdaki karşı siber saldırı başlatmak için kullanılabilir.

Ancak, doğrudan ev ağınıza ve kimliğinize giden daha yolları kapamak içini ip adresinizi gizlemek için bir çok yöntem vardır. Bu makalemizde IP adresi gizleme yollarından bahsedeceğiz. 

IP Adresi Gizlemenin Yolları

Bir IP’yi gizlemek, internete farklı bir IP görüntülemek anlamına geliyor, ev yönlendiricinizin IP adresi olmayan bir IP.  Bir IP’yi tamamen kullanmaktan kaçınamazsınız çünkü IP’siz bağlantılar imkansızdır. Bununla birlikte, IP adresinizi maskeleyebilirsiniz ve işte şu şekilde:

VPN kullanın

 • Sağlayıcınıza bağlı olarak ücretsiz veya ücretli olabilir
 • Ücretsiz sağlayıcılar çok güvenli olmayabilir, bu nedenle ücretli bir sağlayıcı aramanız gerekebilir

ISS’nizin, hükümetinizin, reklamverenlerin veya bilgisayar korsanlarının görüşlerinden kaybolmanın en farklı yolu bir VPN veya Sanal Özel Ağ kullanmaktır. Bu yöntemi kullanarak harici bir sunucu üzerinden bağlanabilirsiniz . Bunu yapmak, VPN sunucusunun IP adresi size aitmiş gibi görünmesini sağlayacaktır.

VPN’ler yalnızca IP adresinizi gizlemekle kalmaz, aynı zamanda bağlantınızı da şifreler, böylece ISS’niz bile ne yaptığınızı söyleyemez . Görebilecekleri tek şey bir VPN kullanıyor olmanızdır.

VPN’ler, torrent istemciniz dahil tüm bağlantınızı güvence altına alır, böylece telif hakkı ihlali hakkında bir mektup alma endişesi duymadan tüm LinuxISO’larınızı indirebilirsiniz. Bazı sağlayıcıların daha yüksek hızlara izin verecek şekilde ayarlanmış özel P2P veya akış sunucuları bile vardır.

Proxy kullanın

 • Bol miktarda ücretsiz proxy vardır.
 • Veri yönlendirme, VPN’lere kıyasla özel değildir.

Vekil bir fakirin VPN olduğunu. İnternet bağlantınızı bir aracı sunucu üzerinden yönlendirerek de çalışır . Ancak bu durumda bağlantı varsayılan olarak şifrelenmez. Yapılandırmaya bağlı olarak bazı koruma önlemleri alınabilmesi için hala bir güvenlik duvarı veya web filtresine sahip olabilirler.

Tor kullanın

 • Ücretsiz ve çok özel ağ
 • Sizi takip edebilecek çok sayıda haydut düğüm var

Tor ağı bunu ölçekleme ve özgür yaparak vekil formülü geliştirir. Tor tarayıcısını kullanarak kullanıcılar , rastgele seçilen bir “gönüllü düğümler” veya sunucular ağı aracılığıyla internete bağlanırlar . Veriler, hedefine ulaşmadan önce en az 3 düğümden geçer. Ayrıca yolculuğun her noktasında şifrelenir ve herhangi bir düğümün ne yaptığınızı bilmesini imkansız hale getirir.

Ziyaret ettiğiniz web sitesi açısından gerçek IP adresiniz görünmezdir . Bunun yerine, trafiğinizin geçtiği son düğümün IP adresi artık IP adresinizdir.

Olumsuz yanı, Tor ağının daha yavaş tarafta olmasıdır. Yani, büyük olasılıkla video akışının veya dosya indirmelerinin keyfini çıkaramayacaksınız. Her veri paketinin size ulaşana kadar dünya üzerinde ileri geri atlaması gerektiğini düşünürsek, bu kaçınılmazdır.

Herkese açık wifi kullanın

 • Ücretsiz çözüm
 • Bazı halka açık kablosuz ağlar güvenli olmayabilir

Muhtemelen IP adresinizi gizlemenin en basit yolu halka açık wifi kullanmaktır . Çevrimiçi olduğunuz sürece, yaptığınız her etkinlik, kendi IP adresiniz yerine kafenin, otelin veya havaalanının IP adresine yönlendirilecektir. Kapak tarafında, bu ağların web sitesi engellemeleri veya trafik engelleri gibi ek kısıtlamaları olabilir.

Ayrıca, bazı ülkelerde halka açık wifi bağlantılarını izlemek için yasalar vardır. Sonra, CCTV kameralar söz konusu: Kimin hangi saatte bağlandığını bilmek ve kamera akışını incelemek size bir eşleşme sağlayabilir.

Ön Ödemeli Veri SIM Kartlarını Kullanın

 • 3G dongle veya fazladan bir telefona sahip ayrı bir SIM karta ihtiyacınız olacak.
 • Hala cihazın IMEI adresi üzerinden takip edilebilirsiniz.

Birçok ülkede, belirli miktarda veri içeren bir SIM kart satın alabilirsiniz . Cep telefonları için tasarlanmış olsa da, sizi bir internet etkin noktasını paylaşmak için kullanmaktan alıkoyan hiçbir şey yoktur. Bu şekilde, interneti ev wifi yerine mobil veri yoluyla kullanabilirsiniz ve IP adresiniz SIM kart kadar geçici olacaktır.

SIM kartınızın veri sınırını aşar aşmaz, kartı atın. 3G dongle’ın bu tür cihazları tanımlamak için kullanılan bir IMEI numarasına sahip olduğunu unutmayın.

IP adresi nedir?

Tasarım gereği, İnternet’e bağlanan her cihaz bir IP adresi kullanmak zorundadır. Bu, TCP / IP protokolünü kullanan herhangi bir ağ bağlantısına atanan benzersiz bir sayıdır (standart olarak kabul edilir). Bunu kullanarak veri alışverişi yapılabilir ve kaybolmaz.

Genel olarak, iki IP adresi standardı vardır: IP sürüm 4 (veya IPv4) ve IP sürüm 6 (veya IPv6). İnternet bağlantısı olan tüm cihazlar IPv4 kullanır ve bazılarının IPv6 desteği vardır. IPv6 daha yeni, daha karmaşık ve daha fazla özelliğe sahip – sonunda küresel standart olacak. Tüm IPv4 adresleri iki kategoriye ayrılır: ya genel (harici sunuculara bağlanmak için kullanılanlar) ya da özel (yerel ağda kullanılanlar).

Genel IP adresleri

Genel IP adresleri , İnternette veri alışverişi için gereklidir . WAN veya geniş alan ağları için kullanılırlar. Genel olarak, İnternet ve başkalarıyla kolayca veri alışverişi yapma yeteneği hakkında düşündüğünüzde, esasen WAN hakkında düşünüyorsunuz. Genel IP adresleri, veri gönderip almanıza izin veren şeydir. Örneğin, çevrimiçi bir oyun barındırırken veya P2P ağları üzerinden torrent indirirken, WAN adresiniz, değişimi mümkün kılan şeydir. Bu sayede diğer insanlar sizinle bağlantı kurabilir ve bunun tersi de geçerlidir .

ISS’niz yönlendiricinize tek bir IP adresi atar. Dolayısıyla, esasen yönlendiriciniz üzerinden internete bağlanan her cihaz aynı IP adresini kullanır.

Özel IP adresleri

Merak ediyor olabilirsiniz: Tüm ev arkadaşlarınız aynı IP adreslerini kullanıyorsa paket nasıl kaybolmaz? Cevap, yönlendiricinizin yerel alan ağınızdaki (LAN) her cihaza benzersiz bir IP adresi ataması ve doğru cihaza gitmek için bağlantıyı yeniden eşleştirmesidir. Bu işlem, ağ adresi çevirisi (NAT) olarak bilinir .

Bu LAN IP’leri İnternete bağlanmak için kullanılmaz – bunlar esas olarak LAN’ınızda ara bağlantı için kullanılır . Örneğin, dizüstü bilgisayarınız, cep telefonunuz, Samsung Smart buzdolabınız ve oyun konsolunuz aynı LAN üzerindedir ancak farklı özel IP adreslerine sahiptir. Onlara doğrudan LAN içinden bağlanabilirsiniz, ancak dışından yapamazsınız.

IP adresinizi nasıl alırsınız?

IP adresiniz dinamik veya statik olabilir.

 • Statik – kalıcı olarak atanan ve hiç değişmeyen bir IP adresi
 • Dinamik – bu tür IP adresleri bir DHCP (Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü) sunucusu tarafından atanır. Dinamik bir IP adresi her zaman değişir

Kullanıcılar için belirli IP adreslerini ayırmak daha pahalıdır, bu nedenle bu seçenek daha az yaygındır. Leasing sistemi kullanan dinamik adresler çok daha yaygındır. Yönlendiricinizin ağ ile bağlantısını keserseniz, kiralama hattı kesilir ve IP adresiniz diğer kullanıcılara aktarılabilir.

IP adresimi neden gizlemeliyim?

IP adresiniz sizi çevrimiçi etkinliklerinize bağlar, konumunuzu verir ve bilgisayar korsanları için bir saldırı yolu açar. Bunu akılda tutarak, neden gizlemek isteyebileceğinize şaşmamalı.

Dinamik IP sistemi, ISP sağlayıcıları için IP adreslerinin yönetimini kolaylaştırmak için tasarlanmıştır , gizlilikle ilgisi yoktur. Evet, yönlendiricinizin fişini kira süresinin dolmasından sonra belirli bir süre için çıkarırsanız, adres başka bir kullanıcıya geçecektir. Takmaya karar verdiğinizde, yeni bir IP adresi alacaksınız. Ancak, ISS’niz belirli bir zamanda IP adresini kimin kullandığını hala biliyor. Bu senin sorunlarının en küçüğü bile değil.

Devlet gözetimi

Bilgilerin mevcudiyetinin sıkı bir şekilde kontrol edildiği kısıtlayıcı bir ülkede yaşadığınızı varsayalım. Bu durumda, IP’nizi gizlemek isteyebilirsiniz, bu da çevrimiçi etkinliklerinizin izlenmesini zorlaştırır. Çin gibi ülkelerin vatandaşlarını yakından takip ettiği veya “yanlış bilgi” tüketmenin korkunç sonuçlara yol açabileceği bir sır değil. Aynı şekilde, Beş Göz, Dokuz Göz ve 14 Göz ittifakları da küresel ölçekte sinyal zekasını paylaşıyor. Yanlış bir şey yapmasanız bile, birinin arkanızdan izlemesi fikrinden hoşlanmayabilirsiniz.

IP hedefleme

IP hedefleme, reklamlarla belirli haneleri hedefleme yöntemidir. Neredeyse hiçbir maliyeti yoktur ve pazarlamacılar, kullanıcı neler olup bittiğinin farkında olmadan aynı haneyi birçok kez hedefleyebilir. Reklamlar, ziyaret ettikleri web sitelerinde görüntülenir. Tanımlama bilgilerinden farklı olarak, bu yöntem engellenemez ve oldukça alakalı içeriği göstermek için kullanılabilir.

ISP izleme

Bu pazarlamacıların hangi reklamlarla kimi hedef alacaklarını nasıl bildiklerini merak ediyor olabilirsiniz. Cevap, bu bilgileri ISS’nizden toplu olarak satın almalarıdır. ABD’de ISS’lere çevrimiçi etkinliğinizi kaydetme ve verileri en yüksek teklifi verene satma hakkı verilmiştir. Neredeyse bedava para. Öte yandan, kullanıcı gizliliği alınıp satılan bir meta haline gelir.

Bilgisayaranlığı girişimleri kors

IP adresiniz, çevrimiçi bir maçta daha iyi bir oyuncu olduğunuz için birisinin size DDoSed alması için ihtiyaç duyduğu tek şey olabilir. Ayrıca, sizi yapmak veya ağınıza girmek için gereken eksik parça da olabilir. Hatta swatted bile olabilirsiniz  bazı durumlarda yaklaşık bir IP konumu yeterlidir.

IP adresinizi nasıl bulur ve kontrol edersiniz?

İnternete bağlandığınızda, IP adresiniz arka planda değiş tokuş edilir. Yine de, bir web sayfasında gezinirken IP adresinizi manuel olarak yazmıyorsanız, bu IP’nizin ne olduğunu belirleyemeyeceğiniz anlamına gelmez.

Bunu yapmanın en kolay yolu whatismyip.com gibi bir web sitesine gitmektir. Bu web sitesi size yalnızca IP adresinizi söylemekle kalmayacak, aynı zamanda IP konumunuzu da gösterecek ve bu da endişe verici derecede doğru olabilir.

IP adresinizi nasıl koruyabilirsiniz?

IP adresimi nasıl gizlerim? ve korurum derseniz. IP adresinizi korumanın en iyi yöntemi, web’deki görünürlüğünü sınırlamaktır. Bu, IP adresinizi gizli tutmak için Tor ve VPN kullanmak anlamına gelir. Bu çok önemlidir çünkü IP’niz yönlendiricinize ve dolayısıyla ev ağınıza geri döner. Bir bilgisayar korsanının yalnızca yazıcı IP adresinizi aldığını varsayalım. Bu durumda, saldırılarını İnternet’e giden ana geçidinize yönlendiremez.

Ancak IP koruması, ağ güvenliğine yönelik pek çok adımdan yalnızca biridir. Yönlendiricinizi ve güvenlik duvarı kurallarınızı güncellemelisiniz. Uzak SSL bağlantılarına izin verip vermediklerini kontrol edin. Varsayılan parolayı kullanmaktan kaçının ve yetkisiz ping isteklerine izin vermeyin. Web izleme ile her zaman bir antivirüs hizmeti kullanabilirsiniz.

SSS

IP maskeleme nedir?

IP maskeleme, IP adresinizi gizlemenin eşanlamlısıdır. Kendi IP adresiniz yerine IP’lerini kullanmak üzere aracı sunucular üzerinden bağlanmak için bir VPN, proxy veya Tor kullanmak anlamına gelir. Bu anlamda ödünç alınan IP, gerçek IP adresiniz için bir tür maske görevi görür.

IP şifreleyici nedir?

IP adresimi nasıl gizlerim? derseniz. IP Karıştırıcı, her bağlantıdan sonra geçiş yapan bir proxy sunucusu için bir terimdir. Yani, bir IP karıştırıcıya bağlandığınızda, proxy sunucu # 1’e bağlanır. Web isteği tamamlandıktan sonra proxy # 2’ye bağlanır. Proxy sunucularında bir sınır vardır, ancak bağlantınız ileri geri atlıyor.

IP adresinizi gizlemek yasa dışı mı?

Hayır . Çoğu ülkede, IP adresinizi gizlemek tamamen yasaldır.

Biri sizi IP adresinizden bulabilir mi?

Evet. Bir IP adresini kullanarak birisini izlemek mümkündür, ancak tam konumunuzu göstermez. Ancak bu yalnızca bilgisayar korsanları ve bireyler için geçerlidir. ISS’niz, bir İnternet planına kaydolduğunuzda kayıtlı olduğu için gerçek adresinizi bilir. Bilgisayar korsanlarının adınızı, şehrinizi, yaklaşık konumunuzu öğrenebileceğini ve nerede yaşadığınızı izlemek için bu bilgileri sosyal medyada paylaştıklarınızla çapraz referans alabileceğini unutmayın.

IP adresimi nasıl gizlerim? konusunu sizler için derledik umarım sizlere faydalı olmuştur.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli