Sıradaki içerik:

Bağlantı noktası yönlendirme nedir? Port yönlendirme

e
sv

IPv4 ve IPv6 Nedir ve Aralarındaki Fark Nedir?

50 okunma — 12 Şubat 2021 20:28
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

IPv4 ve IPv6 Nedir

IPv4 ve IPv6 Nedir? konusunu sizler için derledik. Bir Internet Protokolü Ayrıca, bir IP adresi olarak bilinen adres, internet üzerinden iletişim kurmak için etkinleştirmek için bir bilgisayara veya cihaza verilen adresidir. Ve inanılmaz derecede önemlidirler. Sonuçta, bir IP adresi olmadan bilgi gönderip alamazsınız. Diğer bir deyişle. IP adresleri olmadan internet imkansız olurdu.

Ve iki tür IP adresi vardır: IPv4 ve IPv6 . Ama bu ne anlama geliyor? IPv4 ve IPv6 arasındaki fark nedir? Bu iki farklı internet protokolü adres türü hakkında bilmeniz gereken her şeyi size anlatmak için bunları derinlemesine IPv4 ve IPv6 incelememizde başa baş koyuyoruz. IPv4 ve IPv6 Nedir? konusuna bir bakalım.

IP adresi nedir?

IP adresi, internette tanımlanabilmesi için bir cihaza atanan bir dizi numaradır . Cihazınızdan veri gönderilmesini ve alınmasını sağlar. Sahte bir IP adresi almak için bir VPN kullansanız bile , interneti kullanmak için yine de bir VPN’e ihtiyacınız vardır.

IP adreslerinin iki versiyonu IPv4 ve IPv6’dır . Ve her ikisi de size internette gezinmenizi sağlayacak bir IP adresi sağlarken, IPv4 ve IPv6 arasında bilmeniz gereken birkaç önemli fark vardır . Ne olduklarını ve nasıl farklı olduklarını öğrenmek için okumaya devam edin.

IPv4 nedir?

IPv4 veya İnternet Protokolü sürüm 4, 1980’lerin başında geliştirildi. Daha modern IPv6’nın icadına rağmen, IPv4 hala dünya trafiğinin çoğunu yönlendiriyor. IPv4, 32 bitlik bir adres kullanır ve maksimum 2 32 (veya 4 milyardan fazla) IP adresini destekleyebilir.

Bir IPv4 adresi, her biri 0 ile 255 arasında değişen dört sayıdan oluşur . Bunlar nokta ile ayrılır. IP adresinizin bir IPv4 adresi olması çok muhtemeldir.

İşte bir IPv4 adresi örneği: 192.168.1.1 

Tabii ki, IPv4’ün yaklaşık 40 yıldır var olması bir sorun teşkil ediyor. IPv4’ün 4.3 milyar adreslik bir sınırı var ve bu etkileyici görünüyor. Ve 80’lerin başında, bu fazlasıyla yeterli görülüyordu. Ancak elbette, internet dünya çapında büyüdükçe, IPv4 adreslerimiz hızla tükenmeye başladı. Ve 1990’ların ortalarında, mühendisler daha fazla IP adresi oluşturmak için çözümler bulmak zorunda kaldı.

Elbette günümüzde herkes internete bağlanmak için akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve tabletlerin yanı sıra geleneksel masaüstü bilgisayarlar da dahil olmak üzere çeşitli cihazlar kullanıyor. Ve Nesnelerin İnterneti ile daha fazla cihazın IP adresine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğu anlamına geldiği için geliştiriciler bu soruna daha kalıcı bir çözüm bulmak zorunda kaldı.

IPv6 nedir?

İnternet Protokolü sürüm 6 veya IPv6, İnternet Protokolünün altıncı yinelemesidir ve dünyanın IPv4 adreslerinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu için oluşturulmuştur. IPv6, cihazların internette veri gönderip alması için gereken benzersiz, sayısal IP adreslerini sağlayarak, IPv4 ile hemen hemen aynı şekilde çalışır.

Ancak, tahmin edebileceğiniz gibi, bir IPv6 adresi bir IPv4 adresinden çok daha uzundur, bu da IPv4 ile yapabileceğinizden çok daha fazla benzersiz IP adresi oluşturabileceğiniz anlamına gelir. Ve çok daha fazlasını söylediğimizde, gerçekten onu kastediyoruz. IPv6, 128 bitlik bir adres kullanır ve 340 undesilyon IP adresi sağlayabilir , IPv4 ise 4,3 milyar IP adresiyle sınırlıdır.

İlgilenenler için, bir IPv6 adresi, dört onaltılık basamaktan oluşan sekiz gruptan oluşur . Bunlar nokta nokta yerine iki nokta üst üste ile ayrılır.

IPv6 adresi örneği şuna benzer: 2001: 0db8: 82a3: 0000: 0000: 4a2e: 0370: 7337

IPv6, IP adreslerimiz tükenmeden IPv4’ün yerini alması umuduyla ilk olarak 1990’ların sonunda tanıtıldı. Ancak, IPv4’ten IPv6’ya geçiş yavaş olmuştur. Ve bunun ana nedeni , uzun süredir IPv4’e bağlı olan tüm yönlendiricileri, sunucuları ve anahtarları yükseltmenin zaman ve para gerektirmesidir. Bu nedenle, IPv6 kullanıma hazırken, kullanıma sunulması uzun zaman alıyor.

IPv6’nın avantajlarından bazıları şunlardır:

 • Yönlendirme tablolarının boyutu küçültülerek yönlendirme daha verimli hale getirilir.
 • Yayın yerine çok noktaya yayın desteği , bant genişliği yoğun paket akışlarının aynı anda birçok hedefe gönderilmesine izin vererek bant genişliğinden tasarruf sağlar.
 • Otomatik yapılandırma , IP adresi ataması ve cihaz numaralandırma gibi yapılandırma görevlerinin otomatik olarak gerçekleşebileceği anlamına gelir.
 • Veri bütünlüğü, kimlik doğrulama ve gizlilik sağlayan güvenlik özellikleri IPv6’ya dahil edilmiştir.

IPv4 ile IPv6 arasındaki fark nedir?

IPv6, çok daha fazla IP adresine sahip olmanın yanı sıra, IPv4’ten daha fazla işlevselliğe sahiptir. Öncelikle, IPv6, multimedya akışları gibi bant genişliği yoğun verilerin aynı anda birkaç hedefe gönderilmesine yardımcı olan multicast adreslemeyi destekler . Bu, bant genişliğini azaltır ve işlerin daha sorunsuz çalışmasını sağlar.

IPv6 ayrıca cihazların aynı anda birkaç ağa bağlı kalmasına yardımcı olur . Bunun nedeni, yapılandırma yeteneklerinin donanımın aynı cihaza otomatik olarak birden çok IP adresi atamasına olanak vermesidir.

Ayrıca IPv6’nın otomatik yapılandırma adı verilen yepyeni bir özellikle birlikte geldiğini göreceksiniz . Bu, bir cihazın siz onu açar açmaz bir IP adresi oluşturmasına izin verir. Cihaz daha sonra bir IPv6 yönlendirici arayacaktır. Ve bir tane bulursa, cihaz aynı anda hem yerel bir adres hem de küresel olarak yönlendirilebilir bir adres oluşturabilir. Bu arada IPv4 ağlarında, cihaz ekleme işleminin genellikle manuel olarak yapılması gerekir.

Tüm bunları söyledikten sonra, IPv6 mükemmel değil. Aslında şu anda IPv4’ten daha hızlı veya daha güvenli değil. Ve IPv4, IPv6’dan çok daha yerleşik olduğu için, IPv4’ü ihtiyaçlarınıza daha uygun bulabilirsiniz. Sonuçta, IPv6 henüz tüm VPN’lerde çalışmıyor. Ve bazı sistemler IPv6 yönlendirmesinin üstesinden gelmekte zorlanıyor.

IPv4 ve IPv6 güvenliği: hangisi daha güvenli?

IPv6 güvenli olacak şekilde yapıldı. IP Güvenliği (IPSec), IPv6’da yerleşik olarak bulunan kimlik doğrulama, güvenlik ve veri bütünlüğünü destekleyen bir dizi IETF güvenlik protokolüdür.

IPv6 ilk başlatıldığında, popüler bir şifreleme standardı olan IPSec kullanarak internet trafiğinin şifrelenmesini gerektiriyordu. Bu, şifreleme internet trafiğinizin içeriğini karıştırdığı için IPv6’yı güvenli kılar, böylece araya giren herhangi biri onu deşifre edemez.

Bununla birlikte, IPSec, IPv4 üzerinde de uygulanabilir; bu, en azından teorik olarak, IPv4’ün IPv6 kadar güvenli olma potansiyeline sahip olduğu anlamına gelir . Ancak tabi ki, uygulanması pahalı olabileceğinden, bu yaygın bir kabul görmedi.

Doğal olarak, IPv4’ten IPv6’ya geçerken IPSec kullanımında bir artış görmeyi umuyoruz. Ancak bu gerçekleşene kadar, bazı uzmanlar IPv6 kullanıcılarının aslında IPv4 kullanıcılarından daha fazla güvenlik sorunu riski altında olduğunu iddia ediyor. Bazı internet servis sağlayıcıları , kullanıcıları siber güvenlik tehditlerine karşı savunmasız bırakabilecek IPv6 tünelleri gibi geçiş teknolojileri kullanır . Bilgisayar korsanları, yansıtma saldırıları ve paket enjeksiyonu ile IPv6 tünel kullanıcılarını hedef alır.

Tabii ki, IPv6’ya bu geçişin tamamlanması muhtemelen daha uzun yıllar alacağından, bu geçiş yöntemleri muhtemelen bir süre daha kullanımda olacaktır. Bu nedenle, geçiş teknolojisinin sizi bilgisayar korsanlığına karşı savunmasız bırakabileceğini unutmamak gerekir.

Peki güvenlik söz konusu olduğunda hangisi daha iyi? IPv6 sonuçta daha güvenli hale gelecektir. Ama şu anda, her ikisi de aşağı yukarı eşit derecede güvenli.

IPv4 ve IPv6 hızı: hangisi daha hızlı?

Hız testlerinde IPv4 ve IPv6 , doğrudan bağlantılarda aynı hızı sağladı. Aslına bakarsanız, IPv4 bazen biraz daha hızlıydı.

Teoride, döngülerin NAT çevirilerinde boşa harcanması gerekmediğinden IPv6 biraz daha hızlı olmalıdır . Bununla birlikte, IPv6 ayrıca daha büyük paketlere sahiptir ve bu da bazı durumlarda onu biraz daha yavaşlatabilir. Yani bir şey varsa, IPv4 biraz daha hızlı çalışabilir . Ama bunda gerçekten çok fazla fark yok.

IPv6 ve VPN’ler

Çoğu VPN, IPv4 üzerinde çalışır. IPv4 kullanan bir VPN kullanıyorsanız ve IPv6 üzerinde çalışan bir web sitesine erişmeye çalışırsanız, VPN’iniz trafiğinizi harici bir IPv6 DNS sunucusuna yönlendirebilir . Bu, trafiğinizin güvenli VPN tünelinden çıkacağı ve böylece trafiğinizin artık tamamen özel olmayacağı anlamına gelir .

Bu, sizi bir DNS sızıntısına karşı duyarlı hale getirebilir, bu da orijinal IP adresiniz ve dolayısıyla konumunuzun ifşa olabileceği anlamına gelebilir . Erişmeye çalıştığınız web sitesinin hizmetini de bozabilir. Bu aynı zamanda internet servis sağlayıcınızın çevrimiçi etkinliğinizi izleyebileceği ve böylece VPN’inizi etkili bir şekilde yararsız hale getirebileceği anlamına gelir.

Ancak, bazı VPN’ler IPv6 sızıntı koruması sunacaktır . Dolayısıyla, IPv6 kullanıyorsanız ve VPN’inizi kullanırken verilerinizin sızıntılara karşı güvende olduğundan emin olmak istiyorsanız, VPN’inizin bunu desteklediğinden emin olmaya değer.

Bu kılavuzda IPv6 sızıntı koruması hakkında biraz daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

IPv6 destekli VPN’ler

VPN’lerin çoğu şu anda IPv6’yı desteklemiyor . Ama bunu yapan birkaç tane var. IPv6’yı destekleyen VPN’lerin listesi:

 • CyberGhost , IPv6 adreslerinin% 100’ünü destekleyen tek VPN’lerden biridir. CyberGhost, tüketicilere verdiği bir sözde, internet servis sağlayıcıları henüz sunmasa bile tüm sunucularının IPv6’yı destekleyeceğine söz verdi.
 • PureVPN , çevrimiçi aktivitenizi her zaman güvenli ve emniyetli tutmak için IPv6 sızıntı korumasının yanı sıra IPv6 desteği sunar.
 • NordVPN , veri sızıntılarını önlemek için entegre IPv6 sızıntı korumasına sahiptir.
 • Perfect Privacy , sağlayıcınız sunmasa bile bir IPv6 adresi seçeneği sunar.
 • hide.me VPN , hem IPv4’ü hem de IPv6’yı desteklemek için IPv6 bağlantısı sağlamak için çift yığınlı bir yapılandırma kullanır.
 • AirVPN , VPN sunucularına tam IPv6 desteği dağıttı.

SSS

Neden IPv6 yerine IPv4 kullanıyoruz?

IPv4’ün IPv6’dan daha yaygın olarak kullanılmasının ana nedeni , birinden diğerine geçiş için çok fazla zaman ve kaynak gerektirmesidir . Sonuçta, IPv4’e dayanan tüm yönlendiricileri, sunucuları ve anahtarları yükseltmek oldukça maliyetli ve zaman alıcıdır. Ve bazı şirketler geçiş yapmaya başlarken, diğerleri IPv4’e bağlı kalmanın daha ucuz ve daha basit seçeneğini tercih etti.

IPv4 ve IPv6 arasındaki temel fark nedir?

IPv4 ve IPv6 arasındaki temel fark , IPv6’nın IPv4’ten çok daha fazla IP adresine sahip olmasıdır . IPv4 4,3 milyar IP adresine sahipken, IPv6 340 undesilyon IP adresine sahiptir. Bu, IPv6’nın sonunda hepimizin geçiş yapacağı sürüm olacağı anlamına geliyor, çünkü dünya çok sayıda IP adresine ihtiyaç duyuyor ve IPv4, ihtiyaç duyan tüm cihazlar için yeterli alana sahip değil.

IPv6 sızıntı koruması nedir?

Birçok VPN, IPv6’yı kullanırken verilerinizin açığa çıkmasını engellemeye çalışan IPv6 sızıntı koruması sunar. Bunu genellikle, sizi VPN’nize bağlı tutarken IPv6 trafiğini otomatik olarak devre dışı bırakarak yapar . Bu şekilde, standart internet bağlantınız üzerinden hiçbir IPv6 trafiği sızmaz, böylece tüm çevrimiçi faaliyetlerinizi gizli ve güvenli tutar.

Kaç tane IPv4 adresi var?

IPv4 ve IPv6 sınırlıdır. IPv4, 4,294,967,296 benzersiz adres içerir . IPv6 bu açıdan çok geniştir ve 3.4 × 10 ^ 38 adrese sahiptir .

IPv4 ve IPv6 Nedir ? konusunu sizler için derledik umarım faydalı olmuştur.

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli