Sıradaki içerik:

WordPress Sitenizi Daha Güvenli Tutmanız için Gerekenler!

e
sv

Korona virüsüne karşı evde yapabileceğiniz aktiviteler…

18 Mart 2020 22:30
avatar

SEZER

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bilindiği üzere salgın sebebiyle bütün dünya, eve kapanmış ve bununla(evde oturmakla) bir şekilde baş etmek durumunda bırakılmış hâlde. Hele ki biz Türkler, bilirsiniz günlük işimiz olmasa bile bir kıraathaneye gidip hacı agalara “Allah’ın selamını” vermeden, akşam yemeğini hazır edip yan komşuya beş çayına gitmeden duramayan bir milletiz.

Hâl böyle olunca evde kendimizle başbaşayken de yapılabilecek bir şeyler olduğunu öğrenmek, bizler için ümit va’dedici olacaktır. İş bu yazımızı, bu “ev içi etkinlikler” in neler olduğunu anlatmaya ayırdık. Dilerseniz hemen başlayalım:

1.Aile Efradıyla Sohbet

Bir çekirdek aile olabilirsiniz, ya da geniş aile. İnanın konuşabilecek samimi birkaç yürek bulunca aslında sohbet etmenin ne denli önemli olduğunu fark edeceksiniz. Ve herhangi bir konudan mevzûyu yakalayıp sohbete dalmanın, ne kadar da zevk verici bir hadise olduğunu…

2.Hijyen Önemli!

Evde boş boş oturmak yerine, mesela dillere ve ellere pelesenk olmuş ismiyle müsemmâ sarı bezi alıp elinize ve bir iki damla çamaşır suyu döküp üzerine, bir güzel temizlik yapabilirsiniz. Hele ki temizliğin, sağlık için ön-şart oluşunun yakînen anlaşıldığı şu mahzun günlerde!

3.Spor Yapın

İnternet ya da TV aracılığıyla edinebileceğiniz basit aerobik hareketleri yaparak da, evde mutlu olabilirsiniz. Unutmayın; “sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur” .

4.Zihin Açıcı Oyunlar Oynayın

Kendi grubunuzla, aile bireyleriyle, çocukken bizi “öteki odaya” kovduklarında oynadığımız oyunları yâd edebilirsiniz.  Neydi bu oyunlar, birlikte hatırlayalım:

 • Tabu
 • İsim Şehir Artist
 • Sessiz Sinema
 • Vampir Köylü Büyücü
 • Kulaktan Kulağa
 • Kim Ne Nerede Ne Zaman
 • Sayko

5.Telefonla Oynanabilecek Oyunlar da Var!

Teknoloji çağında olmamız hasebiyle, ev içi etkinliklerine telefonla oynanan strateji oyunlarını da dâhil etmeden geçemezdik. Zira öyle oyunlar var ki, internet bile gerektirmeden bluetooth üzerinden grup arkadaşlarınızla etkileşime geçip “takımı tamamla” yabiliyorsunuz. Dilerseniz bu oyunların neler olduğuna bir göz atalım:

○ LOL (League Of Legends)

○ WOW(World of Warcraft)

○ MineCraft

PubG

BattleField

6.Mutfak İşleri…

Mutfakta yapılabilecekler kapsamında ise; börek, çörek, tatlı, revani, aperatif gıdalar, hamur işleri, köfteler, diyet gıdalar ve daha aklımıza adı gelmeyen, keza adını daha yeni duyduğumuz/duyacağımız yüzlerce yemeği sıralayabiliriz. Bu yemeklerden birini seçip, kollarınızı katlayıp hemen işe koyulabilirsiniz.

7.Dışarı Çıkınca Giyilecek Kıyafet Kombinleme

Bu maddeyi en çok kızların beğeneceğini düşünüyorum. Bilirsiniz, hanım kızlarımız, gerek arkadaş toplantılarında gerek daha resmi ortamlarda, ne giyecekleri konusunda fazlaca evhamlıdırlar. Özel bir buluşmanın, bir kutlamanın kıyafetini haftalar öncesinden ayarladıklarına şahit olabilirsiniz.

İşte evde bulunmuş vasıfsız boş zaman, bu tarz olayların kıyafetlerinin önceden ayarlanabilmesi için harika zaman olacaktır!

8. SiberBasin.net sitesinden yazı okumak…

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli