Sıradaki içerik:

Demon Slayer 2. Sezon Çıkış Tarihi ve Daha Fazlası

e
sv

Linux Mint ve Ubuntu Karşılaştırma Hangisi Daha Kullanışlı

15 Şubat 2021 17:49
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Linux Mint ve Ubuntu karşılaştırma

Linux Mint ve Ubuntu karşılaştırma ikisi arasında kafanız mı karıştı? Doğru yere geldiniz! Mint ve Ubuntu, yeni başlayanlar arasında en popüler iki Linux Dağıtımıdır. Popüler olmalarının nedenlerinden bazıları, basit ve keyifli, kullanımı kolay kullanıcı arabirimleridir, özellikle de birçok yönden Windows’a benzeyen Mint’in kullanıcı arabirimidir. Bu makalede, Linux Mint ile Ubuntu’yu karşılaştıralım, benzerlik ve farklılıklara göz atalım ve yeni başlayanlar için hangisinin daha iyi olduğunu belirleyelim.

1. Kullanıcı Deneyimi ve Arayüz

Ubuntu, GNOME ile birlikte gelirken, Linux Mint, Cinnamon, XFCE ve MATE olmak üzere en çok tercih edilen Masaüstü Ortamı olmak üzere üç farklı türde gönderilir.

Ubuntu esasen şöyle görünüyor… Ubuntu ve Linux Mint Cinnamon, Windows XP / Vista / 7’ye oldukça benziyor.

Bununla birlikte, Windows’tan gelen biriyseniz, Linux Mint’i seveceğinizden oldukça eminim.

The Cinnamon vs. GNOME Karşılaştırması

Hem The Cinnamon Tarçın hem de GNOME’un kendi avantajları var, ancak Tarçın’ı GNOME’dan çok seviyorum. Tarçın, normal Ubuntu Masaüstünüzden önemli ölçüde daha az bellek tüketir ve Mint’i eski PC’ler için en iyi dağıtım yapar.

3. Önceden Yüklenmiş Uygulamalar

Birçok kişi bloatware’den nefret ediyor, ancak Linux Mint’e önceden yüklenmiş olarak gelen uygulamalar seti, çok fazla olsalar bile, bir noktada kesinlikle kullanacağınız temel uygulamalardır.

Oysa Ubuntu’ya başlamak için, LibreOffice Suite ve diğer yararlı olmayan uygulamalar dışında neredeyse hiçbir şey içermeyen birçok uygulamayı yüklemeniz gerekir.

4. Ubuntu Vs Mint: Özelleştirme Seçenekleri

Özelleştirme, Mint’in Ubuntu’dan daha üstün olduğu başka bir alandır. Ubuntu’yu özelleştirebileceğinizi biliyorum, ancak Mint’in önceden oluşturulmuş özelleştirme seçeneklerini her gün seçerim.

5. Ubuntu ve Mint Sistem Gereksinimleri

Ubuntu, son birkaç yılda daha fazla özellik gerektiren bir işletim sistemi haline gelirken, Linux Mint her ikisi arasında en az sistem kaynağına ihtiyaç duyuyor.

Eski bir PC’niz varsa, Mint ile daha iyi durumda olmalısınız. Mint için minimum özellik gereksinimleri şunlardır:

 • 1 GB RAM (2 GB Önerilen)
 • En az 20 GB boş disk alanı.
 • Çift çekirdekli işlemci
 • 1024 × 768 ekran çözünürlüğü

6. Yazılım Merkezi ve Snap Desteği

Ubuntu’nun yazılım merkezi, son derece hızlı olan Mint’tekinden daha yavaştır. Ayrıca, Mint varsayılan olarak Snaps’ı desteklemez.

Diğer birçok açık kaynak geliştiricisi gibi, Mint’in geliştiricileri de Canonical’ın geçerli bir bakış açısı olan Snap formatını pratik olarak kontrol etmekten hoşlanmıyor.

7. Programlama İçin Linux Mint ve Ubuntu

Hem Linux Mint hem de Ubuntu’yu geliştirme amacıyla kullandım ve her iki dağıtım da benzer bir deneyim sunuyor. Hiçbiri, aralarında ayırt edici bir faktör olarak hareket edecek benzersiz programlama / geliştirme özelliklerine sahip değildir.

Linux Mint ve Ubuntu karşılaştırma makalemiz bu kadar umarım faydalı olmuştur.

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli