e
sv

Log Nedir? Loglama Neden Önemlidir?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Log kelimesi kökeninde İngilizce olan bir kelimedir. Ve Türkçeye kayıt ya da kütük olarak çevrilebilir. Loglama ise log kayıtları sayesinde dijitalhareketlerin saklanması anlamına gelir. Log tutma anlamına gelen bir kelimedir. Log nedir loglama neden önemlidir konusu oldukça mühim ve bilinmesi gereken bir konudur. Log ve loglama hakkında kısaca bilgi verdikten sonra yazımızın detaylarına geçeceğiz.

Logpek çok farklı alanda kullanıma açık bir durumdur. Örneğin denizlerin seyir defteri bile bir loglama türüdür. Kütük, kayıt gibi manalara gelen log kelimesini teknik olarak iletişim sağlayan veya herhangi bir donanım üzerinde çalışan yazılımlar için yapılan her işlemin aktivite kayıtlarının tutulduğu dosyalar olarak tanımlarız.

Loglama örnekleri için en basit örnek kişisel bilgisayarlarımızdır. Gün içinde kullanmak için açtığımız bilgisayarlarımızı açtığımız andan kapanana kadar bütün adımları loglar. Yani kayıt altına alır.

Loglama Nedir? Neden Önemlidir?

Bütün ticari firmaların ve işi bir şekilde teknoloji ile kesişen şirketlerin merak ettiği Log nedir loglama neden önemlidir sorusu hakkında bir yazı dizisi hazırladık. Log işlemi devletimiz için bile çok ama çok önemlidir. Örneğin ülkemize karşı yapılacak olan siber saldırıları tespit ederken loglama işlemlerimizin kayıtlarına bakarız. Çünkü Log kayıtları siber saldırının niteliğinden, güvenlik açığının tespitine kadar birçok noktada siber güvenlik uzmanlarına yön gösterir nitelikte olur.

Bu konu o kadar önemlidir ki loglama işlemi ile ilgili bir yasa tasarısı bile hazırlanmıştır. Bu yasa tasarısına göre loglama yapılan devlet bilgileri siber loglar en az iki yıl süre ile saklanmak zorundadır. Esasen 5651 sayılı kanın kurumunuzun güvenliği için zorunlu kılınmıştır. Oteller ve kafeler gibi halka açık bir kurumda ücretli / ücretsiz internet paylaşımı sağlanıyorsa; bir siber suç işlendiği takdirde log kaydı tutmayan bir işletme bu suçtan sorumlu olur.

Loglama Nasıl Delil Niteliği Taşır?

Eğer log kaydı tutuluyorsa internete kim, hangi saat ve tarihte, hangi IP adres ile bağlandığı ortaya çıkartılarak işletmenizin sorumluluğunu ortadan kaldırır. Bu sayede siber suçlar tespit edilerek doğru kişiler yargılanır. Aksi bir durumda altını çizerek belirtmemiz gereklidir ki bu hizmeti veren kurum ya da kuruluş sorumlu tutulacaktır. Log nedir loglama neden önemlidir sorusuna verilecek en güzel yanıt aslında şudur: tutulan kayıtlar özellikle suç işlenmesi durumunda büyük bir delil kaynağı olarak kullanılmaktadır. Hepimizin bildiği üzere sanal ortamda yaptığımız her şeyin izi kesinlikle kalır ve bu izlerin tutulması saklanması suçu kişileri bulmak adına çok önemlidir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli