Sıradaki içerik:

Botnet nedir? Cihazınızı nasıl koruyabilirsiniz?

e
sv

Makro virüsü nedir ve nasıl kaldırılır?

50 okunma — 12 Şubat 2021 19:05
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Makro virüsü nedir?

Makro virüsü nedir? konusunu sizler için derledik. Word belge dosyalarınız, Excel elektronik tablolarınız ve diğer veri dosyalarınız makro virüsü adı verilen bir şeyden etkilenebilir. Bu enfeksiyonların tespit edilmesi genellikle zordur ve belgelerinize ve bilgisayar yazılımınıza zarar verebilir.

Ama bir makro virüsü nasıl alırsınız? Ve daha da önemlisi, bilgisayarınızdan birini nasıl kaldırırsınız? Bu kılavuzda, makro virüslerin nasıl çalıştığı, nasıl yayıldıkları ve makinenizden bir makro virüsünün nasıl kaldırılacağı dahil olmak üzere bilmeniz gereken her şeyde size rehberlik edeceğiz. Ayrıca, makro virüslerden en başta kaçınmak için size yararlı ipuçlarının ve püf noktalarının bir listesini vereceğiz ve size bir soruna yol açmadan önce birini nasıl tespit edeceğinizi anlatacağız. Makro virüsü nedir?  konusuana bir bakalım.

Makro virüsü nedir?

Makro virüsü, Microsoft Excel ve Microsoft Word gibi yazılım programlarıyla aynı makro dilinde yazılmış bir tür bilgisayar virüsüdür . Bir makro virüsü aynı dilde yazıldığı için yalnızca belgelerinize bulaşmaz , aynı zamanda bilgisayar yazılımınıza da zarar verebilir .

Makro virüsler, bu yazılım programlarında bulunan makrolara kötü amaçlı kod katıştırır, böylece virüs, belgeler açılır açılmaz çalışacaktır. Genellikle kötü amaçlı kod içeren ekleri olan kimlik avı e-postaları aracılığıyla yayılırlar. Çoğu zaman, bilgisayarınızdaki tüm belgelere bulaşmaya çalışırlar.

Belki daha da rahatsız edici bir şekilde, virüs e-posta hesabınıza erişebilir ve virüslü eki tüm kişilerinize gönderebilir. E-posta sizden gelmiş gibi göründüğünden, kişilerinizin onu açma olasılığı daha yüksektir, bu nedenle makro virüsleri bu kadar hızlı yayılabilir.

Makro virüsler nasıl yayılır?

Makro virüsler, bir kullanıcı virüslü bir belgeyi açtığında yayılır. En popüler hedefler arasında Microsoft Word, Outlook ve Excel gibi programlar ile işletim sistemleri yerine uygulamalarda çalışırlar.

Makro virüsleri yaymanın en yaygın yolları şunlardır:

 • Ek içeren kimlik avı e-postaları
 • Disklerdeki veya bellek çubuklarındaki kötü amaçlı dosyalar
 • İnternetten veya dahili bir intranetten dosyalar
 • Bir ağdaki dosyalar

Makro virüsler nasıl çalışır?

Makro virüsler, kötü amaçlı kodları belgelere, elektronik tablolara ve diğer veri dosyalarına gömerek çalışır. Genellikle, bir makro virüsü, sıradan komutları kötü amaçlı kodla değiştirerek bilgisayarınıza bulaşabilir. Dolayısıyla, bir makro virüsünüz varsa, bunu yalnızca bir Word belgesini düzenlemek veya e-postalarınızı açmak gibi normal günlük görevleri gerçekleştirerek etkinleştirebilirsiniz . Virüs, komutlarınızı geçersiz kılacak ve bunun yerine bilgisayarınıza başka bir şey yapmasını söyleyecektir.

Genellikle makro virüsler, belgelerinizdeki belirli kelimeleri silerek, ekleyerek veya değiştirerek kelime işlemcilerde sorunlara neden olur. Ayrıca görüntü ekleyebilir, metni taşıyabilir ve hatta sabit sürücünüzü bozabilirler. Bilgisayarınızda virüslü bir makro başlatıldığında, genellikle diğer tüm belgelerinize de bulaşacaktır.

Makro virüsler, e-posta hesabınıza sızarak ve kişi listenize e-postalar göndererek de hasara yol açabilir. Ve virüs içeren e-posta, e-posta hesabınızdan geldiği için, alıcınızın çoğu büyük olasılıkla onu iyi niyetle açacak ve böylece virüsün makinelerine yayılmasına izin verecektir.

Makro virüs örnekleri

Makro virüsler 1990’larda, Friends, crop top ve scrunchies gibi büyük olmasına rağmen, son yıllarda oldukça geri dönüş yapıyorlar.

Ancak yıllar boyunca pek çok farklı makro virüs oldu. En ünlü birkaçına bir göz atalım:

Konsept Virüs

Konsept, Temmuz 1995’te gelmiş geçmiş ilk makro virüsüydü . Concept Virus, yanlışlıkla yüzlerce şirkete gönderilen bir Microsoft CD-ROM’una dahil edildi. Ve Word 95’teki Farklı Kaydet komutu kullanılarak kaydedilen belgelere bulaştı.

Konsept etkilenen bilgisayarlara zarar vermedi . Bir belgeye her bulaştığında sadece bir hata mesajı gösteriyordu.

Melissa Virüsü

Melissa Virüsü, diğer bilgisayarlara yayılmak için bir e-posta solucanı kullanan ilk makro virüsüydü . Bir e-posta eki olarak dağıtıldı ve hızla dünya çapında yayıldı. Oldukça akıllıca bir şekilde, konu satırı, e-postanın kullanıcı tarafından talep edilen bir dosya içerdiğini ve böylece insanları kolayca açmaları için kandırdığını ima etti.

Kullanıcı eki açtığında, virüs bilgisayarına bulaştı ve Microsoft Word, Outlook ve Excel’deki makroları kullanarak e-posta hesabına yayıldı.

26 Mart 1999’da yayılmaya başladı ve saatler içinde on binlerce hesaba bulaşarak Microsoft’un tüm gelen e-postaları kapatmasına neden oldu. Genel olarak, dünya çapında 1 milyondan fazla e-posta hesabını aksattı ve Microsoft’a tahmini 80 milyon dolara mal oldu .

Bilgisayarımda makro virüs olup olmadığını nasıl anlarım?

Makro virüsleri tespit etmek oldukça zordur, bu nedenle muhtemelen bir makro virüsünüz olduğunu bilmiyor olabilirsiniz.

Makro virüsleri dosyalara bulaşma eğiliminde olduğundan, belgelerinizdeki ve elektronik tablolarınızdaki olağandışı etkinliklere her zaman dikkat etmeye değer. Herhangi bir garip biçimlendirme, değiştirilmiş veya silinmiş metin, ek resimler veya oluşturmadığınız yeni dosyalar görürseniz , bilgisayarınızda makro virüsü olabilir.

Bir makro virüsünüz olabileceğinin diğer açık işareti, e-posta kişi listenizdeki herhangi birinin hesabınızdan garip bir e-posta aldığını söylemek için sizinle iletişime geçmesidir. Genellikle, bu e-postalar tuhaf biçimlendirmeye veya ifadelere sahip olacak ve şüpheli bir eki olacaktır. Böyle bir durumda, kişilerinize makro virüsünün bilgisayarlarına yayılmasını önlemek için e-postayı veya eki açmamalarını söyleyin.

Bir makro virüsünüz olduğundan endişeleniyorsanız, bilgisayarınızda bir virüsten koruma veya kötü amaçlı yazılım taraması çalıştırabilirsiniz. Tamamlanması biraz zaman alabilir, ancak bilgisayarınızda virüssüz olup olmadığını görmek için bu kontrolleri çalıştırmaya değer.

Bir makro virüsünü nasıl kaldırırsınız?

Bir makro virüsünüz varsa, daha fazla yayılmasını önlemek için onu mümkün olan en kısa sürede kaldırmanız gerçekten önemlidir.

İlk önce bilgisayarınızı Güvenli Modda yeniden başlatın . Ardından , kötü amaçlı yazılımı kaldırmanıza yardımcı olması için virüsten koruma yazılımınızı çalıştırın . Çoğu güvenilen antivirüs programı, makroların ilk başta bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım indirmesini engeller. Bir makro virüsünüz varsa, onu kaldırmanıza yardımcı olabilir.

Hangi antivirüs yazılımını seçeceğinizi bilmek ister misiniz? İşte  en iyi siber güvenlik şirketlerinden oluşan derlememiz  çoğu antivirüs ürünleriyle tanınıyor.

Microsoft Office’te makro virüsünden nasıl kurtulurum

Microsoft Word veya Excel dosyalarınızdan birinde makro virüsü olduğunu düşünüyorsanız, belgeyi Güvenli Modda açın .

Ardından Görüntüle’yi seçin ve Makrolar simgesini çift ​​tıklayın . Oradan, Düzenleyici’ye gidin ve ardından virüslü dosyayı bulmak için açılır menüyü kullanın. Ardından, yapmanız gereken tek şey onu silmek ve dosyadan kaldırması gerekir.

Makro virüslerinin bilgisayarıma bulaşmasını nasıl önleyebilirim?

Neyse ki, bilgisayarınızı makro virüslerden korumak için yapabileceğiniz pek çok şey var. İşte en iyi ipuçlarımızdan bazıları:

 • Güçlü bir virüsten koruma yazılımı kullanın: İyi bir virüsten koruma programı indirmek, bilgisayarınızı makro virüslerden korumanın en etkili yoludur. Şüpheli dosyalar veya zararlı bağlantılar algıladığında sizi uyarır.
 • Antivirüs yazılımınızı güncel tutun: Bilgisayarınızın seçtiğiniz antivirüs yazılımının en güncel sürümünü çalıştırdığından emin olun ve tüm güvenlik yamalarını yükleyin. Bu şekilde, bilgisayarınızı yeni virüslere ve kötü amaçlı yazılım tehditlerine karşı koruyabilir.
 • E-postanızdaki spam filtresini etkinleştirin . Bu, makro virüsleri içerme olasılığı bulunan birçok kimlik avı e-postasını ayıklamalıdır.
 • E-postaları veya e-posta eklerini açarken dikkatli olun. Bilinmeyen gönderenlerden gelen ekleri açmayın. Ek, güvenilir kişilerinizden birinden geliyor gibi görünse bile, ekli bir e-posta beklemediğiniz sürece hemen açmayın. Ve daha önce bahsettiğimiz gibi, özellikle tuhaf ifadelere veya biçimlendirmeye karşı dikkatli olun.
 • Tüm makro güvenlik işlevlerini etkinleştirin: Microsoft Word ve Excel makro güvenlik özelliklerine sahiptir, bu nedenle bunları etkinleştirdiğinizden emin olun.
 • Güvenli web sitelerine bağlı kalın : Şüpheli web sitelerine giderseniz kötü amaçlı yazılımlar bilgisayarınıza bulaşabilir. Çoğu virüsten koruma yazılımı ve web tarayıcısı, güvenli olmayan bir siteye erişmeye çalıştığınızda sizi uyaracaktır.
 • Banner reklamları tıklamayın: Bu gerçekten açık görünebilir, ancak genellikle şüpheli bağlantılar içerebilecekleri için banner reklamlara tıklamayın.

 

Makro virüsü nedir? konusunu sizler için derledik umarım faydalı olmuştur.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli