Sıradaki içerik:

Wi-Fi Hızlandırma Yolları

e
sv

Nikola Tesla: En Büyük Bilim Adamı Yapan Buluşları

82 okunma — 15 Ocak 2021 18:51
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Nikola Tesla'yı En Büyük Bilim Adamı Yapan Buluşları

Nikola Tesla’yı En Büyük Bilim Adamı Yapan Buluşları konusunu sizler için derledik. Tüm zamanların en büyük bilim adamlarından biri olan Nikola Tesla,  hayatı boyunca 100’den fazla patent aldı. 700 icatına rağmen Tesla zengin değildi. Uzun yıllar, öldüğü Hotel New Yorker’da odasında çalıştı.

Nikola Tesla’yı En Büyük Bilim Adamı Yapan Buluşları

1. Alternatif Akım:

Alternatif akım Tesla tarafından yatırılmadı. Ancak, kullanımını basitleştirmedeki olağanüstü katkısı, onu her zaman en büyük icatlarından biri yapacaktır. O dönemde Edison için çalışan Tesla, Edison’un doğru akım elektrik santrallerinin kusurlarına ve verimsizliğine dikkat çekti.

DC akımı, alternatif akım olarak saniyede 50-60 kez yönünü değiştirdiğinden çok yüksek voltaj seviyelerine çıkarıldığı ve böylece büyük mesafelerde güç kaybını en aza indirdiği bir yönde sürekli olarak akar. Edison ve Tesla arasındaki AC’ye karşı DC savaşına ilişkin çok sertlikten sonra bile, Nikola Tesla nihayetinde çok fazlı alternatif akım jeneratörler, motorlar ve transformatörler sistemi geliştirdi ve sistem üzerinde 40 temel ABD Patentine sahipti. Bu, ülke çapında ve sonrasında dünya çapında elektrik kullanımına işaret eden George Westinghouse tarafından satın alındı.

2. Tesla Türbini:

20. yüzyılın başlarında, özellikle otomobillerde pistonlu motor çağı olan Tesla, kanatsız olan ve bir haznede dönen düz disklerden yararlanan türbin tarzında kendi motorunu icat etti. Motorunun yakıt verimliliği% 60’tı (bulunduğumuz mevcut yakıt verimliliği seviyesi% 42 olduğu için o zamanlar büyük bir başarıydı).

3. Tesla Bobini

Tesla Bobini, en büyük icatlarından bir diğeridir. Çıkışı 120vAC’den birkaç kilovolt transformatöre ve sürücü devresine alan ve aşırı yüksek bir voltaja (1.000.000 voltun üzerinde) yükselten ve elektrik arkları şeklinde boşaltılan yüksek frekanslı hava çekirdekli bir transformatördür. Tesla bobinleri, benzersizliklerini tanımlayan son derece güçlü elektrik alanları oluşturur.

4.  Radyo ve Uzaktan Kumanda

Tesla, 1898’de Elektrik Fuarı’nda radyo dalgalarını kontrol etmek için kullanılan radyo kontrollü bir robot-botu patentledi. Tesla’nın robot-botu bir antenle inşa edildi ve yine tutarlı bir şekilde alınan radyo dalgalarını iletti.

Bu, radyo dalgalarını teknedeki pervanelerin mekanik hareketlerine iletti. Böylece tekne yönleri manuel olarak çalıştırılabilir.

6. Büyütücü Verici

Tesla, Büyütücü Verici adı verilen en büyük ve en güçlü Tesla Bobini’ni yaptı. Bunun üç bobini vardı ve 52 fit çapındaydı. Onu o zamanki en büyük şimşek yapan şey, milyonlarca voltluk elektrik üretmesi ve şimşek çakması (yaklaşık 130 fit uzunluğunda) olmasıydı.

7. Neon Lambası

Tesla, Dünya Fuarı’nda ilk neon tabelalarını cam tüpleri alıp ünlü bilim adamlarının isimlerine bükerek yarattı ve aslında ilk neon tabelaları yarattı. Ayrıca, siyah ışığı (kendisi tarafından yaratılan) fosforlu bir madde kullanarak görünür ışığa dönüştürdü.

8. Gölge Grafiği

Tesla, gölge grafik adını verdiği bir insan vücudunun görüntülerini elde etti. Tesla ayrıca yansıyan x-ışınları ile deneyler yaptı ve iletilen ve yansıyan ışınların özelliklerini tanımladı.

Tesla, x-ışını karakteristiklerindeki değişiklikleri x-ışını tüplerindeki ve elektrik jeneratörlerindeki değişikliklerin neden olduğunu açıklayarak, tek kutuplu x-ışını tüpleriyle çalışmanın biyolojik tehlikelerini de fark etti.

9. Adams Güç Santrali Trafo Binası

Nikola Tesla ve George Westinghouse, Niagara Şelalesi 1895’te ilk hidroelektrik santralini kurarak dünyanın elektrifikasyonunun başlamasını sağladı.

10. Endüksiyon Motoru

Nikola Tesla, makineler için ünite sürücülerini uygun hale getiren dönen manyetik alanlı endüksiyon motorunu icat etti. Dahası, AC güç aktarımını ekonomik bir gereklilik haline getirdi.

Bir dahi olmasına rağmen Tesla zengin değildi, icatlarından bazıları hiçbir zaman tanınmadı.

Bir başka makale: En İyi Link Kısaltarak Para Kazanma Siteleri

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli