Sıradaki içerik:

Truva atı virüsleri nedir? Nasıl çalışır ?

e
sv

Reklam yazılımı nedir ve nasıl kaldırılır?

12 Şubat 2021 18:43
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Reklam yazılımı nedir?

Reklam yazılımı nedir ve nasıl kaldırılır? konusunu sizler için araştırdık. Çoğu insan reklam yazılımıyla karşılaştı  bir tartışma sırasında arkadaşınızı kontrol etmek, komik kedi resimlerini aramak veya satın almak için can attığınız en son çift ayakkabıyı satın almak amacıyla bir web sitesine giriyorsunuz. Ancak bunun yerine, sizi yazılım güncellemelerini ve daha önce hiç görmediğiniz tarayıcı bildirimlerini yüklemeye teşvik eden pop- up’larla bombardımana tutuluyorsunuz .

Bunlar, reklam yazılımının ne olduğuna ve günlük çevrimiçi deneyiminizi nasıl etkilediğine dair sadece birkaç örnektir . Aşağıdaki kılavuz, reklam yazılımlarının ne olduğu, reklam yazılımlarından nasıl kurtulacağınız ve kendinizi bundan nasıl koruyacağınız hakkında derinlemesine bir açıklama sunar. Reklam yazılımı nedir konusuna bir bakalım.

Reklam yazılımı nedir?

” Reklam yazılımı” terimi , size aldatıcı, gölgeli veya sadece sinir bozucu reklamlar sunan bir yazılım türünü ifade eder . Reklam yazılımları, bilginiz dahilinde (genellikle bunlar reklamlarla finanse edilen ücretsiz, yasal uygulamalardır) veya bilginiz olmadan (büyük olasılıkla kötü niyetli) cihazınızda görünebilir. Reklam yazılımları reklam vermek için tasarlanmıştır, ancak aynı zamanda genellikle bir sisteme zarar vermek ve bozmak için de tasarlanmıştır.

Kötü amaçlı reklam yazılımı türü, yasal çevrimiçi reklamcılıktan çok farklıdır. Kabul edildiğinde, bazı yazılım uygulamaları gerçek ürünler satan gerçek işletmeler için can sıkıcı reklamlar yayınlar. Bu reklamlar, genellikle deneyimli bir geliştirici tarafından yazılımda tasarlanır ve web sayfalarında veya uygulamalarda gösterilir.

Ancak, kötü amaçlı reklam yazılımları, reklamları yasal reklamcılıkta olduğu gibi göstermez. Virüs bulaştığında, yeni pencerelerin veya sekmelerin açıldığını görebilir, rastgele açılır pencerelerle spam gönderilebilir, ana sayfanızdaki veya yeni bir varsayılan arama motorundaki farklılıkları fark edebilirsiniz . Meşru reklamların bir web sayfasında veya uygulamada görüntülendiği yerlerde, reklam yazılımları genellikle beklemediğiniz yerlerde görünür.

Reklam yazılımının tüm amacı güzel bir kuruş yapmaktır. Kullanıcı reklamlardan birine her tıkladığında şirket para kazanıyor.

Bilgisayarınızda reklam yazılımı yüklü olup olmadığı nasıl belirlenir?

Reklam yazılımları sinsice bilgisayarlara ve hatta mobil cihazlarınıza girse de, cihazınızın etkilenip etkilenmediğini belirleyecek dikkat etmeniz gereken işaretler vardır.

Aşağıda, cihazınızda reklam yazılımı olup olmadığını belirlerken dikkat etmeniz gereken birkaç işaret bulunmaktadır .

 1. Web tarayıcınızın ana sayfası sizin onayınız olmadan değişir.
 2. Seçtiğiniz web tarayıcınız anormal derecede yavaş bir hızda çalışıyor.
 3. Cihazınız, izniniz olmadan istenmeyen uygulamaları yükler.
 4. Beklenmedik yerlerde reklamlar çıkıyor.
 5. Bağlantılar sizi bilinmeyen veya istenmeyen kaynaklara yönlendirir.
 6. Tarayıcınız birdenbire yeni uzantılara, araç çubuklarına ve eklentilere sahip olur.
 7. Bilgisayarınızdaki sık kullanılan web siteleri normal şekilde görüntülenmiyor.
 8. Web tarayıcınız beklenmedik şekilde çöküyor.

Reklam yazılımı türleri

Tüm reklam yazılımları can sıkıcıdır, ancak tamamı zararlı değildir. Bu doğrultuda, yasal ve yasa dışı reklam yazılımlarını ayırabiliriz.

Yasal reklam yazılımı türü genellikle bir finansman modelinden fazlası değildir . Bunlar, size reklam sunarak veya sizinle ilgili pazarlama verilerini toplayarak ücretsiz kalabilecek ücretsiz uygulamalardır.

Can sıkıcı olsa da, bu tür reklam yazılımları yaygındır ve genellikle zararsızdır. Birçok saygın işletme, bir ürünü daha fazla insana sürdürülebilir bir şekilde sunmak için reklamları kullanır.

Yasadışı reklam yazılımı

Madalyonun diğer tarafında, birçok şekil ve boyutta gelen kötü amaçlı reklam yazılımlarımız var:

 • Nispeten iyi huylu uçta, karı en üst düzeye çıkarmak umuduyla, reklam açılır pencerelerini agresif bir şekilde besleyen reklam yazılımımız var . Bu reklamlar sizi çıldırtabilir ve sistem performansınızı önemli ölçüde etkileyebilir. Ancak, genellikle sorunların bittiği yer burasıdır.
 • Tehlikeli uçta, rızanız olmadan yazılımı yükleyecek , tarayıcınızı ele geçirecek ve hatta daha fazla kötü amaçlı yazılım için kapıyı açacak reklam yazılımı vardır . Bu tür bir reklam yazılımı, acı çekmenin yanı sıra siber güvenliğinize ciddi şekilde zarar verebilir.

Bilgisayarınıza reklam yazılımı ne yapar?

Yukarıda belirtildiği gibi, reklam yazılımı yasal olabilir. Ancak, kötü amaçlı reklam yazılımı türü, kaldırılmazsa, bilgisayarınızda veya mobil cihazınızda uzun vadeli olumsuz etkilere neden olacaktır. Reklam yazılımları sizi reklamlarla rahatsız etmenin yanı sıra, bazen kullanılamaz hale gelene kadar cihazınızı yavaşlatır . Ayrıca istenmeyen eklentiler yükleyerek, ana sayfayı değiştirerek vb . Tarayıcınızı da etkileyebilir .

Reklam yazılımı , örneğin sizi kötü amaçlı web sitelerine yönlendirmesi nedeniyle daha ciddi enfeksiyonlara da yol açabilir . Ayrıca, reklam yazılımı paketinin bir parçası olarak daha ciddi bir enfeksiyon içerebilir – yalnızca reklamları görüyorsunuz, ancak arka planda daha kötü şeyler oluyor.

Reklam yazılımı örnekleri

Reklam yazılımları, cihazınızda genellikle web tarayıcınızda görüntülenen reklamlar, afişler, açılır pencereler ve büyük, otomatik oynatılan reklamlar olarak görünür. Daha agresif reklam yazılımı türü, bugünlerde eskisinden çok daha nadirdir . İşte tarihteki daha ünlü reklam yazılımı örneklerinden bazıları:

Timsah. İlk yaramazlıklarda aşırıya kaçan Gator, yaygın ücretsiz programlarla bir araya gelir ve tüm çevrimiçi reklamları Gator reklamlarıyla değiştirirdi. Bu çirkin başarı ile yetinmeyen reklam yazılımı, finansal ayrıntılar da dahil olmak üzere birçok hassas kullanıcı verisi de toplar.

Ateş topu. Nispeten yeni bir reklam yazılımı örneği olan bu tarayıcı korsanının, yaklaşık olarak virüs bulaştığını iddia eden 2017 çalışmasının ardından ün kazandı. Dünya çapında 250 milyon bilgisayar. Fireball sizi reklamlarla doldurur, varsayılan arama motorunuzu sahte bir arama motoruyla değiştirir ve tarayıcı ayarlarınızı değiştirmenizi engeller.

DollarRevenue. Orijinallerden biri – 2007 civarında, bu kötü reklam yazılımı 20 milyondan fazla kullanıcıyı etkilemiş, aramaları takip etmiş ve iddiaya göre bir botnet oluşturmuştu.

Nasıl reklam yazılımı edinebilirim?

Reklam yazılımı, genellikle bilgisayarınıza yeni bir programla birlikte gelir . Bununla birlikte, bilgisayarınıza başka yollarla da bulaşabilir – kötü amaçlı bağlantılar, virüslü e-posta ekleri, USB sürücüler vb.

Bu nedenle, cihazınızın reklam yazılımı almasını önlemenin en iyi yolu, şüpheli programları indirmekten veya şüpheli bağlantıları tıklamaktan kaçınmaktır. Bir başka önemli kural da internette yasadışı faaliyetlerden kaçınmaktır – reklam yazılımı internetin daha gölgeli kısımlarında çok daha yaygındır.

Cihazınızdan reklam yazılımı nasıl kaldırılır?

Tarayıcınızdaki belirli komut dosyalarının engellenmesi bazı sorunları ortadan kaldırsa da, reklam yazılımı genellikle cihazınızdaki yasal hizmetler tarafından da kullanılan programlama dilleri kullanılarak yazılır. Bu komut dosyalarından kurtulmak, bilgisayarınızın bir bütün olarak çalışma şeklini de etkileyecektir. Bu nedenle, komut dosyalarını kaldırmak için alternatif bir çözüm bulmak genellikle daha iyidir.

Genellikle en iyi ilk adımlar, dosyalarınızı düzenli olarak yedeklemektir. Ayrıca olası sorunları size bildirmek için yasal bir siber güvenlik yazılımı indirin. Cihazınızdaki reklam yazılımlarını kaldırma işlemi, sahip olduğunuz cihazın türüne biraz bağlıdır. PC, Mac, Android ve iOS cihazlardan reklam yazılımlarının nasıl kaldırılacağı hakkında daha ayrıntılı bilgi için aşağıyı okuyun.

Bir PC veya Mac’ten reklam yazılımını kaldırma

Bir PC veya Mac’te, reklam yazılımları, virüslerin, casus yazılımların ve truva atlarının kaldırıldığı şekilde kaldırılır. Bunu yapmanın en kolay yolu, cihazınızı yaramaz kod için inceleyecek ve bilgisayarınızdan kaldıracak bir virüsten koruma temizleme aracı kullanmaktır. En iyi antivirüs seçeneklerinden bazıları için 2020’nin en iyi antivirüs listesine göz atın .

Antivirüs yardımcı olmazsa , cihazınızı tamamen silmeniz gerekebilir . İşte bunu nasıl yapıyorsun:

 1. Dosyalarını yedekle.
 2. Önyüklenebilir bir sürücü oluşturmak için temiz bir bilgisayar kullanın.
 3. USB sürücüsünden (veya başka bir önyüklenebilir sürücü türünden) önyükleme yapın.
 4. Sabit sürücünüzü biçimlendirin (silin) ​​ve işletim sisteminizi yeniden yükleyin.
 5. Yedek dosyalarınızı taramak için güçlü bir antivirüs yükleyin – tüm bu çalışmalardan sonra yeniden enfekte olmak istemezsiniz!

Bir Android veya iOS cihazdan reklam yazılımını kaldırma

Reklam yazılımı, mobil cihazınızı da etkileyebilir. Bir Android veya iPhone’daki en hızlı düzeltmelerden biri, kötü amaçlı reklam yazılımlarının yüklediğiniz bir uygulama aracılığıyla telefonunuza gelme ihtimaline karşın, yakın zamanda indirilen uygulamaları cihazınızdan kaldırmaktır .

Bunu yapmak için uygulama mağazanızı ziyaret edin, uygulamayı bulun, verileri ve önbelleği temizleyin ve ardından uygulamayı kaldırın. Ancak, soruna hangi uygulamanın neden olduğundan emin değilseniz, yakın zamanda indirilen tüm uygulamaları silmek en iyi çözüm olabilir. Bu adımları izledikten sonra, reklam yazılımının kaldırılıp kaldırılmadığını görmek için telefonunuzu yeniden başlatın.

Kendimi reklam yazılımlarından nasıl koruyabilirim?

Reklam yazılımları, diğer kötü amaçlı yazılımlar kadar ciddiye alınmalıdır. Bu nedenle, bir reklam yazılımı bulaşmasını önlemek için gerekli adımları atmak önemlidir.

Yapabileceğiniz ilk şey , cihazınıza güvenilir bir antivirüs programı yüklemektir . Güncel tutun ve her zaman arka planda çalışır. Cihazınızın doğru çalışmadığına dair şüpheleriniz olduğunda hemen bir tarama yapın.

İkinci olarak, bir reklam engelleyici / komut dosyası engelleyici eklentisi kullanarak güvenli bir şekilde gezinin . Birkaç iyi seçenek NoScript, Ghostery ve uBlock Origin’dir. Bu tarayıcı uzantıları, ilk etapta virüs bulaşma olasılığınızı büyük ölçüde azaltacaktır.

Ancak en önemlisi, tehditlerin farkında olmalı ve dikkatlice göz atmalısınız . Bir dahaki sefere cihazınıza yazılım yüklemeyi planladığınızda iki kez düşünün – özellikle yazılım ücretsiz ise. Küçük yazıları okuyun ve aygıtın kurulduktan sonra bilgisayarınıza tam olarak ne yapacağını anlamaya çalışın. Ayrıca, uygulamaları bilgisayarınızın uygulama mağazasından herhangi bir yere yüklemekten kaçınmak da en iyi uygulamadır. Uygulamanın nereden indirildiğine bakılmaksızın, indirmeden önce her zaman uygulamanın ayrıntılarına bakın. Kaç uygulamanın kodlarında gölgeli kötü amaçlı yazılım gizlediğine şaşıracaksınız.

Ayrıca, gölgeli web sitelerinden, yasa dışı olarak indirilmiş içerikten kaçının ve bilmediğiniz web siteleri ve e-postalardaki bağlantılardan şüphelenin . Dikkatli olmak, tehlikeli bir dijital dünyada güvende kalmanın mutlak en iyi yoludur. Reklam yazılımı nedir? konusu bitti.

Reklam yazılımı nedir? konusunu sizler için derledik. Umarım faydalı olmuştur.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli