Sıradaki içerik:

Nvidia RTX 3060 GPU’larda Kripto Para Neden Yapılmıyor

e
sv

Rubik Küp Nasıl Bu Kadar Patladı Nedir yahu bu Rubik Küp?

43 okunma — 19 Şubat 2021 19:55
avatar

TOSUN

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Rubik Küp

Nedir yahu bu Rubik Küp? Dünyanın en çok satan, kazananın saliselerle belirlendiği, rekabetin hiç bitmediği, çözümünün ise 43 farklı kentilyon olasılığa sahip olduğu bu efsane küpün ve yaratıcısının hikayesini gelin hep beraber inceleyelim.

Rubik Küpün Yaratıcısı Kimdir?

Erno Rubik , 1974 yıllarının başlarında Budapeşte’de akademisyen olarak çalışmaya başlıyor, mimarlık öğrencilerine hareketli sanat eserleri konusunda dersler veriyor. Özellikle uzay ve boyut konularına oldukça ilgili. Yeni öğrenim yöntemleri bulma ve bunları öğrencileriyle paylaşma konusunda ise oldukça hırslı birisiymiş.

Bu küpü bir öğrenim aracı olması amacıyla üretmeye çalışıyor. Küpü tasarlıyor ama aklında bir soru var? Bu Küp Çalışacak mı?

Aylarca küp üzerinde çalışıyor. 26 ayrı küçük küpün hareketleri ve kombinasyonları ile sonunda küpün sırrını çözüyor.

1975 yılında küpün patentini alıyor ve üretimine ufak ufak başlıyor.

Rubik Küpün Satışları Nasıl Patlıyor?

1981 yılında TV reklamları ile küp satışlarında milyonlara ulaşılıyor. Herkes küpün çözülemez olduğunu konuşuyor. Aynı yıl içerisinde de 12 yaşındaki Patrick Bossert, 1,5 milyondan fazla satan kitabı yayımlıyor: “You Can Do The Cube”

1982 yılında Rubik Küpü Dünya Şampiyonalarında Minh Thai, 22.95 saniyede küpü çözerek bir rekora imza atıyor. Bu sayede küp yüksek bir patlama yaşıyor ve dünyanın dört bir yanında ilgi duyuluyor.

Bu Makalemizde Erno Rubik’in Yaptığı Rubik Küpü inceledik ve yorumladık.

Biliyormuydunuz;

Bu Küp’ün Çözülme Olasılığı 43 Kentilyonmuş Ne Kadar İlgi Çekici Öyle Değilmi? Peki Sen Rubik Küp Çözebiliyormusun? Yorumlarını bekliyoruz…

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli