e
sv

SEO Uyumlu Web Sitesi Nasıl Yapılır?

avatar

Arda Acar

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

SEO Uyumlu Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Seo uyumlu web sitesi nasıl yapılır ? adına birçok yöntem bulunmakta. Bu yöntemlerden hepsini uygulamak SEO puanını en üst seviyeye çıkarma ile birlikte Google ve Yandex gibi birçok arama motorunda daha üst seviyelere çıkılmasını da sağlar. SEO uyumlu bir web sitesi yapabilmek için birçok yöntem bulunur.

SEO Uyumlu Web Sitesi Nasıl Yapılır?

SEO uyumlu web sitesi yapmanın ilk amacı web sitesini ayarlamak olacak. Eğer ki WordPress gibi bir yazılım kullanıyorsanız SEO ayarları kısmen ayarlanmış olmalı, bu ayarları daha iyi hale getirmelisiniz. Kendi kodladığınız bir web sitesini kullanıyor iseniz bu konuda yapılması gereken SEO entegresi sağlamaktır.

Bu konuda etkili çözümlerden birisi SEO kurallarını öğrenmektir. Örneğin PHP ile bir blog sitesi kodladınız. Bu bloglar paylaşılırken paylaşılan sayfanın SEO uyumlu olup olmadığına dikkat edilmeli, blog yazıları buan göre paylaşılmalıdır.

Örneğin blog yazarı olduğunuzu varsayalım. Bu konuda yapılması gereken paylaşılan blog yazısının SEO uyumlu olmasına dikkat edilmesi gerektiğidir.

Blog yazısını SEO uyumlu yapmak için başlık içerisindeki ilk sözcükler anahtar sözcük olmalıdır. Örneğin “GTA 5 ücretsiz oldu” başlık olsun. “GTA 5 ücretsiz” buradaki anahtar sözcük olsun. Yazı içerisinde ilk paragrafta 1 defa anahtar sözcük geçmeli. İlk alt başlık H2 başlığı olmalı. Ana başlık H1 olmalı. Paragrafın uzunluğuna göre anahtar sözcük dağılımı yapılmalı. Örneğin 200 sözcük içeren bir makalede 2 anahtar sözcük kullanılmalı, 300 sözcük içeren bir makalede 3-4 anahtar sözcük kullanılmalı.

SEO uyumlu web sitesi yapmak konusunda Arama motorlarının dikkat ettiği bir diğer konu ise sayfa hızı ve mobil uyumluluk olmakta. Eğer ki sayfa mobil uyumlu ise Google bu sayfayı daha fazla ön plana çıkarıyor. Ayrıca sayfa hızı yüksek oldukça ön safhalarda gözükme olasılığı artıyor.

Google’ın dikkat ettiği bir diğer konu ise görsel ve dosyaların boyutu olmakta. Web sitesindeki görseller ne kadar optimize olur ise bu da web sayfasının daha hızlı yüklenmesini sağlar. Aynı şekilde çok fazla yazı içeren sayfaların da hızlı olması adına yazıların sıkıştırılması gerektiği ve kullanıcıya sıkıştırılan yazının sunulması gerektiği belirtiliyor. Bu da daha düşük boyutlu sayfalar sağlarken sayfa hızını da ciddi oranda arttırabilir.

Google’ın hız ve SEO konusunda dikkat ettiği bir diğer konu ise JS kodları olmakta. Eğer ki kullanılmayan JS kodları bulunuyor ise bu kodları sayfadan kaldırmak web sayfasının daha hızlı açılması adına önemli bir olay olmakta. SEO uyumlu web sitesi yaparken bu detaylara dikkat etmek önemli olmakta.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli