e
sv

Siber Güvenlik Alanları Nelerdir?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Siber güvenlik hizmetleri son dönemin internet alanında en fazla araştırılan konulardan birisi olarak görülmektedir.

Siber Güvenlik Kavramı

Öncelikle, kelimelerin anlamlarını incelemek gerekiyor. Bilişim sistemlerinin alt yapısında çalışmakta olan geniş ve soyut bir altyapı olarak görülen siber  kavramı aynı zamanda siber alemdeki hayatın gizliliğini ve güvenliğini gerçekleştirmek için Siber güvenlik kavramını ortaya çıkarmıştır.

Siber güvenlik ve bilgi güvenilirliği kavramları sıklıkla birbirine karıştırılmaktadır. Bilgi güvenliği, siber güvenliğe göre daha yöntem kısım olarak bilinmektedir. Ayrıca siber güvenlik soyut ve geniş bir ağ alanını içine alan hizmete verilen isimdir.

 

Siber Güvenliğin Alanları Nelerdir?

Siber güvenlik çeşitli etki alanları bulunmaktadır. Bunları kısaca maddeler durumunda toplamak gerek görülürse;

Bilişim Sistemleri: Bilgi ve iletişim teknolojisinin kısaltılmış ismi olarak tanımlanır. Aynı zamanda büyün prosedür ve hizmet bu ağ üzerinden sağlanmaktadır.

Siber ortam: Bilişim sistemlerini kullanarak aynı ağları birbirine bağlayan ortama verilen addır.

Kamu bilişim sistemleri: Türkiye Cumhuriyeti kamu kurum ve kuruluşlarına ait olan bilişim sistemlerine verilen isimdir.

Gerçek ve Tüzel kişilerin oluşturduğu bilişim sistemleri: Ülkemiz kanunlarına uygun olarak tasarlanarak gerçek ve tüzel kişiler tarafından işletilen bilişim sistemlerine denmektedir.

Kritik altyapı sistemleri: İçerisinde bulunan bilgilerin gizlilik ve tümlüğü bozulduğu vakit, can kaybı, ekonomik zarar, kamu düzeninin bozulması gibi oluşabilecek bütün sistemleri kontrol altında tutan alandır.

Siber güvenlik, bilişim sistemlerinde yer alan ve bilişim sistemlerine işlenmiş olan bilgilerin gizliliğini ve erişebilirlik durumunu korumaktadır.

Siber Güvenlik Hakkında

Ülkemizde bu tip sistemler üzerinde Siber güvenlik alanında çalışan binlerce kişi, internet ortamında yapılan saldırıları engellemek ve bunun yanı sıra tehdit durumlarının tamamen önüne geçmek açısından çalışmaktadır. Bu nedenle hem ülkemizde, hem de dünya çapında birçok ülkenin bu tarz ekiplerle birlikte, ağ bağlantıları üzerinden bir güvenlik oluşturması muhtemeldir.

Siber güvenlik, ülkemizde gün geçtikçe gelişen ve yeni yüzlere şans tanınmış bir alan olarak görülmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Siber güvenlik konusunda meydana gelen tüm gelişmeler yakından takip edilerek buna göre önlemler alınmaktadır.

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli