e
sv

Siber Güvenlik Bölümü Olan Üniversiteler Hangileridir?

avatar

admin

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Siber güvenlik konusunun günümüzde oldukça önemli bir seviyeye gelmesi nedeniyle bu işin eğitimini verebilmek için birçok üniversitede Siber güvenlik bölümü açılarak hizmet vermeye başlamıştır.

Üniversite sınavına  girerek gerekli puanı kazanan ve bu bölümleri kazanan kişiler Siber güvenlik bölümü alakalı hizmet veren üniversitelerden ve bunun dışında üniversitelerin Belli dönemlerde verdikleri sertifika eğitimine katılan kişiler Siber  güvenlik bölümü eğitimi almaya hak kazanabilir.

İşte Siber Güvenlik Bölümü Olan Üniversiteler !

Aydın Üniversitesi Siber Güvenlik ve Siber Olaylarla Mücadele Sertifika Programı

Aydın Üniversitesi tarafından Siber güvenlik alanında uzman yetiştirmek için hazırlanan bu Siber güvenlik bölümü programı ile, Siber güvenlik alanlarında kariyer yaparak kurumların ve şirketlerin siber olaylara müdahale ekiplerinin de görev almak isteyen kişiler, u sertifika programına başvurabilir. Bu Siber güvenlik bölümü sertifika programında verilen eğitimin ardından başarılı olan  20 kişi Siber güvenlik uzmanı olarak istihdam edilecektir.

Sabancı Üniversitesi Siber Güvenlik Lisansüstü Programları

Siber saldırı suçlarının günümüzde giderek artması ciddi boyutlara ulaşması sebebiyle Siber güvenlik konusunda müdahale edecek personelin eğitiminin en iyi şekilde verilmesi adına Sabancı Üniversitesi Siber güvenlik lisansüstü programları ülkemizde Siber güvenlik konusunda eğitim veren önemli Siber güvenlik bölümü programları arasında yer almaktadır.  Siber güvenlik bölümü bu konuda ihtiyaç duyulan gereksinimleri karşılamak ve bu alanda nitelikli araştırmacı akademisyen ve uygulayıcı personel eksikliğini gidermek programın en büyük amaçları arasında yer almaktadır.

Boğaziçi Üniversitesi Some (Siber Olaylarlara Müdahale Ekibi) Eğitimleri

Boğaziçi Üniversitesi Beyaz Şapkalı Etik Hacker Eğitimi

Boğaziçi Üniversitesi Siber güvenlik bölümü, Pentest de denilen Sızma Testi Eğitimi, sırasında eğitimde yer alan katılımcıların temel sızma testi tekniklerini ve güncel sızma testi araçlarını öğrenerek bunları kullanabilmelerini amaçlamaktadır. Bu açıdan gerçek saldırgan profili ile yapılabilecek testler ve bu saldırı tekniklerinin farkında olmak için de yararlıdır.

Bilgisayar Ağ Adli İnceleme

Boğaziçi Üniversitesi’nde verilen Siber güvenlik bölümü eğitimlerinde bilgisayar ağı adli inceleme eğitimleri de verilmektedir. Bilgi sistemlerine yönelik ya da bilgi sistemleri kullanılarak işlenen suçlar ve yapılan saldırılar bu sistemler üzerinde izler bırakmaktadır. Ayrıca sistem belleklerinde ve ağ üzerinde söz konusu etkinliklere dair canlı analiz ile işlenen suçların izleri gözlenebilmektedir.

Bilgi sistemleri üzerindeki kalıcı ve geçici suç izlerinin elde edilmesi ve analizi için çoğunlukla ticari adli bilişim çözümlerinin kullanılması gereklidir. Bunun nedeni incelenecek verilerin çokluğu ve bu büyüklükteki verilerin manuel tekniklerle uygun bir zaman aralığında incelenememesidir. Bu yüzden bu Siber güvenlik bölümü programını oldukça önemli bir amaca hizmet etmektedir.

Sakarya Üniversitesi Siber Güvenlik Laboratuvarı

Sakarya Üniversitesi Sibel Güvenlik laboratuvarı Ulaştırma Bakanlığı’nın Siber eylem planları ile alakalı olarak üniversitenin ortak çalışması ile oluşturulmuş ve aktif olarak kullanılan bir Siber güvenlik bölümü laboratuarıdır. Lisansüstü derslerinin haricinde aynı zamanda birçok lisans öğrencisi laboratuarda farklı proje gruplarında yer almaktadır.

Nasıl Siber Güvenlik Uzmanı Olunur : https://siberbasin.net/blog/nasil-siber-guvenlik-uzmani-olunur/

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli